
Ak si história nejakého národa alebo veku zaslúži, aby sa zachovala pre potomstvo, je to predovšetkým história slovenského národa, ktorý zo skromných počiatkov vyrástol vo veľmi silný národ, okolité východné i západné národy si tak podmanil, že od mladistvej divokosti prešiel k lepšiemu spôsobu života; národ, ktorý, zdá sa, jediný spojuje v sebe cirkev grécku a latinskú, rozšírenú po celom svete.
Kto by si bol pomyslel, že národ z medziriečia Volgy a Dnepra, najpustejšieho kraja Hyperboreje, ktorý starí historici nazývali Skýtiou, kedysi po celé stáročia zahalený nielen najhustejšími temnotami pohanskej povery, ale aj oddaný barbarskej divokosti, povstane, preniknúc hlboko do vnútra byzantskej a nemeckej ríše, po zničení alebo odvlečení obyvateľstva do otroctva tieto kraje zaujme a napokon za prispenia milosti božej zastarané a jedine násilím udržiavané pohanstvo odstráni, zničí a prijme kresťanstvo, ktoré predtým tak tupil.
***
V kráľovstve Slovákov možno nájsť všetko, čo plodí zem. V horách sa dolujú bohatstvá zlata a striebra, nachádzajú sa tu drahé kamene, kopú sa vzácne kovy, a najsilnejšie železo. Chladné bystriny, vyvierajúce svieže pramene, príjemné toky riek zavlažujú zem. Vrchy, údolia, roviny a úrodné lesy, živia obyvateľov, bohato ich zásobujú mnohorakým ovocím a plodmi. Početné kyselky a mnohé liečivé pramene spríjemňujú život roľníkom. Pivo a šľachetné víno obveseľuje ducha. Sú tu vzácne ryby a najrozmanitejšie mäso každého druhu. Slovom, všetkého je tu hojnosť pre dôstojné uchovanie ľudského rodu.
[1] Dejiny slovenského národa - O kráľovstve a kráľoch slovanských. Kniha vyšla v Pécsi v roku 1780.
[2] Prepis knihy je v slovenčine uverejnený J. Tibenským v knihe Chvály a obrany slovenského národa, SVKL, Bratislava, 1965, str. 10 - 111, 121.