
Sanstefanská mierová zmluva bola podpísaná medzi Ruskom a Osmanskou ríšou dňa 19. februára 1878 (3. marca, podľa juliánskeho kalendára) v meste San Stefano (dnes mesto Ješilkjoj na území Turecka). Jej podpísaním sa skončila Rusko-turecká osloboditeľská vojna v rokoch 1877 – 1878. Zmluva bola tzv. preliminárna – t. j. predbežná a musela byť uznaná ostatnými veľmocami.
Text zmluvy obsahuje preambulu, 29 článkov a záver. Podľa nej je oslobodené Bulharsko autonómna tributárna (taká, ktorá platí daň) oblasť a vazalské kniežactvo so svojou vládou a armádou.
Nové územie malo rozlohu 170 000 km2 (porovnateľná rozloha krajiny z roku 1876 po Carihradskej konferencii). Patrilo do neho celé severné Bulharsko bez oblasti severnej Dobrudže (v tom čase územie patriace Rumunsku), celé Trácko bez Odrinska a Gjumjurdžinska a celé Macedónsko. Solúnsky a Chalkidický polostrov patrili Turecku.
1. V zmluve bola zakotvená požiadavka, že na čele krajiny musí stáť panovník ľudom zvolený a schválený nielen miestnou vládou, ale aj veľmocami.
2. Novozvolený snem, v ktorom mali miesto tí najlepší z bulharského národa, mal za úlohu prijať základný zákon štátu – ústavu – a prijímať nové zákony.
3. Ako pomocná ruka pomáhala krajine ruská armáda, ktorá na obdobie dvoch rokov revzala vládu.
4. Osmanská ríša nemala právo zdržovať sa so svojimi vojskami na území Bulharskej republiky. V zmluve sa tiež upresňujú otázky spojené s majetkami Turkov na území Bulharska.
5. Ročné platenie dane sa rozdelilo na tri semestre.
6. Sanstefanská zmluva sankcionuje zisk nových území ostatných balkánskych štátov. Rumunsko, Srbsko a Čierna hora získavajú svoju nezávislosť.
7. Rumunsko získalo územie Dobrudže a oblasť južnej Bezarábie dostali Rusi a Srbsko si k územiu pripojilo oblasť mesta Niš. Bosna a Hercegovina sa stáva administratívnou autonómiou.
8. Neutrálnym krajinám sa vybavilo povolenie na preplávanie úžiny Bospor a Dardanely, aby tade mohli v čase mieru a v čase vojen slobodne prechádzať kupci na lodiach.
Zmluva zo San Stefana znovuzrodila Bulharsko po všetkých stránkach. Oslavuje úspechy tejto krajiny v roky trvajúcich bitkách proti svojim nepriateľom.