Stránky zo strateného denníka 3

Písmo: A- | A+

Máj 1953

Dom vonia pochúťkami na zajtrajšiu oslavu, a Enin žalúdok je akýsi stiahnutý, boľavý.

Práve ju vyhnali z rozľahlej jedálne do pracovne starého otca, kde máva počas každej rodinnej návštevy pripravenú rozkladaciu posteľ. Starý otec ju pozoruje od svojich poznámok spoza písacieho stola.

-Dospelí podceňujú mladých, hnevá ťa to čo?

Mladí nesmú vedieť, o čom sa bavia dospelí, ale štrnásťroční si už tiež zažili dosť nepríjemností, o ktorých dospelí netušia. Eňa nadurdene čuší, nechce myslieť na pravidelné obchytkávanie strýka Ďusa, čo na Veľkú noc spieva v kostole pašie. Rodinka by bola prekvapená... -Ja s nimi nemusím byť, je mi to jedno,- začína si rozkladať posteľ.

-Keď sa pretvaruješ, každý to na tebe vidí,- starý otec jej ešte pridáva! Potom, asi, aby si ju udobril, začne "vyrábať" akože humor: "Predstav si, Eňuš, včera som si zavrel okuliare do zásuvky, ako každý večer a ráno som ich našiel pri ríbezliach v záhrade.

Tvári sa, že si jeho divadielko nevšimla. Jeho snaha obrátiť všetko na žart, aj správanie rodičov a príbuzných, ktorí sa dohadujú o nejakých záhadných veciach okolo krstného Michala, no, prosím, ale keď sa dospelí začnú "nenápadne" poza jej chrbát dohovárať akousi posunkovou rečou a malú sesternicu a jej brata samozrejme nechajú v jedálni, to ju uráža.

-Takto sa správali aj moji dospelí voči mne, keď som mal toľko, čo ty,- zakrýva ju paplónom.

Už je o čosi pokojnejšia. Odmala milovala rozkladaciu posteľ v starkého pracovni, aj jeho povedačky, keď sa cez okno na ňu smiala placka Mesiaca, z jedálne sa ozývali hlasy príbuzných a stromy za oknom si šumeli svoje príbehy.

-Stačilo, spi,- prikazuje starý otec.

Celkom ju to urazilo. Prečo jej nepovie pravdu? Do krku jej vliezla zlostná slza. Starký tuší, že to nemôže byť koniec, vnučka je celá po ňom. Vie, že v Eninej hlave absolútnou rýchlosťou lietajú včielky myšlienok.

Ak sa raz zamiluje, chce, aby ten nejaký...vlastne ani nevie aký, bol ako starký.

-Nechcem, aby si s trápila. Ide o to, že ak má tvoj krstný Michal ostať riaditeľom v gymnáziu, musí vystúpiť z cirkvi.

Panebože, tak kvôli tomu je celá rodinná rada hore nohami? Preto ju poslali rodičia spať? "Toto" by podľa nich nepochopila?

Tí dospelí ale majú starosti!

Skryť Zatvoriť reklamu