Aká bola Žena za pultom?

Písmo: A- | A+

Titulnú postavu dlhodobého seriálu Československej televízie Žena za pultom mala hrať Jana Hlaváčová, lenže tá sa účinkovania v seriáli zriekla.

Nakoniec rolu stvárnila predsedníčka Svazu československých dramatických umělců, nositelka Řádu Vítězného února, ktorá sa hrdila titulom národná umelkyňa, milovaná a nenávidená Žena za pultom. V auguste si najmä členovia KSČ pripomenuli 10. výročie od jej skonu.

Ikona komunistického režimu,  najkontroverznejšia herečka českého divadla a filmu „dala“ posledný rozhovor pred smrťou bulvárnemu Blesku. Povedala: „Tí, ktorí sa odo mňa dištancovali, mi pomohli do hrobu.“ Trochu paradoxné, pretože aj vo svojej autobiografii uviedla: „Věci, které by se nikdy nebyly bývaly stali kdyby nebylo to, co bylo, Jiřina.“

Za veľkú ranu považovala, že jej bývalí kolegovia z najznámejších divadiel v Žene za pultom odmietli účinkovať.  

Čo vám pripomína kniha, napísaná Švorcovou, že Janžurová plánovala rozbiť manželstvo Josefa Blahu (plus 70) podobná súčasným klebetám. Knihu však vydala až 17 rokov po Blahovej smrti. Skrátka, ide len o to, očierniť „protivníka“.

Aké boli vzťahy vtedajších hviezd, o tom svedčí aj skutočnosť, že okrem Hany Maciuchovej, Lenky Termerovej a Jiřího Lábusa sa na poslednej rozlúčke nezúčastnil ani jeden herec.

Pani Švorcová znamenala pre „komoušov“ asi toľko, čo pre fašistov Lída Baarová, ktorá spávala s Goebbelsom.

Viacerí herci ešte aj dnes spomínajú na Švorcovej herecké kvality. Ako herečka bola výborná, ale to v Československu na vzťahu k herečke zmenilo len málo. Mnohí si ju ešte aj dnes pamätajú ako hrdinku Krála Šumavy alebo zidealizovanú Boženu Němcovú, ale najmä na slávnu ženu za pultom.

Jej najbližším človekom bol jej brat Jiří Švorc, ktorému pred smrťou odkázala vilu a 23 miliónov.  Jej manželmi boli Vladimír Šolta a Jindřich Rohan. Narozdiel od prvého manžela dirigenta Šoltu, s ktorým žila len dva roky, si aj po ideologickej stránke najviac rozumela s druhým manželom, s ktorým počas manželstva spoločne navštívili „spriatelené“ krajiny.

V nijakom prípade by sme však nemali zabudnúť na to, že Jiřina Švorcová aj napriek svojej politickej orientácii patrila a patrí k legendám československej divadelnej, televíznej a filmovej tvorby.

Skryť Zatvoriť reklamu