Sakrálnosť a kultúra v Bernolákove

...dedinka pri Bratislave očami rodeného hlavnomešťana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu
(zdroj: Zdenko Dzurjanin)

Najstaršie písomné pramene o Bernolákove pochádzajú z roku 1209. Vtedy uhorský kráľ Ondrej II. daroval správcovi pivníc Šebestovi obec i panstvo Svätý Jur spolu s dedinami Benolákovo, Ivanka pri Dunaji, Farná a Malinovo. Tým sa stáva zakladateľom grófskeho rodu z Pezinka a Svätého Jura. Treba spomenúť, že Bernolákovo vždy patrilo do panstva Svätý Jur.

Pre vznik názvu obce existujú dve teórie. Prvá tvrdí, že názov pochádza od osobného mena. V listine pražského biskupstva sa spomína aj odvodenie od staromaďarského slovesa csek/csekni (brodiť/brodiť sa). Z tohto potom neskôr vzniklo maďarské pomenovanie Cseklész.
Druhé pramene potvrdzujú na území dnešného Bernolákova prítomnosť dvoch osád v 13. storočí - Čeki a Lužnica (odvodené od slova log, luh - čo znamená lesík na bažinatej pôde alebo hájik). A takéto územie je pri Čiernej Vode. V 13. storočí túto oblasť obývali Nemci, ktorí do roku 1313 používali nemecký variant názvu dediny - Luensnicz. Obe osady sa neskôr spojili, názov sa poslovenčil - a vznikol Čeklís.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavosťou obce je, že tu v roku 1766 panovníčka Mária Terézia zriadila prvú manufaktúru na výrobu súkna a rôznych druhov bavnených látok - tzv. kartúnku. Bola druhou najvýznamnejšou manufaktúrou po tej v Šaštíne a spoločne s touto mala jedinečné právo vývozu tovaru do Rakúska. S výrobkami čeklískej manufaktúry obchodovali kupci v Modre, Pezinku, Galante, Dunajskej Strede, Hlohovci, Banskej Štiavnici, Ostrihome, Komárne, Šali, Banskej Bystrici, Kežmarku, Rábe (Győr), Veszpréme, Budíne, Pešti a Temešvári. V čase najväčšieho rozmachu zamestnávala okolo 500 zamestnancov. 

 Medzi najzaujímavejšie práva manufaktúry patrilo: 1) rozširovanie manufaktúry podľa vlastného uváženia; 2) právna ochrana ľudí patriacich k manufaktúre; 3) oslobodenie zahraničných remeselníkov od daní na 15 rokov; 4) právo zamestnávať ľubovoľný počet tkáčov bez ohľadu na záujmy cechov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia zaujímavosť pochádza z roku 1948, kedy poslanci miestneho zastupiteľstva rozhodovali o názve dediny. Na rokovanie sa dostali dva názvy - Krasnodar a Bernolákovo. V uznesení sa spoločne dohodli na používaní názvu Bernolákovo, čo aj potvrdili v dokumente z 11. júna 1948.

Na kopci s názvom Várdomb sú pozostatky čeklískeho hradu, ktorý bol postavený pravdepodobne po vpáde Tatárov (1241) v roku 1290. Hrad spočiatku patril uhorskému kráľovi Karolovi I. Róbertovi z Anjou. V roku 1324 ho venoval Abrahámovi Verešovi a odvtedy je známy ako Castrum Chekes.
Začiatkom 16. storočia, keď obec zriadila svoj obecný úrad a mala svoju pečať sa hradu v Čeklísi zvyklo hovoriť Ľaliový hrad, pretože na pečati obce boli tri ľalie.

SkryťVypnúť reklamu

 

 

 

 Kaštieľ v Bernolákove
(v súčasnosti sa rekonštruuje)
Замок в деревни Бернолаково
(в настоящее время ведётся ремонт)

 

 Hlavný vchod do kaštieľ
Парадный вход в замок

Obec, ktorá mala svoj hrad, sa zväčša spája s existenciou farnosti a kostola. Podľa niektorých prameňov bol kostol pôvodne románsky, avšak vo väčšine literatúry sa čeklísky kostol spomína ako gotická stavba zo 14. storočia zasväténá prvému uhorskému kráľovi Štefanovi I.

 

 

 


Rímskokatolícky Kostol sv. Štefana, uhorského kráľa
Римокатолическа церковь св. Стефана, венгерского короля

 

 

 

Evanjelický kostol v Bernolákove
Евангелический костёл в деревне Бернолаково

Okrem rímskokatolíckeho kostola sú v obci aj evanjelici a členovia Bratskej Jednoty Babtistov. Bernolákovo je považované aj za jedno s centier športu. Nachádza sa tu golfový areál (v priestoroch kaštieľskej záhrady) vo vlastníctve spoločnosť Huma 90.

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu