Na zrúcaniny hradu sa dá ísť priamo z mestečka Svätý Jur stále do kopca po žltej značke, alebo sa to dá aj z opačnej strany dlhšou trasou – od horárne Biely kríž z Rače alebo hrebeňom Malých Karpát až zo Stupavy. Stojí na nevysokom homolovitom vrchu, okolo ktorého vidno niekdajšiu suchú priekopu.
Svätojurskí grófi dali stredoveký gotický hrad postaviť v druhej polovici 13. storočia. Strážil dôležitú cestu z Bratislavy cez Pezinok do Trnavy a tiež horský prechod zo Svätého Jura cez Malé Karpaty na Záhorie. Jeho majitelia sa viackrát menili, z tých dôležitejších možno spomenúť Ilešháziovcov v druhej polovici 16. storočia. Hradní páni ovládali okrem poddanskej dediny Neštich, ktorá bola v údolí pod hradom, aj stredoveké vinohradnícke mestečko Svätý Jur. Uhorský kráľ Ferdinand III. však roku 1647 povýšil Svätý Jur na slobodné kráľovské mesto, a tak prestalo byť závislé na zemepánoch.

Informačná tabuľa, ktorú na hrade postavili skauti

Predstava podoby hradu, keď ešte nebol v ruinách
Hrad postupne strácal na význame, keďže majitelia hradu si postavili kaštieľ priamo v Svätom Jure. Poslednou ranou pre hrad bolo turecké plienenie roku 1663. Odvtedy hrad pustne. Pre stromový porast je ťažké predstaviť si ako hrad vyzeral. Vstupná brána spolu s mostom cez suchú priekopu sa nachádzala na východe. Okrem paláca mal hrad kaplnku, kuchyňu, väzenie, cisternu a ďalšie hospodárske stavby. Spomína sa aj pekáreň. Dnes sú mnohé časti budov pod úrovňou terénu. Aj keď z hradu sa nám neponúka pre zalesnenie dobrý výhľad, dá sa celá zrúcanina okolo niekdajšej priekopy obísť. Na nádvorí vám budú robiť spoločníkov stromy rastúce z kameňa. Z Bieleho Kameňa.




Pohľady na zrúcaniny hradu zvonku




Hrad Biely Kameň v súčasnosti zvnútra