reklama

Donúti Covid-19 Slovensko sa digitálne transformovať?

Už o pár dní túto otázku rozlúskne virtuálne diskusné fórum Microsoft Envision Slovakia - Digitálna budúcnosť Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Obdobie posledných dvoch rokov prinieslo mnoho príležitostí na zamyslenie sa nad tým, čo nám súčasná pandemická situácia prináša, čo nám berie, aký bude mať vplyv na náš život v budúcnosti.

Paralýza v prvých týždňoch a mesiacoch, nasledovaná hľadaním riešení a spôsobov, ako prekonať nové prekážky a ako sa s nimi vysporiadať. A aký je stage 3? Možno pre niektorých je to zmena perspektívy a hľadania nových príležitostí, v novej situácii.

 Začiatkom pandémie kolovala internetom koláž, kde za hlavného akcelerátora digitálnej transformácie bola označená pandémia COVID-19. Hm....na zamyslenie. Nadnesené konštatovanie, na ktorom ale môže byť niečo pravdy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Mnohé prieskumy sa s odstupom času zhodujú na tom, že pandémia mohla výrazne urýchliť digitalizáciu a plány digitálnej transformácie organizácií, ktoré by za štandardných okolností boli aplikované pravdepodobne pomalším tempom.

 Lockdowny boli prvé z opatrení, ktoré mali okamžitý vplyv na bežný život obrovského množstva ľudí a to takmer v rovnakom čase a s globálnym dosahom. Priniesli potrebu zmeny bežného rytmu pracovného dňa. Digitalizácia tak bežnej činnosti ako medziľudský kontakt nastala takmer okamžite. Zo dňa na deň sme osobné stretnutia vymenili za videokonferencie v našich provizórnych domácich kanceláriách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Na povrch to vyplavilo aj mnohé „resty“. Niektoré organizácie sa stretli s tým, že potrebovali zo dňa na deň riešiť zabezpečenie nových nástrojov digitálnej komunikácie. Potýkali sa s chýbajúcimi digitálnymi zručnosťami svojich zamestnancov, ktoré boli kľúčové pri prenose mnohých pôvodne "analógových" aktivít do digitálneho prostredia.

 Najpružnejšie zareagoval komerčný sektor, ktorý sa do nového väčšinou vrhá ako prvý a v záujme prežitia hľadá spôsoby, ako sa čo najefektívnejšie a čo najrýchlejšie prispôsobiť novej situácii. Netreba ale zabúdať aj na štát, ktorý rozsahom agendy, počtom zamestnancov a rozsahom poskytovaných služieb rieši rovnaké situácie a čelí rovnakým výzvam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Pri mnohých, v poslednom období aj virtuálnych :), diskusiách s kolegami, priateľmi a obchodnými partnermi sme spoločne hľadali spôsoby, ako sa s týmito výzvami popasovať a ako v nich vidieť príležitosť. A v rámci týchto debát vznikol nápad otvorenia širšej diskusie odborníkov, ktorí by vedeli zdieľať svoje skúsenosti a pohľady na témy hybridnej práce a digitálnej transformácie. S kolegami sme tak začali budovať základy podujatia, ktoré sa uskutoční 19. januára 2022, v čase 10:00 - 12:00 a ako inak, vo virtuálnej forme, dostupné z pohodlia vašich homeofficeov.

Podujatie sme nazvali Microsoft Envision - Slovakia - Digitálna budúcnosť Slovenska.  Na diskusiu odborníkov sme vybrali 3 nosné témy: Budúcnosť práce, s pohľadmi na to, ako sa slovenské firmy a inštitúcie prispôsobili zmenám v oblasti práce. Je obdobie posledných dvoch rokov úspešnou skúškou pre širšie zavedenie modelu hybridnej práce v nasledujúcej budúcnosti? Ako sa situácii dokázali prispôsobiť významné slovenské firmy a štátne inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhou témou, ktorej sa budeme venovať, je úroveň digitálnych zručností zamestnancov. Miera ich potreby či nevyhnutnosti. Ako zabezpečiť rastúci dopyt po digitálnych zručnostiach a aká je rola vzdelávacieho systému na tejto ceste. Ako sa s touto výzvou úspešne vyrovnali významné slovenské firmy?

V rámci tretej témy sa zameriame na e-Government a predstavíme si model Digitálneho úradu, ktorý prináša návod na to, ako uľahčiť občanom a firmám kontakt s úradmi a ako využiť príležitosti digitálnych technológií aj v tomto sektore.

 Aby témy, a diskusia k nim, boli výživné, pozvali sme si odborníkov na každú z nich a privítame tak hostí ako ekonóma Ivana Mikloša, riaditeľku portálu Profesia Ivanu Molnárovú, Michala Vašečku, sociológa z Bratislava Policy Institute a mnoho ďalších odborníkov, ktorých mená môžete nájsť na tomto odkaze.

 Ak vás zaujíma téma Digitalizácie Slovenska z pohľadu odborníkov a lídrov z komerčnej aj štátnej sféry, ste srdečne vítaní.

Eduard Bartko

Eduard Bartko

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Byť pri zrode softvéru, technológií a inovácií, ktoré v sebe nesú potenciál pomáhať v každodennom živote je uchvacujúce. A tak sa posledných 17 rokov profesne IT technológiám aj venujem. Sledujúc tú cestu ako technológie menia naše životy, čo so sebou prinášajú, ako menia naše návyky a čo nové nám umožňujú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu