
1. PREFÍKANÁ UTLAČOVATEĽSKÁ POLITIKA VIEDNE
Bolo treba menovať dôverníkov k najvyšším úradom. Začali sa vydávať Slovenské noviny, ktoré redigoval Ján Kollár a boli písané v staročeštine => opätovné rozpory medzi evanjelikmi a katolíkmi. Slováci sa málo presadzovali do vyšších úradov a keď už áno, tak len do isto maďarského prostredia.
1.1. Vznik demokratickej skupiny
Ján Palárik (dramaturg) založil demokratickú skupinu, zväčša katolíkov => Cieľ: 1. Redemokratizácia katolíckej cirkvi.
1.2. Kríza národného hnutia
Táto kríza nastala hlavne po Krymskej vojne (1853 – 1856). Zosilnelo sa prenasledovanie slovenských vlastencov, silnie germanizácia a policajný dozor, ľudia sa navzájom obviňujú z panslavizmu[2].
[1] Bachov absolutizmus alebo bachovský absolutizmus alebo neoabsolutizmus je vládny systém (politický režim) v habsburgskej monarchii v rokoch 1849 – 1859/1860. Išlo o formu tvrdého absolutizmu za čias cisára Františka Jozefa II. (1848 – 1916). Silvestrovský patent (1851), ktorým bola zrušená ústava nastolil reakčno-politický režim (predstaviteľ – Alexander Bach). Opory vády v tomto období boli vyššia šľachta, katolícka cirkev a buržoázia => jednotná colná únia. Aj ministrestvo vnútra malo svoju oporu, a to tajnú políciu, ktorá prenasledovala liberálov a príslušníkov národnostných menšín.
Národné hnutie počas Bachovho absoluzizmu bolo charakterizované ako: 1. Pasívne; 2. Depresívne; 3. Beznádejné => to sú typické znaky národného hnutia Slovenska => Riešenie otázky slovanstva: 1. Dielo Slovanstvo a svet v budúcnosti, ktorým sa mali Slovania zjednotiť pod vedením Ruska => Carofilský panslavizmus.
[2] Panslavizmus – myšlienka politického zjednotenia Slovanov.