1. SLOVENSKO V SUSEDSTVE TURKOV
Slovensko sa neustále ocitalo pod nájazdami Turkov. Sülejmanovým cieľom bolo preniknúť až k rieke Rýn do Nemecka, no na Slovensku jeho cieľom bolo dobytie banských miest, čo sa mu však nepodarilo, pretože mnohé banské mestá mali v tom čase už hradby.
V roku 1529 sa uskutočnila prvá výprava Turkov do Viedne. Vpadli na Slovensko, aby si čiastočne uspokojili svoju túžbu po koristi. No hlavný vpád do uhorskej časti Slovenska Turci uskutočnili o rok neskôr. Vyplienili mestá na Považí, v Ponitrí a Pohroní, brali ľudí do zajatia, aby ich mohli použiť do svojej armády ako janičiarov[1]. Tieto turecké vpády boli vlastne lúpežné prepady, proti ktorým sa bolo treba brániť už na hraniciach. Obrana začínala od Komárna až po banské mestá. Hoci sa Turkom podarilo dobyť niekoľko banských miest, bolo to len zo zrady ľudí. Takto padlo napríklad Fiľakovo v roku 1534.
1.1. Dôsledky tureckých vpádov pre poddaných
Šľachta si zachovávala sebecký postoj k boju proti Turkom. Hlavná sila tohto boja bol vidiecky ľud a mešťania, ktorý s tým čo mal išiel bojovať. Najviac trpela pohraničná oblasť pretože tu ľudia museli platiť dvojitú daň – aj Uhorsku aj Turkom. Boli vystavení neustálym vpádom Turkov na územie Uhorska => vymysleli si spôsob obrany, a to taký, že si vykopali v kuchyni pod stolom jamu kde sa schovali, aby si aspoň život zachránili. Okrem týchto dvoch daní museli platiť aj protitureckú daň a museli sa zúčastniť pri stavbe hradieb proti tureckým nájazdom.
Koncom 16. storočia Habsburgovci vytlačili Turkov s pohraničia => začala sa pätnásťročná vojna (1593 – 1608).
[1] Museli odvádzať daň v deťoch, ktorých neskôr Turci použili vo svojom vojsku. Takto vznikli janičiari – prvá profesionálna armáda na svete.