Annášov zať Jozef Kajfáš od roku 15 po Kristovi osemnásť rokov zastával veľkňazskú funkciu a tak robil všetko preto, aby zachoval v Palestíne "rímsky poriadok".
Na jeseň roku 19 antisemita Sejan vyhnal židov z Ríma a v roku 26 vyslal do Palestíny prokurátora a rímskeho rytiera Pontia Pilata. Na javisku mocenských zápasov, politických intríg, vrážd a zločinov sa odohral Ježišov príbeh.
Ježišovo posolstvo ( 28 až 32 ) zasiahlo aj politickú scénu. Možno preto sa Rím a Jeruzalem spojili a Ježiša zlikvidovali.
Rímsky historik Tacitus koncom 1.storočia konštatoval, akoby žil práve teraz: "Náš čas je časom náboženského úpadku. Permanentná vitalita náboženstva sa stratila. Masy ľudu sú poverčivé alebo ľahostajné. Politickí vodcovia sú pokrytci, elita spoločnosti je skeptická. Masy ľudu sú poverčivé alebo nábožensky ľahostajné, mládež stojí v otvorenom konflikte s autoritami minulosti, experimentuje sa s orientálnymi náboženstvami a technikou meditácií.Väčšina ľudí je zasiahnutá rozpadom týchto čias".
Svätého Štefana kresťania oslavovali v Československu do polovice 20. storočia.V 21.storočí je dnes zasa odporúčaný, napokon mu určili sviatok na Prvý sviatok vianočný.
Svätého Pavla (Šavel alebo Saul z Tarsu) často rozhádaného s prvým pápežom Petrom sme sa naučili sláviť ako dvojicu (na to sa ich nikto nepýtal).
Ten, ktorý napísal Korinťanom najkrajšiu ódu na lásku, zabránil ženám v ním založenej cirkvi verejne účinkovať.
Možno aj preto by mali ženy, snúbenice a milenky zablahoželať svojim Štefanom aj dnes.