Hospodárske, spoločenské a politické pomery v Uhorsku od 13. stor.

Odbdobie tatárskych vpádov pod historickým drobnohľadom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

1. ZNAKY ROZVINUTÉHO FEUDALIZMU

Končí proces feudalizácienastáva hospodársky rozvoj. Taktiež boli oddelené remeslá od hospodárstva, vznikli mestá (kráľovské a poddanské) a vzrástla úroda (3 poľný systém hospodárstva).

2. VZRAST MOCI FEUDÁLOV - FORMOVANIE UHORSKEJ ŠĽACHTY

V 13. storočí bol dovŕšený rozpad kráľovského pozemkového vlastníctva, šľachta získava majetok a úrady dedične.

3. CHARAKTERISTIKA VLÁDY ONDEREJA II. (1205 - 1235)

Ondrej II. bol panovníkom slabšieho charakteru, viedol dobyvačné vojny (Halič) a zúčast­nil sa jednej z križiackych výprav[1]. Kráľovi poskytla vojsko šľachta a kráľ sa im za to odvďačil tak, že im prideľoval majetky (niekedy až celé župy). Získaval príjmy z neplno­hodnotne razených mincí (chýbalo zlato a striebro) a prenajímal kráľovské príjmy židom => krajina sa zmenila na osie hniezdo, kde každý bojoval proti každému. Nespokojní boli najmä Servienti (kráľovskí služobníci a vojaci) a Jobabióni (hradskí vojaci), ktorí v roku 1222 prinútili vydať Zlatú bulu[2]. Tá položila pevné hranice medzi vládnucu triedu (šľachta) a pracujúce masy (poddaní). Dokončil sa proces formovania nižšej šľachty – ze­mianstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

4. TATÁRI

4.1. Charakteristika vlády Belu IV.

Bol synom Ondreja II. a na rozdiel od svojho otca bol kráľom pevnej ruky. Upevnil krá­ľovskú moc prijatím kmeňa Kumánov[3]. Šľachta ho nenávidela pretože kontroloval do­nácie (darovacie listiny).

4.2. Vpád Tatárov v roku 1241

Mongolské kmene zjednotil Temudžin, ktorý neskôr dostal titul Džingischán (veľký chán) => začali viesť dobyvačné vojnyobsadili územia v Ázií (Čínu) a vo východnej Európe (Kyjevskú Rus). Ich cieľom bolo obsadiť celú Európu. Vodca Batuchán vpadol na územie Uhorska v dvoch prúdoch v roku 1241. Prvý prúd v bitke pri rieke Slanej porazil vojská kráľa Be­la IV. a on utiekol najprv do Viedne a potom na Balkán. Druhý prúd prešiel Poľskom pri Lehnici v roku 1241 porazil poľsko-nemecké vojská. Po bitke sa zvrtol na Moravu a prišiel na Slovensko. 4.2. Príčiny odchodu Tatárov z územia Uhorska

SkryťVypnúť reklamu

Vraj umrel Džingischán (Ogotaj). Na výprave bol aj jeho syn, ktorý sa nechcel pod­riadiť Batuchánovi => odišiel. Batuchán si uvedomil, že jeho vojsko je slabé na to, aby do­byl Európu, a tak odišiel aj on => v Uhorsku nastal hladomor.

4.3. Charakteristika vlády Belu IV. po odchode Tatárov

Belo IV. sa po odchode Tatárov do Uhorska vrátil a zmenil spôsob vládnutia => dostaneš pôdu, ale vybuduješ kamenný hrad. Vedie viacero vojen: 1. S Fridrichom Rakúskym o návrat troch žúp, ktoré mu dal do prenájmu keď bol vo Viedni; 2. S Přemyslom Otakarom II. o ra­kúske dedičstvo (rozhodujúca bitka bola pri meste Groissenbrunn v roku 1260); 3. Proti syno­vi Štefanovi.

SkryťVypnúť reklamu

5. POSLEDNÍ ARPÁDOVCI NA UHORSKOM TRÓNE

Štefan vládne 2 roky (1270 – 1272) a po ňom nasleduje Ladislav IV. Kumánsky vládne osemnásť rokov (1272 – 1290). Počas pobytu oboch panovníkov na tróne pokračovali boje o rakúske dedičstvo (1271 – 1273). V Nemecku sa nemeckým kráľomrímskym cisárom stáva Rudolf Habsburgský, ktorý v roku 1278 na Moravskom poli bojoval proti Přemys­lovi Otakarovi II. o rakúske dedičstvo. Ladislav IV. Kumánsky bol na strane Rudolfa Habs­burgského. Neskôr Ladislava IV. Kumánskeho na tróne vystriedal Ondrej III., ktorý bol posledným panovníkom z rodu Arpádovcov (1290 – 1301). Ten v roku 1301 vymrel.

SkryťVypnúť reklamu

6. OLIGARCHICKO-ARISTOKRATICKÉ OBDOBIE[4]

Pojmom oligarchia označujeme vládu najsilnejšíchnajbohatších ľudí. V tomto období narastala moc šľachty => anarchia (bezvládie). Na trón sa dostal aj Matúš Čák Trenčian­sky[5] (Pán Váhu a Tatier), hoci kandidáti boli traja: 1. Václav (neskôr III.); 2. Karol Róbert z Anjou; 3. Oto Bavorský. Mal pod kontrolou západnú časť územia Slovenska. Omodejov­ci mali zase na starosti východnú časť.

6.1. Matúš Čák Trenčiansky za vlády Ondreja III.

Bol bezohľadný, ctižiadostivý šľachtic. Keď chcel dosiahnuť moc a majetky, nevolil pro­striedky. Napádal cirkevné majetky (nitrianskeho biskupa).

6.2. Matúš Čák Trenčiansky po smrti Ondreja III.

Po smrti Ondreja III. podporuje Václava, neskôr Karola Róberta, ktorý sa stal v roku 1308 kráľom. On ho spravil palatínom a taverníkom, čo si však Čák nevážil - napadol nitrianskeho biskupa a presťahoval jeho poddaných na svoje majetky. Cirkev ho za tento čin exkomunikovala (vylúčila) a vyhlásila internikt[6]. Nakoniec začal ohrozovať samotného Karola Róberta v Budíne.

6.2. Spor medzi Omodejovcami (Abmi) a Košicami

Tento spor vyústil v roku 1312 do bitky pri Rozhanovciach. Košice boli podporované Ka­rolom Róbertom a Omodejovci vojskami Matúša Čáka. Po bitke, ktorú len tak-tak vyh­ral Karol Róbert, väčšina šľachty prešla k nemu.

[1] Vyhlásil ich pápež proti pohanom pod zámienkou oslobodiť Jeruzalem. Skutočne to bolo kvôli koristi.

[2] Pečatná listina.

[3] Kočovné kmene sídliace v povodí rieky Volgy. V 11. storočí sa presúvali na západ a tlačili pred sebou Pečene­hov. Koncom 11. a začiatkom 12. storočia prenikli až do Vlašska a Pečenehovia s nimi splynuli. Vtedy Kumáni útočili na okrajové časti Uhorska. Podobne ako Polovci-Plavci boli usadzovaní ako zajatci I najímaní do vojen­ských služieb uhorských kráľov. Kráľ Belo IV. v roku 1239 prijal Kumánov pod svoju ochranu a dovolil im usaďiť sa v Uhorsku, čo sa stalo zámienkou pre vpád Tatárov do Uhorska roku 1241. Kráľ Ladislav IV. Kumán­sky im dal zvláštne výsady. Kumáni tvorili samostatnú etnickú a administratívno-správnu jednotku až do roku 1848.

[4] Obdobie po smrti Ondreja III.

[5] Pochádzal zo starého maďarského šľachtického rodu. Urobil kariéru ako veliteľ v bojoch proti pánom z Kysa­ku i proti rakúskemu vojvodovi Albrechtovi, ktorého v lete roku 1291 porazil pri Viedni. Za tieto zásluhy sa v roku 1292 stal bratislavským županom, v rokoch 1293 – 1296 bol správcom kráľovských stajní a v rokoch 1296 až 1297 palatínom. K svojim rozsiahlym majetkom získal po smrti príbuzných hrady a panstvá Topoľčany, Uh­rovec. Oponice (1284 – 1296), kúpil polovicu panstva Červený Kameň a získal menšie majetky v Hontianskej, Komárňanskej a Ostrihomskej stolici. Strediskom jeho panstva sa stal Trenčín. Podporoval kandidatúru českého kráľoviča Vaclava na uhorský trón, za čo od neho v roku 1302 dostal celú Trenčiansku a Nitriansku stolicu. Od roku 1311 až do smrti vzdoroval kráľovi Karolovi Róbertovi. Robil samostatnú politiku. Ako spojenec Habsbur­govcov bojoval v roku 1314 na Morave proti českému kráľovi Jánovi Luxemburskému, no neúspešne. Zomrel na Trenčianskom hrade 18. marca 1321.

[6] Zákaz vykonávať cirkevné úkony – krsty, svatby, pohreby a omše.

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu