
Talentovaný vodca a diplomat – to sú vlastnosti chána Tervela, Asparuchovho syna a druhého panovníka v prvom bulharskom cárstve.
Historici sa doteraz nevedia dohodnúť, či bol Tervel korunovaný v roku 700, hneď po smrti svojho otca, alebo neskôr. Isté je len to, že dokončil to, čo jeho otec začal.
V roku 705 jeho armáda pomohla byzantskému cárovi Justiniánovi II. Získať trón. On sa im za to odvďačil – venoval chánovi cárske žezlo a mnoho vzácnych darov. Od tohoto momentu zavládlo medzi nimi veľké priateľstvo. Obidva národy podpísali medzi sebou mierovú dohodu, ktorá Bulharsku zaručovala zisk južných oblastí regiónu Zagora v južnom Trácku, cez ktorú viedli veľmi dôležité obchodné cesty. Okrem toho všetkého chán Tervel dostal titul – Cezar. Takéto niečo, aby Byzantská ríša darovala titul Cezar a olovenú pečať s nápisom “Matka Božia, pomohni cézarovi Tervelovi” inej krajine, sa udialo po prvýkrát v histórii.
Chán, hoci nebol spokojný s tým, čo dosiahol (chcel totiž uskutočniť svoj sen - dobyť Konštantínopol), veľmi dobre vedel o ďalšom kroku byzantíncov. O tri roky neskôr Justinián II. uskutočnil vojenské ťaženie do zagorského regiónu, aby si ho vybojoval späť. Tu však narazil na neoblomného Tervela, ktorý ho nekompromisne vyhnal z jeho územia.
Na uskutočňovaní svojho sna začal pracovať už v roku 716. V tom čase bolo totiž dobyť Konštantínopol a slávnostne do neho vstúpiť veľkým snom každého stredovekého bulharského panovníka. Podpísal mierovú zmluvu, ktorá upevnila hranice medzi Bulharskom a Byzantskou ríšou. Bulhari získali celú oblasť Zagory a Byzantínci boli povinní platiť Bulharom každý rok daň.
Chán Tervel bol prvým panovníkom, ktorý pochopil toto spolužitie Byzantskej ríše a Bulharska a nazval ho vzájomnou výhodnou spoluprácou. Bránil Konštantínopol pred nájazdmi Arabov, ktorí sa ho už po tretíkrát pokúšali dobyť. “Bulhari ich napadli a väčšinu z nich zabili. Okolo 300 000 Arabov stratilo život v tomto boji. Arabi mali z nich odvtedy väčší strach ako zo samotných Byzantíncov.” – čítame v kronike jedného arabského kronikára o chánovi Tervelovi.
Zároveň sa Tervel snažil aj o zjednotenie svojho štátu. Jeho vláda sa vyznačovala rastúcim blahobytom jeho samého, cára Justiniána II. a ich ľudí. Byzantský kronikár raz o bohatom chánovi napísal toto: “Tervel, vodca Buharov, bol v tom čase na vrchole svojej slávy.”