Uhorsko počas vlády Habsburgovcov

Bitkou pri Moháči a smrťou Ladislava II. sa uvoľnilo miesto na uhorskom tróne. Zasadol na neho Ferdinand I., a tak začal vývoj novej dynastie Habsburgovcov, ktorí v Uhorsku vládli až do vzniku Československej republiky v roku 1918.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Ferdinand I. Habsburgský.
Ferdinand I. Habsburgský. 

1. CHARAKTERISTIKA VLÁDY FERDINANDA I. (1526 - 1564)

Bol to absolutistický panovník[1], ktorý vládol centralisticky. Jeho vláda sa sústreďuje do najvyšších úradov. Opieral sa o rakúsku šľachtu katolícku cirkev. Jeho cieľom bolo upevniť feudalizmus. V Čechách boli obmedzené právomoci Českého stavovského snemu a zrušili sa krajské snemy. Úradným jazykom sa stáva nemčina => prenasledovanie stú­pencov reformácie => vznikla meštiacko-šľachtická opozícia => šľachta bola čím ďalej tým viac nespokojná lebo do najvyšších úradov boli dosadení cudzinci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.1. Prvé habsburské povstanie v Čechách (1546 - 1547)

Toto povstanie súviselo zo Šmaltajskou vojnou[2], vojnou medzi katolíkmi a protestantmi v Nemecku, kde vládol jeho brat. Preto mu chcel ísť Ferdinand I. na pomoc, ale české stavy ho nepustili => povstanie. Vojna v Nemecku sa skončila habsburským prímerím a povstanie bolo potlačené. Najviac trpeli hlavne mestá. Po Ferdinandovi I. na trón nastupuje Maximilián, ktorý znova formuje opozíciu s požiadavkou náboženskej slobody.

2. CHARAKTERISTIKA VLÁDY RUDOLFA II. (1576 - 1611)

Nastupuje na trón po Maximiliánovi. Robí protireformačnú politiku[3].Znova obnovil me­štiansko-šľachtickú opozíciuvyužíva dynastické rozpory v rode Habsburgovcov medzi ním a Matejom. Opozícia v roku 1609 dosiahla vydanie Rudolfovho majestátu. Je to zákon o náboženskej slobode a zároveň najdemokratickejší zákon čo v tom čase vyšiel. Rozpory sa skončili víťazstvom Mateja, ktorý ho z trónu odstránil a keďže Rudolf nemal mužských potomkov Matej určil za svojho nástupcu Ferdinanda Štajerského, ktorý bol stúpencom protireformácie a podporoval Jezuitov.

SkryťVypnúť reklamu

V Uhorsku k povstaniu vôbec neprišlo pretože tu mal panovník absolútne iné starosti lebo bojoval s Turkami. 

[1] Vládol bez toho, aby ho neobmedzoval zákonodárny orgán.

[2] Vojna začal vojvodca Maurice Albert zo Saska tým, že zabral majetky vojvodcu Johana Frederika, jedeného z vodcov Šmaltajskej ligy. Vojvoda Ján Frederik, napadol Česko a kráľ Ferdinand I. sa musel brániť. V bitke sa spoliehal najmä na podporu českých protestantov. Keď sa však objavili cisárske vojská vojvoda musel ustúpiť. V bitke pri meste Mühlberg v roku 1547 boli vojská Šmaltajskej ligy porazené a Ján Frederik padol zranený do zajatia. Ostali už len Brémy a mestá okolo Magdeburgu. Brémy od februára do mája úspešne odolávali niekoľkým pokusov vojsk (sympatizujúcich s cisárom) pod vedením Anton Oldenburga a vojvodu Ericha Braunschweig-Calenberga. Mesto sa podarilo obsadiť začiatkom mája 1547. Dohoda, ktorou bola zaručená sloboda mestského vyznania bola podpísaná v Magdeburgu v roku 1551.

SkryťVypnúť reklamu

[3] Centrom protireformácie sa stáva Praha.

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu