Za 60 rokov vlády chána Kardama bolo Bulharsko vykorisťované vnútornými bitkami. Zrazu sa stratila hrdosť zo slávnych víťazstiev chána Tervela nad Byzantíncami a Arabmi. Bulharsko bolo čím ďalej tým viac oslabované pokračujúcimi bojmi o trón.
Chán Kardam nastúpil na trón práve počas tohoto chaosu. Po nástupe na trón v roku 777 sa snažil o dve veci – zachovať mier v krajine a viesť vojny proti Byzantíncom. Vojny proti tomuto nepriateľovi začal už chán Asparuch a trvali celé obdobie stredovekého Bulharska. Hľadal možnosti ako rozšíriť územie svojej krajiny na juh a juhozápad, a tak pokračovať v úmysle chána Asparucha, pretože tieto oblasti boli obývané slovanskými kmeňmi. A Byzantínci ich mohli hocikedy rozdrviť, a tak bez väčších problémov zaútočiť na barbarskú krajinu – Bulharsko.
Od roku 779 sa začalo úspešné obdobie víťazstiev v bitkách. V tom roku chán Kardam porazil Byzantíncov v bitke pri rieke Struma a miestne kmene Slovanov ho tu priali spolu s jeho vojskom s veľkou radosťou. Neskôr v roku 796 doslova rozbil armádu svojich východných susedov pri meste Markela vo východnom Trácku. Najlepší byzantskí vodcovia boli zabití: "Bulhari ovládli časť armády Byzantíncov, zobrali si zlato, kone a cárske konvoje so sluhami." napísal do kroniky byzantský kronikár Teofan.
Táto bitka znova vrátila česť Bulharsku. Cár Konštantín IV. sa ponížene vrátil do Konštantínopolu. Podpísal mierovú zmluvu, v ktorej sa zaviazal, že bude platiť Bulharom ročnú daň. Neskôr sa však pokúsil tento záväzok ignorovať, ale neúspešne. Chán Kardam mu poslal upozornenie: "Splň si svoju povinnosť a zaplať daň, lebo inak ti napadnem Trácko!".
Posledný rok svojho života prežil chán Kardam v pokoji, šťastný, že spojil moc štátu so svojou mocou. Bol prvým panovníkom v druhej polovici 8. storočia, ktorý na desaťročie zabezpečil Bulharsku mier a rozvoj.