
1. ZAČIATKY IDEOLÓGIE SLOVENSKEJ FEUDÁLNEJ NÁRODNOSTI[1]
V 17. storočí začali slovenskí vzdelanci boj o zrovnoprávnenie Slovákov v Uhorsku[2] => Argumenty: 1. Prirodzené právo (národy sú si rovnoprávne); 2. Myšlienka autochtónnosti[3], starobylosti a rozhľadnosti (zámerná zámena pojmov slovenský a slovanský – rozhľadnosť => vzrast záujmu o slovenský národ a jazyk).
2. IDEOLÓGIA MAĎARSKÉHO VLÁDNUCEHO NÁRODA V UHORSKU
Autorom tejto ideológie je maďarská šľachta, ktorá je zároveň pôvodcom národnostných rozporov => Príčiny: 1. Snaha zabezpečiť si mocensko-politické postavenie v krajine.
2.1. Maďarsko-slovenské národnostné rozpory v prvej polovici 18. storočia
Mihály Bencsik v spise o otázkach uhorského práva vytvoril teóriu podmaniteľskú (tvrdil, že Svätopluk predal Maďarom Veľkú Moravu za bieleho koňa) => Ján Baltazár Magin vytvoril teóriu o pohostinnom prijatí[4].
2.2. Nové prvky v slovenskej národnostnej ideológii v druhej polovici 18. storočia
1. Slávna minulosť a samostatnosť Slovákov vo Veľkej Morave => Slováci sa začínajú chápať ako samostatný slovanský kmeň a slovenčina ako nárečie slovanského národa.
3. CHARAKTERISTIKA SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO OBRODENIA
Slovenské národné obrodenie malo demokratický charakter => Príčiny: 1. Inteligencia bola za zrušenie poddanstva. Je to proces premeny feudálnych národností v novodobé národy v období prechodu od feudalizmu ku kapitalizmu. Najlepšie podmienky mali Maďari, Slováci ich mali obmedzené => Príčiny: 1. Netvorili politickú ani správnu jednotku; 2. Nemali celonárodný trh; 3. Trpeli dvojitým národným útlakom; 4. Nemali spisovný jazyk; 5. Prechod ku kapitalizmu bol pomalý. Základ národa v tom čase tvoril ľud a hybnou silou národa bola slovenská inteligencia, ktorá sa snažila prebudiť v ľuďoch národné povedomie[5].
[1] Národná ideológia je sústava istých náhľadov, ideí, pojmov a predstáv vzťahujúcich sa na národ.
[2] Daniel Synapius Horčička vo svojej gramatike upozorňoval na rozdiely medzi Slovákmi a Čechmi.
[3] Autochtónnosť - pôvodnosť.
[4] Tibenský J., Chvály a obrany slovenského národa.
[5] Národné povedomie znamená mať pocit, že patrím k určitému národu.