Panovníci bulharského národa – chán Krum (5/20)

Pokračovanie cyklu Panovníci bulharského národa. Dnes sa v článku dočítate o chánovi Krumovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chán Krum svojou vládou zanechal nezmazateľný znak v bulharskej histórii. Zápisy o ňom hovoria, že bol energický, smelý a tvrdý vládca, keď bolo treba tak aj nemilosrdný a čo sa týkalo vecí, ktoré mali niečo do činenia z jeho štátom (napríklad dobývanie nových území) bol neoblomný.

Po nástupe na trón sa najprv vysporiadal s Avarmi, ktorí žili na severnej hranici Bulharska. Tak zväčšil svoje teritórium až k Dunaju a Karpatom a pripojil k nim aj nové slovanské kmene. Byzantskí kronikári opisovali tento jav ako "Dunajské Bulharsko". Spoločná hranica bola ustanovená v dohovore s Karolom Veľkým. Bulharsko sa v tom čase stalo najväčšou krajinou na Balkánskom polostrove a taktiež bolo najväčšou krajinou v tomto období vôbec. Cieľom chána Kruma bolo spojenie všetkých zemí, ktoré boli obývané Slovanmi do jeho štátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na prelome rokov 808 a 809 bojoval vo svojom prvom boji nad Byzantíncami pri rieke Struma. Po tomto vyhratom boji si otvoril cestu k mestu Serdika (Sofia), ktoré sa neskôr stalo hlavný mestom Bulharska a ďalej do Macedónska.

V roku 811, počas chánovho pochodu do Macedónska, ho napadol cár Nikifor I. Genik. Využil chvíľu keď chán nebol na svojom území a obsadil mu palác v hlavnom meste Pliska. Keď sa to Krum dopočul, bolo však už neskoro. Poslal však cárovi správu: "Vyhral si, porazil si ma, zober si, čo chceš a odíť v pokoji". No Nikifor správu roztrhal.

Teraz prišiel čas odplaty. V noci 25. júla roku 811 v ďalšej bitke medzi Bulharmi a Byzantíncami chán znova brutálne porazil svojho nepriateľa. Byzantská ríša si nepamätala takúto prehru. Cár Nikifor I. Genik aj so svojimi sluhami boli mŕtvi.

SkryťVypnúť reklamu

Posledná bitka za Krumovej vlády medzi týmito večnými nepriateľmi sa uskutočnila v júni roku 813 (22. júna). Pri meste Versinikia, blízko Adrianopolisu, boli Byzantínci znova pokorení a prišli o mesto Adrianopolis. Bulharom ani toto nestačilo, a tak pokračovali vo svojom ťažení ďalej na západ až ku Konštantínopolu. Za sebou nenechali nič stáť a všetko spustošili. Chán Krum bol od tejto chvíle nazvaný "Hrozný".

V Konštantínopole si Krum chcel postaviť svoj vlastný palác, ale jeho skorá smrť mu zabránila dosnívať jeho veľký sen - vojsť do paláca ako váťaz. Chán umrel 13. apríla 814.

Bitky proti Byzantskej ríši chán nebral nikdy ako niečo veľmi vážne. Bolo to len splnenie si povinnosti voči ľudu a popri rozširovaní územia jeho ďalšia činnosť. Bol však oslavovaný pre niečo úplne iné - bol tvorca prvých zákonov bulharského štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Zákony trestali akúkoľvek krádež, vzťahovali sa na každého Buhara a zabezpečovali ochranu chudobných. Prostredníctvom týchto zákonov sa mu podarilo spojiť Bulharov a Slovanov do jedného silného štátu a získať si meno veľkodušného panovníka. Nikto pred ním nedosiahol takýto vnútorný a vonkajší rozkvet.

Jeho nasledovníkom bol syn Omurtag, ktorý nastúpil na trón v roku 814.

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu