1. PRÍČINY POVOJNOVEJ HOSPODÁRSKEJ KRÍZY
1. Hospodársky úpadok; 2. Nedostatok surovín a základných životných potrieb; 3. Na vidieku nedostatok koní a dobytka => Dôsledky: 1. Nezamestnanosť; 2. Zadĺženosť ČSR[2] => Odstránenie krízy: 1. Začatie výroby; 2. Vznik novej meny; 3. Odstránenie dovozných obmedzení.
2. POSTAVENIE ČSR VO SVETE Z HĽADISKA PRIEMYSELNEJ VÝROBY
Rozvíja sa ľahký priemysel (textil, sklo, obuv). Chyba bola v tom, že podobné priemyselné odvetvia sa rozvíjali aj v okolitých krajinách. Nastala konkurencia novoindustrializovaných krajín, ktoré vyvážali textil, bižutériu a hračky => poklesol export československého tovaru. Povojnová kríza bola prekonaná a stabilizovaná v polovici 20. rokov, kedy stúpla priemyselná výroba o 20% – 30%. V oblasti národného dôchodku na jedného obyvateľa bola tendencia klesajúca. Za vyspelými krajinami sme zaostávali v najprogresívnejších odvetviach, akými sú chémia, elektrotechnika a výroba automobilov. Československý priemysel si nedokázal udržať pozíciu na svetových trhoch[3].
3. HOSPODÁRSTVO SLOVENSKA
Charakter: 1. Poľnohospodársky; 2. Zaostalý. Na základe slobody podnikania sa české banky (živnostenská, agrárna) zmocnili bývalých nemeckých a maďarských baní, tovární, bánk, obchodu s drevom a plodinami.
4. ODBÚRAVANIE PRIEMYSLU NA SLOVENSKU
Krach slovenských priemyselných podnikov => Príčina: 1. Konkurencia[4]. V polovici 30. rokov rástla industrializácia západnej časti Slovenska[5] => Príčina: 1. Zo strategického dôvodu sa priemysel prenáša do vnútrozemia; 2. Našli sa suroviny dôležité pre vojenský priemysel; 3. Slovenským robotníkom mohli zaplatiť o 18% menej. Ľudia sa pripravovali na obranu republiky – stavali cesty a železnice od východu na západ (Červená Skala – Margecany).
5. ZÁKLADNÝ EKONOMICKÝ PROBLÉM SLOVENSKA MEDZI DVOMA SVETOVÝMI VOJNAMI
Príčiny: 1. Slovensko nemá vhodné podmienky pre poľnohospodárstvo, ale má dostatok surovín => industrializácia. Tou sa však problémy nevyriešili => vysťahovalectvo do Severnej a Južnej Ameriky, Kanady, neskôr Austrálie a okolitých krajín (Rakúsko, Nemecko, Francúzsko), kde Slováci vždy robili tie najťažšie práce. Základné otázky prvej ČSR (nezamestnanosť, stály príjem, otázka bývania) neboli riešené.
6. CELOSVETOVÁ KRÍZA V USA V ROKU 1929
Nazýva sa aj Čierny štvrtok[6]. Táto kríza zasiahla priemysel aj poľnohospodárstvo naraz. Kríza nebola vystriedaná konjuktúrou => Dôsledky: 1. Pokles výroby o 1/3; 2. Zhoršenie postavenia roľníkov, nezamestnaných a taktiež aj zamestnaných[7]. V roku 1932 bolo na svete evidovaných 40 miliónov nezamestnaných!
[1] Spojenie dvoch nerovnakých hospodárskych celkov. Česko bolo priemyselné, Slovensko, naopak, poľnohospodárske a ešte aj zaostalé.
[2] Prvá časť: Dlžoba Maďarska a Rakúska. Druhá časť: Museli sme si požičať na dovážanie surovín.
[3] V roku 1928 štát zarobil 21,2 milárd korún, potom už len 6 miliárd a nakoniec 11 miliárd korún.
[4]Česi ich likvidujú a strojné zariadenia vyvážajú do Čiech alebo do zahraničia. Odvôvodňovali to potrebou modernizácie a racionalizácie priemyselnej výroby => vznik dolín hladu (Spiš, Gemer, Pohronie).
[5] Nevyrovnala rozdiely, ale znížila nezamestnanosť.
[6] Niekde sa spomína aj Čierny piatok.
[7] Pre malý plat opúšťali zamestnanie.