Veterné čerpadlá sa vo veľkom používali na celom svete. Veľké veterné mlyny v Holandsku slúžili okrem mletia obilia či rezania dreva vo veľkej miere aj na čerpanie vody pri vysušovaní prímorských poldrov. Malé čerpadla slúžia na zásobovanie vodou v odľahlých miestach. Sú pomerne jednoduché, nepotrebujú elektrickú energiu a tak sa môžu inštalovať všade, kde je dostupná rieka, jazero či spodná voda. Na ochranu proti víchrici sa používa mechanický samočinný systém sklápania blokov lopatiek (Halladay) alebo odklonenie celého „veterného kolesa“ zo smeru vetra (Aermotor).

Dodnes vraj na celom svete bolo vyrobených zhruba 10 miliónov kusov, niektoré sú stále v prevádzke, ale všeobecne ich použitie je v dnešnej dobe už zriedkavé
„Plachtové čerpadlá“ sú tiež známe už viac ako storočie. Jednoduchá konštrukcia a plachty namiesto kovových lopatiek boli základ nízkej ceny a tým pádom aj dostupnosti pre malých farmárov.

V dnešnej dobe pri nedostatku vody najmä v poľnohospodárskych farmách by sa určite ešte uživili a ja verím, že doba ich znovu narodenia čoskoro príde. To už ale v modernejšom vyhotovení zo súčasných materiálov, s prevodom pomocou ozubeného remeňa či lopatiek z plastov či trvácnych látok.
Viac a detailnejšie sa o tejto problematike dozviete v mojej knihe „Malé veterné turbínky“ , pozri
http://www.male-veterne-turbinky.sk/
P.S.
Dnes je 15 výročie spustenia veterného parku Cerová. Celý čas pracuje bez vážnejších porúch a počíta sa s ním aj do budúcnosti.
V Trnave 10.10.2018