Z dejín národa slovenského od Juraja Papánka (r. 1780)

Juraj Papánek (1738 - 1802), rodák zo záhorskej dediny Kuklov, pôsobiaci ako katolícky kňaz na maďarsko-chorvátskom pohraničí, v úsilí verejne čeliť náhľadom, ktoré hanobili Slovákov a Slovanov, napísal dielo Historia gentis Slavae - De regno regibusque Slavorum[1]... V jeho úvode osobitne poznamenal, že k napísaniu týchto prvých slovenských dejín ho viedla „láska k historickej pravde a nenávisť k bájkam, ktoré sa pod rúškom pravdy píšu o Slovákoch. V úryvku z jeho knihy[2] autor prezrádza svoje pohnútky k ich napísaniu a podáva informáciu o prírodnom bohatstve Slovenska („kráľovstva Slovákov), ktoré je svedectvom toho, ako si Slováci od začiatkov národného obrodenia zvlášť uvedomovali hodnoty a krásy svojej domoviny, ktoré sa stali jedným z hlavných zdrojov ich národnej hrdosti a povedomia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Mapa krajiny Hyperborea (tzv. Atlantída severu).
Mapa krajiny Hyperborea (tzv. Atlantída severu). 

Ak si história nejakého národa alebo veku zaslúži, aby sa zachovala pre potomstvo, je to predovšetkým história slovenského národa, ktorý zo skromných počiatkov vyrástol vo veľmi silný národ, okolité východné i západné národy si tak podmanil, že od mladistvej divokosti prešiel k lepšiemu spôsobu života; národ, ktorý, zdá sa, jediný spojuje v sebe cirkev grécku a latinskú, rozšírenú po celom svete.

Kto by si bol pomyslel, že národ z medziriečia Volgy a Dnepra, najpustejšieho kraja Hyperboreje, ktorý starí historici nazývali Skýtiou, kedysi po celé stáročia zahalený nielen najhustejšími temnotami pohanskej povery, ale aj oddaný barbarskej divokosti, povstane, preniknúc hlboko do vnútra byzantskej a nemeckej ríše, po zničení alebo odvlečení obyvateľstva do otroctva tieto kraje zaujme a napokon za prispenia milosti božej zastarané a jedine násilím udržiavané pohanstvo odstráni, zničí a prijme kresťanstvo, ktoré predtým tak tupil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

***

V kráľovstve Slovákov možno nájsť všetko, čo plodí zem. V horách sa dolujú bohatstvá zlata a striebra, nachádzajú sa tu drahé kamene, kopú sa vzácne kovy, a najsilnejšie železo. Chladné bystriny, vyvierajúce svieže pramene, príjemné toky riek zavlažujú zem. Vrchy, údolia, roviny a úrodné lesy, živia obyvateľov, bohato ich zásobujú mnohorakým ovocím a plodmi. Početné kyselky a mnohé liečivé pramene spríjemňujú život roľníkom. Pivo a šľachetné víno obveseľuje ducha. Sú tu vzácne ryby a najrozmanitejšie mäso každého druhu. Slovom, všetkého je tu hojnosť pre dôstojné uchovanie ľudského rodu.

[1] Dejiny slovenského národa - O kráľovstve a kráľoch slovanských. Kniha vyšla v Pécsi v roku 1780.
[2] Prepis knihy je v slovenčine uverejnený J. Tibenským v knihe Chvály a obrany slovenského národa, SVKL, Bratislava, 1965, str. 10 - 111, 121.

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu