Edvard Beneš pri podpisovaní dekrétov |
1. BENEŠOVE DEKRÉTY – OKTÓBER 1945
Cez Benešove dekréty sa realizoval Košický vládny program. Dekréty priniesli zmenu majetkových pomerov nemeckého obyvateľstva[1] a reštrikcie v školstve, v náboženstve a kultúre. Došlo k spomínanému znárodneniu majetku[2] zradcov a kolaborantov, kľúčového priemyslu (banky, poisťovne, bane, huty) a energetických podnikov nad 300 zamestnancov. Súčasťou toho je aj pozemková reforma. Po realizácii znárodnenia demokratické strany považovali znárodnenie za skončené.
Jozef Tiso pred súdom |
1. ZOSILNENIE POLITICKÝCH ZÁPASOV V ROKOCH 1946 – 1947
Zosilnil sa boj medzi demokratickými stranami a komunistami v týchto otázkach: 1. Otázka ďalšieho znárodnenia a výroby; 2. Ďalšia etapa výstavby pozemkovej reformy; 3. Otázka procesu s bývalými predstaviteľmi Slovenského štátu[3]; 4. Sociálne otázky[4].
3. DVOJROČNÝ PLÁN (1947)
Cieľ: 1. Obnoviť národné hospodárstvo[5]; 2. Industrializácia Slovenska. Po prvý raz v dejinách sa v pláne počítalo s investíciami na rozvoj dopravy a priemyslu Slovenska. Nestavali sa len nové priemyselné závody, ale presúvali sa aj z Čiech a Moravy.
[1] Dekrét č. 33/1945 Zb. ustanovil stratu štátneho občianstva osobám nemeckej a maďarskej menšiny.
[2] Dekrét č. 108/1945 Zb. potvrdil konfiškáciu nepriateľského majetku. Na jeho základe bol majetok Nemcov, Maďarov, kolaborantov a zradcov zabratý, pokiaľ nebol skonfiškovaný už predchádzajúcim dekrétom alebo nariadením SNR.
[3] Demokratická strana v Aprílovej dohode sľúbila, že Jozef Tiso bude mierne súdený a nebude odsúdený na smrť. Proces sa realizoval od decembra 1946 až do apríla 1947, na ktorom súd žaloval Tisu z účasti na rozbití republiky, z podielu na prenasledovaní židovských občanov, zo zatiahnutia Slovenska do vojny, zo zrady SNP a odsúdil ho na trest smrti. Tým demokratická strana stratila časť voličov.
[4] Otázka sociálneho poistenia, zásobovania, boja proti čiernemu trhu a špekulantom.
[5] Poľnohospodárstvo na predvojnovú úroveň a v priemysle sa má výroba zvýšiť o 10% v porovnaní s predvojnovým stavom.