Hypotézy o smrti bulharského revolucionára a básnika Christa Boteva (1. časť)

Christo Botev – symbol oddaného boja proti tureckej hegemónii. Pre samotných Turkov predstavoval najväčšiu hrozbu v novovekých dejinách bulharského národa. Všetci ho veľmi dobre poznali. Bol vodcom 172 mladých mužov, ktorý spolu s ním položili svoje životy na oltár svojej porobenej vlasti. Neúnavne viedol boje proti tureckým nepriateľom, až raz... Zmizol! Odišiel? Stratil sa niekde v horách? Ranený a nechaný napospas prírode? Doteraz nikto nevie, čo sa s ním stalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Lebky členov vojenskej čaty Christa Boteva
Lebky členov vojenskej čaty Christa Boteva 

Tri hypotézy smrti Christa Boteva

Podľa Leonida Spasova, člena komisie, bol Botev zabitý neznámym Bulharom, alebo Bulharmi a následne okradnutý. Bola to pre neho jediná možnosť, jediné východisko, ktoré prichádzalo do úvahy. Opieral sa najmä o skutočnosť, že v tom čase bol jeho najbližším priateľom a spolupracovníkom Nikola Obretenov - známy bulharský partizán. Počas bojov mal práve on napísať knihu O spomienkach z bulharskej revolúcie, v ktorej okrem iného opisuje aj neskoršiu brutálnu vraždu svojho vodcu. Vraj ho zabil preto, aby sa mohol dostať na jeho miesto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá hypotéza, ktorá bola schválená Bulharskou akadémiou vied a Právnickoou fakultou Univerzity Klimenta Ochridského v Sofii sa pokladá za najdôveryhodnejšiu. Hovorí o tom, že Christo Botev bol zabitý nepriateľskou - tureckou - zbraňou, keď sa vylodil so svojimi druhmi na severnom brehu rieky Dunaj pri meste Kozloduj.

Tretia hypotéza je hypotézou revolucionára a verného druha Christa Boteva Nikolu Obretenova, podľa ktorej bol vojvoda napichnutý na kôl a následne zastrelený (tzv. turecký spôsob vraždenia). Otázkou ale zostáva, z akej vzdialenosti bola obeť zastrelená. Dôkaz znova nachádzame v knihe O spomienkach z bulharskej revolúcie, kde autor píše: "Krv striekala na všetky strany. Striekala tak, že zakrvavila mapu, ktorú mal vojvoda pri sebe." Docent Šopov na základe tohoto citátu bol presvedčený, že vrah nestrieľal z ďalekej vzdialenosti, lebo rana by bola veľmi malá.

SkryťVypnúť reklamu

Strach z prenasledovania

Pot tom, čo sa stalo, ostali všetci stáť ako omráčení. Začali riešiť problém, čo spravia s telom ich vodcu, aby nikto nevedel, že je mŕtvy. Najlepšie a najlogickejšie riešenie bolo pochovať ho na tom mieste a ostatným členom družiny povedať, že Botev je mŕtvy.

Ich to ale nenapadlo, lebo strach t ľudí, ktorí sa ich na neho vypytovali, bol oveľa väčší. Veď predsa nebol zabitý len tak niekto. Bol zabitý najznámejší básnik a revolucionár celého bulharského národa!

A tak okradli vojvodu a jeho telo nechali len tak ležať na zemi. Vymysleli si aj dôvod - vraj aby sa telo nedalo identifikovať.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže však vedeli, že Turci si svojich mŕtvych nepriateľov uctievajú, nakoniec sa rozhodli, že mŕtve telo dajú pochovať po kresťansky starej Tonke, mame Vasila Levského, člena družiny.

Klamstvom zakryli jeho smrť

Po pohrebe sa vsetci odobrali k potoku, kde sa dohodli, že nikomu nebudú hovoriť o tom, čo sa stalo. A keď sa ich niekto bude pýtať, kde je Botev, všetci odpovedia: "Išiel popredu a my ideme za ním." Ale prečo museli takto klamať celý národ? Iste mali na to nejaký dôvod, ktorý sa však už nedozvieme.

Čo je však na celej tejto veci zaujímavé, je to, že klamstvo sa netýka len jedného člena skupiny, ale skupiny celej - t. j. je to kolektívne klamstvo, ku ktorému sa neskôr pridala väčšina ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

A nedozvieme sa ani to, prečo sa Obretenov rozhodol, že o smrti Christa Botevova nebude hovoriť. Zostávajú len dohady o tom, ako sa to mohlo všetko skončiť.

Fakty o revolucionárovej smrti

Aj keď sa veci majú tak, ako sa majú, história nám predsalen ponúka nejaké dôveryhodné informácie, ktoré zachytili očití svedkovia.

Prvý fakt je ten, že Botev bol naozaj zavraždený, nikam nezmizol ako si to poniektorí ľudia mysleli. Preto ak vieme, že bol zavraždený, musíme zistiť ako. Túto skutočnosť nám objasňuje druhý fakt, ktorý hovorí, že revolucionár bol zastrelený "nepriateľskou zbraňou". Pod pojmom "nepriateľská zbraň" sa v tom čase rozumela turecká zbraň, lebo všetko čo bolo zlé sa označovalo ako turecké. A to, že zbraň bola v konečnom dôsledku turecká, máme potvrdené očitými svedkami. Tu sa teda potvrdzuje druhá hypotéza - najpravdepodobnejšia zo všetkých.

Nesprávna teória Nikolu Obretenova

Nikola Obretenov bol zásadným odporcom všetkých týchto faktov. Na popletenie ľudí si vymýšľal svoje vlastné teórie. Podľa neho "zbraň nebola turecká". Čítame tak v jeho knihe O spomienkach z bulharského povstania. Svoje tvrdenie odvôvodňuje tým, že vlastní by na seba nikdy nestrieľali ak by nemali vážny dôvod. Ak teda zbraň nebola turecká, z toho vyplýva, že nebola ani nepriateľská (viď pojem "nepriateľská zbraň"), je na mieste otázka - Kto je nepriateľom Christa Boteva? A ak je nepriateľ nezvestný, tak kto potom je ten potenciálny nepriateľ?

Na tieto otázky sa dozvieme odpoveď v pokračovaní...

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu