Československo vo februári 1948 [1]

Povesť o viere a vrúcnej láske pracujúceho ľudu ku Klemento­vi Gottwaldovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

1. POLITICKÝ VÝVOJ PO FEBRUÁRI 1948

Po prevzatí moci KSČ začala realizovať svoju predstavu budúcnosti budova­nie socializmu[2]. Moc Komunistickej strany Československa sa upevnila a kon­flikt medzi pravicovými stranami a ko­munistami zosilnel. 1. Odporcovia reži­mu na protest ORGANIZOVALI DEMONŠTRÁCIE[3]; 2. POHREB BENEŠA. V tomto období narastal počet členov KSČ => Príčiny: 1. Využitie výhod z členstva; 2. Existenčné otázky. 3. Taktiež nasta­la EMIGRAČNÁ VLNA[4].Odohrával sa úporný boj medzi agentami a bezpečnosťou. Vzrast počtu procesov podnietil vzrast vplyvu bezpečnosti a politickej polície[5] 4. CIRKEV mala zo začiatku ostrý protikomunistický postoj, ktorý sa komunisti najprv pokúsili zmier­niť[6]. Tieto pokusy však boli neúspešné[7]. Nastala exkomunikácia všetkých komunistov z cirkvi => komunisti likvidovali rehole a rády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. EKONOMICKÝ VÝVOJ PO FEBRUÁRI 1948

V poľnohospodárstve bol nedostatok obilia pre trh. Na čiernom trhu ho bolo dostať, av­šak za omnoho drahšie ceny. Nastali problé­my zo zásobovaním miest, pretože roľníci neodovzdávali dosť obilia. Málo sa pohla in­dustrializácia Slovenska, čo sa týka aj prie­myslu aj poľnohospodárstva. Zaviedlo sa plánované hospodárstvo [11] . Vo februári vyšiel zákon o JRD [12] . Spočiatku sa nič ne­dialo, úplnými pánmi na dedine boli bohatí kulaci, ktorí nakúpili stroje a mali kone, a tak ovládali malých a stredných roľníkov, ktorí chceli tiež ťažiť z rastu nákupných cien na čier­nom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zákona o JRD sa stanovili 4 typy družstiev – stanovila sa zásada dobrovoľnosti. Väčšina družstiev bola prvého typu[13] Zriadili sa STS[14].

3. POVESŤ O VIERE A VRÚCNEJ LÁSKE PRACUJÚCEHO ĽUDU KU KLEMENTO­VI GOTTWALDOVI

Pri Dejviciach, tam, kde električka chodí okolo bývalej vily predsedu vlády Klementa Gottwalda, nočný vodič električky volal zakaždým svojho druha sprievodcu z hĺbky vozňa. Keď sprievodca prišiel, ukázal vodič hlavou na vilu a povedal: „Svietia.“ Potom obaja obraca­li hlavy, ako míňali svietiace okno. Až keď sa im stratilo v tme, vracal sa sprievodca do prázdneho vozňa.

No jednej noci volal zvonec obzvlášť naliehavo a električka so škripotom skoro zasta­vila. Sprievodca prišiel, skoro pribehol, pozrel na známe miesto, a potom sa zadivene obrátil na svojho priateľa: „Čo to znamená?“ „Čo by to malo znamenať? Zhasli, človeče, u Gottwal­dovcov už zhasli! Všetko je v poriadku!“ A električka sa veselo rozbehla.

SkryťVypnúť reklamu

To bolo v noci po tom, čo Klement Gottwald oznámil na Václavskom námestí rekon­štrukciu vlády a úplné víťazstvo ľudu. [1]  Udalosť štátneho puču vo februári 1948 v dejinách Československa znamenal urýchlenie postupu krajiny k socializmu. Hlavnú zásluhu na ňom mal práve Klement Gottwald, ktorý dokázal zlikvidovať postup reak­čných bez ľudských hospodárskych strát. Preto, keď ľud uvidel, ako smelo a pevne stúpil Gottwald na hlavu reakcie a ako jej zasadzoval úder za úderom, ešte viac vzrástla jeho autorita jeho meno sa celému ľudu sta­lo ešte drahším.
[2]  Základným predpokladom socialistickej výstavby bolo upevniť moc pracujúceho ľudu na čele s robotníc­kou triedou a komunistickou stranou tak, aby nová moc plnila všetky funkcie diktatúry proletariátu. (Oficiálny dokument Komunistickej strany Československa, Poučenie z krízového vývoja v strane a spoločnosti po XIII. zjazde KSČ, 1973, Nakladateľstvo Pravda, str. 5)
[3] Sokolský zjazd, spočiatku športová akcia, ktorá sa však neskôr zvrhla na politickú.
[4] V tom čase na západ emigrovalo 150 000 – 200 000 ľudí.Niektorí sa z nich vrátili ako agenti, spravodaj­covia, zbierali informácie (napr. z vojenskej oblasti), alebo ako členovia ozbrojených skupín => vzrast počtu procesov, v ktorých obžalovaní dostali ťažké tresty.
[5] Do oblasti prichádzajú sovietski poradcovia.
[6] 1. Účasť Gottwalda na slávnostnej omši; 2. Rokovania o cirkevných školách.
[7] Arcibiskup Josef Beran zrušil pôvodnú dohodu a zakázal kňazom účasť na politickom živote.
[8] Za nesplnenie plánu väzňom hrozila korekcia – samotka – bez jedla s tvrdou posteľou.
[9] Väzni I. – III. triedy mali právo na 1,5 kg chleba za týždeň v hodnote 24 Kčs.
[10] 95% priemyselnej výroby sa znárodnilo. V hospodárstve sa zaviedlo centrálne riadeniemenšie stredné podniky boli podriadené veľkopodnikom.
[11] Veľmi dôležitý v tomto období bol IX. zjazd Komunistickej strany Československa, kde sa stanovili poli­ticko-ekonomické línie (koľko sa má čoho vyrobiť) a v priemysle sa stanovila úloha budovania ťažkého prie­myslu podľa ruského vzoru. Na dedinách sa začalo so združstevňovaním. Ďalej sa stanovilo, že treba vybudo­vať demokratický aparát, vychovať socialistickú inteligenciu a ostro vystúpiť proti nepriateľom republi­ky. Úlohy sa realizovali cez päťročnice.
Prvá päťročnica (1949 – 1953) mala najprv reálne ciele. Na dedine prebiehal proces združstevňovania, ktorý sa ukázal ako najťažšia úloha. Kolektivizácia na dedinách mala podporu u malých roľníkov poloroľníkov, ostatní, aj pod vplyvom cirkvi a zo strachu z tvrdých metód združstevňovania, kolektivizáciu odmietali.
[12] Nový zákon o Jednotných roľníckych družstvách (69/1949 Zb.) bol vydaný 23. februára 1949.
[13] Nepredpokladalo sa rozoranie medzí, len susedská výpomoc.
[14] Strojno-traktorové stanice.

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu