Tridsaťročná vojna z pohľadu udalostí v Uhorsku

Vo svete zúrila Tridsaťročná vojna, a u nás druhé protihabsburgsjé povstanie. Pár slov o ňom si môžete prečítať v dnešnom článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

1. DRUHÉ PROTIHABSBURGSKÉ POVSTANIE

Príčiny: 1. Odpor voči Ferdinandovi III.; 2. Porušovanie Rudolfovho majestátu. Povstanie sa začalo pražskou defenestráciou.

1.1. Charakteristika povstania

Toto povstanie malo chrakter stavovského povstania, kde vedúcu úlohu mala šľachta. Ľud sa povstania nezúčastnil. Jadro vojska tvorili žoldnieri => Porážka v bitke na bielej hore (8. novembra 1620) => Príčiny: 1. Neúčasť ľudu; 2. Žoldnieri nebojovali, lebo nedostávali žold; 3. Nevytvorila sa protihabsburská koalícia. => Dôsledky: 1. Popravy účastníkov povsta­nia na Staromestskom námestí, vrátane Jána Jesenia[1]; 2. Konfiškácia majetkov českej šľachty do rúk cudzincov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vroku 1627 vychádza nová ústava: 1. Garantuje vznik českého územia a označuje ho ako za Habsburgovcami dedičné územie; 2. Zrovnoprávnenie češtiny a nemčiny; 3. Katolícku vieru ako jedinú. O dva roky neskôr – v roku 1629 – bol vydaný cisársky výnos[2] => Dôsledky: 1. Emigrácia.

2. SITUÁCIA PO WESTFÁLSKOM MIERI[3]

V roku 1630 Turci znova vpadli do Uhorska a do vypuknutia 15 ročnej vojny (1593 – 1608) uskutočňovali lúpežné prepady. Oni boli jednými zo spojencov šľachty v protihabs­burskom povstaní. V druhej polovici 16. storočia sa znova zmenila taktika Turkov – prešli na vojnu a takto dobyli juh Slovenska. Cisárove vojská prešli do ofenzívy a cisár musel podpísať mier vo Vašvári, ten ale nebol pre neho výhodný. V tomto období do popredia vy­stupuje Imrich Tököly.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1683 Turci zaútočili na Viedeň, ale Jánom Sobieskim boli porazení. Po porážke sa všetky sily spojili => Turci boli postupne vytláčaní z Uhorska.

V poslednom desaťročí 15. storočia sa odohrali ešte dve bitky – pri Zente (1697), kde zví­ťazili cisárove vojská pod vedením Eugena Savojského a bitka[4] v roku 1699.

[1] Doktor, profesor Karlovej univerzity, ktorý sa stal známy vykonaním prvej verejnej pitvy na svete.

[2] „Privilegované vrstvy majú byť toho istého náboženstva ako cisár.“

[3] Tridsaťročná vojna (1618 – 1648) sa pôvodne začala ako boj medzi katolíkmi a protestantmi v Nemecku. Neskôr prerástla do vojny medzi Habsburgovcami a francúzskymi kráľmi, ktorí bojovali o moc a nové územia. Príčiny vojny: 1. Hospodárske (boj o kolónie a snaha ovládať obchodné cesty v Európe); 2. Politické (Plán Habsburgovcov vytvoriť celoeurópske katolícke impérium); 3. Náboženské.

SkryťVypnúť reklamu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Francúzsko, Anglicko, Nizozem­sko, Dánsko a Švédsko a proti­habsburské opozície v krajinách, kde vládli.

 

 

Protihabsburský

 

 

 

 

 

 

Tábory

 

 

 

 

 

 

Habsburský

 

 

Vládnu v Španielsku a v Strednej Európe. Majú podporu Cirkvi a Vatiká­nu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etapy vojny: 1. Česká vojna (1618 – 1620); 2. Faltská vojna (1621 – 1623); 3. Dánska vojna (1625 – 1629); 4. Švédska vojna (1630 – 1635); 5. Francúzsko-Švedska vojna (1635 – 1642).

Vojna sa skončila Westfálskym mierom čo znamenalo obnovenie stavu z roku 1624. Habsburgovci síce ne­získali hegemóniu v Európe, ale upevnili si moc v krajinách, kde vládli. Najviac postihnutá vojnou bola stred­ná Európa.

[4] Tá sa však neusku točnila lebo Turci podpísali definitívny mier v Karlovciach. Podpísaním tohto mieru sa končí 150 ročné prebývanie Turkov u Uhorsku.

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu