S celými spoločenstvami a národmi.
Vyžívajú sa v manipulácii tých, ktorí sa, bez rozmýšľania, dajú, ako to v knihe Tajomstvo ľudského osudu napísal Richard Gordon, hravo spracovať.
Pán prezident Kiska odmietol návštevu koncertu, ktorý usporiadala Konferencia biskupov Slovenska pri príležitosti spomienky na Veľký piatok 1988. Mnohí mu to, najmä v súčasnej napätej situácii, vyčítajú.
KBS sa rozhodla pozvať aj zástupcov parlamentných politických strán, aj zástupcov ĽSNS, Mariána Kotlebu.a Milana Uhríka, a, ako povedal hovorca KBS Martin Kramara, "prezidenta pozvali, aby hovoril, poslancov pozvali, aby počúvali". Prezident pozvanie neprijal, každý, kto chcel vedieť prečo, sa to z jeho úst včas dozvedel. Poslanec Uhrík jeho postoj okomentoval slovami "Je pán prezident politický extrémista"?
Sviečkovú manifestáciu v roku 1988, teda v čase, keď išlo aj o možné ďalekosiahle dôsledky pre jej účastníkov, neorganizovali cirkevné štruktúry, naopak, od účasti na nej odrádzali. Sviečkovú manifestáciu (s kropením, bitím a zatváraním zo strany vtedajšej polície) zorganizovali veriaci z Tajnej cirkvi, ich priatelia a rodinní príslušníci. Nevedno, či sa na nej zúčastnili aj niektorí rodinní príslušníci poslancov ĽSNS, ale faktom ostáva, že poslanec Kotleba roky viedol viaceré "akcie", ktoré glorifikovali známe osoby odsúdeniahodného režimu štátu, z ktorého nechali vyviezť 60 tisíc vlastných občanov, väčšinou rovno na smrť.
V čom je vlastne dnešný problém?
Nedá sa nemyslieť na isté súvislosti: A prečo v tomto prípade zásadovosť prezidenta Kisku prekáža?
Že by preto, že Slovenský štát vyvoláva aj v niektorých cirkevných kruhoch nostalgiu?