Oddaného spisovateľa po Stalinovej smrti strana odvrhla. Zastrelil sa.

Volal sa Alexander Fadejev. Narodil sa 24.12.1901. Bol sovietskym spisovateľom, oddaným Stalinovým lokajom, podvodníkom

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

bez hanby. Zrejme aj preto získal Leninov rad a množstvo ďalších vyznamenaní. Vyslúžil si funkciu šéfa zväzu spisovateľov, ako to už v akejkoľvek totalite býva "najlepším" zvykom. Za pravdu sa trestá, lož je na prísun vyznamenaní jediná vhodná súčasť. V "partičke" pod Džugašviliho vládou šlo príliš často skôr o život. Svoj, manželkin, detí, priateľov.

Najznámejší je jeho román Mladá garda, najmä o mladých krasnodarských hrdinoch, ešte detí, ktoré sa spočiatku úprimne domnievali, že dokážu to, čo čítali alebo videli v kine. Dnes sa už nedozvieme ako v skutočnosti títo mladí chlapci a dievčatá bojovali proti fašistom, pretože spisovateľovi neuverili ani dospelí príbuzní mladých obetí. Zrejme aj to bol dôvod, prečo strana donútia spisovateľa rukopis niekoľkokrát prerábať. Navyše stranícki kolegovia veľmi vďačne vysliedili, ako spisovateľ zmanipuloval celý príbeh v prospech chlapca menom Oleg Koševoj, u rodiny ktorého ako vojnový spravodajca býval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevedno, či vydanie Mladej gardy, knihy, čo sme ako povinné čítanie s hrôzou nad mučením a strašným umieraním nielen mladých komsomolcov ledva čítali, bolo to "jeho" alebo bolo prispôsobené ďalším korektorom.

Po Stalinovej smrti sa Fadejev cítil čoraz častejšie ukrivdený, začal sa umárať na svojej dači, kam čoraz častejšie odchádzal venovať sa alkoholu, Napokon sa neubránil depresiám z trýznivého pocitu, že komunistická strana na neho zanevrela. Zastrelil sa 13.5.1956.

Od jeho narodenia na Vianoce uplynulo 120 rokov.

Elena Antalová

Elena Antalová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  482
  •  | 
  • Páči sa:  702x

Autorka mnohých, aj ocenených, rozhlas. hier a dramatizácií, poviedok a pásiem, tiež TV a film. projektov. Kedysi redaktorka kultúry. Bývalá členka Rozhlasovej rady. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu