Uvidel veľmi mladú dievčinu.
Predstavila sa a požiadala ho, aby navštívil v Cludad de México biskupa a informoval ho o stretnutí a jej žiadosti postaviť kostol.
Biskup de Zumárraga Juanovmu príbehu neveril a poslal ho preč. Zjavenie ho požiadalo o ďalšiu návštevu u biskupa, a keď tento, možno aj z celkom iných dôvodov súhlasil, mal Juan nazbierať miestne kvety ako dôkaz, že jeho stretnutie nie je podvod.
Vtedajší Aztékovia nosili plášť "tilmu", vyrobený z kaktusových vlákien a Juan, s pomocou Zjavenia uložili ruže do tilmy. Tentoraz bola u biskupa suita na čele s guvernérom Mexika.
Keď Juan otvoril plášť, biskup a jeho suita so strachom v očiach padli na kolená. Na plášti bola podoba Panny, ako ju už dvakrát Juan opísal a ktorá si želala, aby ju volali Večná Panna Mária Guadalupská.
Obraz na tilme mal 160 x 110 cm. Postava stojí so sklonenou hlavou , akoby počúvala a očami sa díva dole. Tilma vydržala nedotknutá viac ako 4 a pol storočia, jej farby nevybledli. Pôvod tilmy bol oficiálne skúmaný v rokoch 1556, 1666, 1756 a 1979.
V roku 1979 patrónke Mexika udelil pápež Ján Pavol II.titul Matka Amerík.
V 50.rokoch 20. storočia mexickí umelci Rivera a Mojica vykonali pokusy na kaktusovej tkanine, ale farby boli viditeľné na obidvoch stranách látky. Mojica bol presvedčený, že postava nie je dielom ľudských rúk, lebo aj odev zodpovedal móde Palestíny prvého storočia.
Najtajomnejšie je vyobrazenie tváre a rúk aj kvôli meniacim sa farbám, ak sa dívame z rôznych uhlov, ale najmä po podrobnom skúmaní oka Zjavenia, v ktorom po zväčšení objavili biskupa De Zumárragu a guvernéra Mexika spred storočí.
Aj tento príbeh ma začal zbližovať s prácou vedcov, lebo my ostatní sme náchylní veriť tomu, čomu nerozumieme.