1. ROZHODUJÚCE UDALOSTI A DOKUMENTY, KTORÉ V ROKU 1918 URÝCHLILI VZNIK ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKY
1. Trojkráľová deklarácia[1]; 2. Prvomájová rezolúcia[2]; 3. Vytvorenie revolučného národného výboru[3]. Naši politici sa za vznik Československej republiky postavili 24. mája 1918 na porade v Martine[4].
Ľud, pod vplyvom Ruska a jeho dekrétov, sa začal radikalizovať. Ľudia na Slovensku i v zahraničí (Bratislava, Trenčín, Rimavská Sobota, Boka Kotorska, Kragujevac) odmietali ísť na front. Konali sa štrajky a demonštrácie[5]. Československé légie sa začali odzbrojovať.
|
2. ČELJABINSKÝ KONFLIKT[7]
Po tomto konflikte sa československé légie odmietli odzbrojiť, obsadili sibírsku magistrálu a spojili sa s bielogvardejcami (protirevolučná armáda) a začali občiansku vojnu.
3. VÝZNAM MASARYKOVEJ CESTY DO USA V MÁJI ROKU 1918
1. Presvedčiť prezidenta Wilsona o potrebe rozpadu[8] Rakúsko-Uhorska; 2.Cestu využil aj na rokovanie s americkými Slovákmi => Výsledok => Pittsburgská dohoda[9].
4. MARTINSKÁ DEKLARÁCIA
[1] Český domáci odboj vyhlásil svoj súhlas so vznikom Československej republiky. Od tohoto momentu badať zblíženie domáceho a zahraničného odboja.
[2] Bola vydaná v Liptovskom Mikuláši Vavrom Šrobárom (člen robotníckej strany), ktorý sa nepriamo postavil za vznik spoločného štátu.
[3] Dôkaz ďalšej radikalizácie domáceho odboja. Národný výbor sa stal vrcholným orgánom domáceho odboja. Českí a slovenskí politici sa dohodli na deň akcie (deň Rakúsko-Uhorskej kapitulácie). Karol I. ešte pred kapituláciou vydal manifest o vzniku federácie v Rakúsko-Uhorsku pre západné krajiny. Medzitým sa odhalili aj tajné rokovania s Francúzskom sprostredkované Sixtom Burgunským.
[4] „Manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo, je čas rozísť sa.“ – Andrej Hlinka.
[5] Popri sociálnych požiadavkách, žiadali koniec vojny a národnú samostatnosť (generálny štrajk).
[6] Inými slovami, presunie sa demokracia aj na pole sociálne.
[7] Zrážka s maďarskými zajatcami.
[8] Výsledok: 1. 18. november 1918 vyhlásenie československej samostatnosti (Washingtonská deklarácia).
[9] 1. Slovensko bude mať svoju vlastnú administratívu, snem a svoje súdy; 2. Slovenčina bude úradným jazykom; 3. Československá republika bude republikou demokratickou; 4. Orgán Čechov a Slovákov v USA bude podľa potreby a meniacej sa situácie pri spoločnom dorozumení, prehĺbení a upevnení; 5. Potrebné ustanovenia o zriadení Československého štátu ponechajú sa Čechom a Slovákom žijúcim v Československu.
Rozdiely medzi Pittsburgskou a Clevelandskou dohodou: V Pittsburgskej dohode chýba zmienka o federácii (neúplná autonómia).