Panovníci bulharského národa – cár Simeon I. Veľký (9/20)

Pokračovanie cyklu Panovníci bulharského národa. Dnes sa v článku dočítate o cárovi Simeonovi I. Veľkom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Hranice Bulharska po smrti cára Simeona I. Veľkého v roku 927.
Hranice Bulharska po smrti cára Simeona I. Veľkého v roku 927. 

Simeon mal iba 27 rokov, keď nastúpil na bulharský trón. Bolo to v roku 893. Vládol najdlhšie zo všetkých panovníkov – neuveriteľných 34 rokov! Jeho súdobníci mu hovorili “Veľký”, pretože skoro dosiahol svoj veľký úspech na známej univerzite v Konštantínopole. Pôvodne sa chcel stať kňazom, ale mussel zanechať štúdium teológie a nahradiť na tróne svojho brata Vladimíra, ktorý sa pokúšal obnoviť pohanské zvyky v krajine.

Cieľ vlády Simeona Veľkého sa delí na dve hlavné etapy:

1. Oslabenie politický a náboženský vplyv byzantskej ríše.
2. Obnovenie Bulharska a jeho znovuzrodenie v silného konkurenta medzi ostatnými štátmi v Európe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto úlohy si vyžadovali veľa energie a pochopenie zákonov histórie. Taktiež bolo treba urobiť väčšie kroky v bulharskej kutúre. Keďže bol cár schopný panovník, nemal s týmito úlohami žiaden problem. Skôr ako sa dostal na trón urobil dve veci – miesto gréckeho jazyka ustanovil bulharský jazyk ako liturgický jazyk a hlavné mesto preniesol z Plisky do Preslavu.

Byzantskí panovníci podceňovali ambície Bulharov, ktorí chceli ísť nezávisle od Byzantskej ríše ísť svojím vlastným politickým a náboženským smerovaním. V roku 893 premiestnili trh s bulharskými produktmi z Konštantinopolu do Solúna preto, aby mohli od Bulharov vyberať väčšie dane. Bulhari sa vzbúrili a ešte v ten istý rok vyprovokovali prvú bitku, ktorú nakoniec aj vyhrali.

SkryťVypnúť reklamu

Po nej sa na dve desaťročia cár Simeon už Byzantíncov nezbavil a smelo im vzdoroval, aj napriek tomu, že musel bojovať aj proti Maďarom. Druhú porážku, oveľa trpkejšiu, utrpeli Byzantínci v roku 896 pri meste Bulgarophigon v západnom Trácku. Po nej už Byzantská ríša nemala inú možnosť, okrem toho, aby prosila o mier. Trh sa znova premiestnil do Konštantínopolu a Byzantínci museli Bulharom platiť každoročnú daň. Od tejto chvíle narastala nevražovpsť medzi Preslavom a Konštantínopolom.

Vražedné pochody boli často uskutočňované z obidvoch táborov. Po serií niekoľkých vyhratých bitiek sa Simeon odhodlal posunúť južnú Bulharskú hranicu 20 kilometrov severne od Solúna. Takýmto spôsobom chcel vybudovať Bulharsko-Byzantskú ríšu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 913 jeho armáda “rozprestrela vlajku” pred bránami Konštantínopolu a byzantský cár bol nútený pustiť Simeona do paláca a darovať mu titul CÁR BULHARSKA.

Hneď na to sa Byzantínci pokúšali spojiť so Srbmi proti Bulharom. Cár Simeon začal v kritickom momente bojovať – výsledok bola vojna, uskutočnená 20. augusta 917 pri rieke Acheloj medzi mestami Anchialo a Mesembria (dnešný Nesebăr): “Mnoho Byzantíncov našlo svoju smrť v rukách svojich nepriateľov.” čítame v kronike kronikára Scititeza.

Víťazstvo Bulharov vo vojne prinútilo Simeona si ešte viac myslieť, že by sa mohol stať pánom Bulharov a Byzantíncov. Začínal si už hovoriť takto: “Simeon, z Božej vole pán Bulharov a Byzantíncov.” Nadšený touto myšlienkou, uskutočnil pochod na územie Byzantskej ríše a doslova zrovnal zo zemou pohraničné mestá.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca sa chcel stať aj byzantkým panovníkom, aby mohol vrátiť podraz srbskému kráľovi z bitky z roku 917. Spojil sa s Arabmi a dohodol sa s ich panovníkom, pápežom a patriarchom. A tak srbský kráľ musel oferovať časť svojej oblaste Bulharsku.

Všetky vojny, ktoré viedol cár Simeon Veľký, obrátil Bulharsko v najsilnejšiu slovanskú veľmoc v Európe. Čo sa týka kultúry, palace postavené v mestách Preslav a Ochrid nikdy neboli take slávne, ako za čias cára Simeona. Nové paláce, ktoré cár postavil v hlavnom meste dali nové meno hlavnému mestu a od tejto chvíle sa volalo Veliki Preslav.

A panovník s najvyšším vzdelaním, samotný Simeon, sa stal patróm umenia a písomnosti. Pod jeho vedením bulharská duchovná tvorba bola najviac ovplyvnená susedným byzantským kultúrnym dedičstvom. Tento rozvoj naveky vošiel do bulharských dejín pod pojmom ZLATÝ VEK CÁRA SIMEONA I. VEĽKÉHO.

Cárovým koníčkom bola literatúra. Jeho ľudia prekladali najlepšie knihy byzantských teológov, ktoré sa čítali aj zahraničí – Joana Ekzarcha (kniha Šestodnev, v ktorej autor rozpráva o stvorení sveta) a Černorizca Chrabra (kniha O písmenách, filozofická rozprava o slovanských písmenách). Koniec koncov bulharský jazyk bol ustanovený na slávu cára Simeona a bol označovaný ako jazyk, ktorý spája národy bez použitia násilia.

Starý, chorý a zoslabnutý cár umrel 27. mája roku 927. Na tróne ho vystriedal nie veľmi schopný panovník cár Peter I. O ňom si však povieme v nasledujúcej – desiatej – časti tohto seriálu.

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu