Margaréte, láske (zo strateného denníka 1981)

Písmo: A- | A+

Dnes zomrela. Diagnóza? Oficiálne sa tomu vraví celkové zlyhanie všetkých vnútorných orgánov. A neoficiálne? Miluješ pretože miluješ. Pre lásku niet dôvodu, ako napísal A.de Saint-Exupéry predtým, ako sa naveky stratil.

Dcéra presvedčeného gardistu v štyridsiatom štvrtom ušla napriek otcovým vyhrážkam s prvou láskou, istým Čechom na povstalecké územie.

Domov sa vrátila po pol roku poznačená najmä na duši, Viac o ňom nepočula. A možno aj počula, ale si to nechala pre seba. Jas v jej ligotavých očiach trochu pohasol.

Ukončila školu a po krátkej známosti sa o rok vydala za nenápadného úradníka. Bola to taká láska neláska, aj chémia chýbala, aj spriaznená duša. Takých manželstiev spola z nádeje a spola z možnosti oslobodiť sa od otca a pre poriadok v rodine, boli vtedy tisíce. Navyše, ak sa nenápadný úradník dokázal postarať o bývanie dosť ďaleko od spomienok.

Vydržali spolu pätnásť rokov, deti nemali. Snažila sa "letieť" iným smerom, ako bolo nudné miesto v administratíve nepodstatného podniku. Módne časopisy sa v mysliach ľudí s fantáziou iba rodili, utiahla sa vo voľnom čase k malému súkromnému podnikaniu. Začala na starej singerke šiť blúzky, keď v predajniach odevov vystavovali hubertusy a tepláky. Mala úspech, zákazníčky chodili polo tajne po večeroch, ale aj tak sa našiel niekto, kto ju udal. Našťastie pomohol dávny známy, ktorému potvrdila účasť v Povstaní.

Zákaznícky okruh rástol, aby stíhala, s obšívaním jej vypomáhala milá stará dáma. Manžel čoraz častejšie doma absentoval, Margaréta sa zblížila s rodinou starej dámy. najmä s jej ženatým synovcom, otcom dvoch detí. Fešák, bonviván plný ohňa, za ktorým vášnivo zapišťala jej neuspokojená osobnosť.

Narodila sa nová Margaréta, ktorú nezaujímal okrem lásky nikto a nič. Rozviedla sa, a keď sa rozviedol aj on, vzali sa. Na niekoľko rokov sa ostatný svet v jej vedomí stratil. Boli nádherné večery a noci, staronové otvorené nočné podniky často vítali dobre naladený pár. Alkohol im pri tej láske výdatne pomáhal...

Začala pracovať vo svojom odbore v istom dobre zabehanom podniku. Vyzeralo to na úspech. Aby ho udržala v nálade, každodenne popíjala. Už nie len s ním.

Po pár rokoch začalo manželstvo krachovať. Že s "takou" on nebude! Rozchod.

Každý deň fľaša na zabudnutie za stratenou láskou.

Príživníkov bolo veľa, narodil sa tretí človek Margarétinho života. Alkoholik.

A koniec.

Na Vianoce by bola mala deväťdesiat. Zbohom, Margaréta!

Skryť Zatvoriť reklamu