Oslavovaný a zatracovaný Jan Mikolášek si bol neochvejne istý, že ho k činnosti liečiteľa povolal sám Boh.
Liečil nacistov (Bormann), aj komunistov (Zápotocký), pričom jeho diagnostika bola jednoduchá.
Pacient odovzdal vzorku moču a Mikolášek si ju pozrel proti svetlu. Určil diagnózu aj liečbu, čo bola zmes bylín.
Liečil za prvej republiky, napríklad manželku Karla Čapka Olgu Scheinpflugovú aj maliara Maxa Švabinského. Pokračoval počas protektorátu, aj za socializmu. Zápotockému zachránil život a ten ho ochraňoval, pokým žil. Po jeho smrti vtedajší sudcovia odsúdili Mikoláška vo vykonštruovanom procese a jeho majetok prepadol štátu. Jan Mikolášek pritom pomohol vyzdravieť piatim miliónom ľudí.
Herec Juraj Loj, ktorý stvárnil Mikoláškovho asistenta Františka Palka v rozhovore povedal, že Mikoláška obviňovali ľudia pri moci, lebo za liečiteľom prichádzalo množstvo ľudí a on liečil každého, kto prišiel. Slovák František sa stal "šarlatánovým" najbližším človekom. Mikolášek totiž nevyštudoval medicínu, bol záhradníkom.
Postavu Mikoláška vytvoril Ivan Trojan, jeho syn Josef, ktorý sa do konkurzu dostal bez otcovho vedomia, hrá liečiteľa v mladom veku a druhý Trojanov syn František hrá jeho brata.
Boli by sme liečiteľovi zo záhrad v ťažkom čase súčasnej pandémie ochotní veriť? Mali by sme k nemu dôveru?
Na rovnakú otázku Juraj Loj odpovedal: "Ja by som dôveru mal. Zdá sa mi, že my sme akosi zabudli na silu prírody, na to,čo nám ponúka Matka Zem".