Makovica z kameňa a tá moja plná dojmov

Šarišská stolica bol kedysi celkom slušne posiata hradmi. Aj keď viaceré by sme dnes hľadali márne, z ďalších ostali aspoň ruiny. Azda najznámejšími sú Šarišský a Kapušiansky hrad. V prvej trojke je však určite aj Makovica, dnes známejšia ako Zborovský hrad. Dodnes je nemým svedkom starých čias. Čias, kedy sa možno niekde na nádvorí pieklo chrumkavé prasiatko, popíjalo vínko, hrala muzika... Alebo naopak. Kastelán dal nečakaný príkaz na prípravu diel, pretože zdola hrozilo ľuďom tam hore nebezpečenstvo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Zborovský hrad som navštívil iba dvakrát a vždy to bolo cez prázdniny. Prvý raz ako malý chlapec, vtedy účastník celoslovenského zrazu turistov v Bardejove, druhýkrát teraz už ako veľký chlapec v auguste. :-) Na hrad sa dá ísť niekoľkými možnými trasami. Ja som si vybral tú najľahšiu, zo Zborova som šiel kúsok popri hlavnej ceste po červenej značke, ktorú potom na hradskej vystriedala žltá. Výstup je nenáročný, aj keď v mojom prípade v horúce letné popoludnie na kopcovitej lúke slová pot a potok boli istú chvíľu synonymami. Po čase však chodník pokračoval cez les, ktorý je navyše prírodnou rezerváciou. A tam už bolo celkom príjemne. Popri ceste boli celý čas osadené malé tabule s históriou hradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vnútorný hrad z juhu, v pozadí donžon
Vnútorný hrad z juhu, v pozadí donžon 

Vnútorný hrad z juhu, v pozadí donžon

Prvé kamene dodnes zachovanej stavby použili pri výstavbe pôvodne gotického hradu niekedy v 13.–14. storočí. Uhorsko si veľmi dobre pamätalo na tatársky vpád a tak bolo len prirodzené, že Makovica v pohraničnej oblasti sa stala dôležitou súčasťou obranného systému hradov našich kráľov na starej obchodnej ceste vedúcej zo severu na juh. Pôvodne mal hrad obranný múr, palác a vysokú hranolovú vežu zvanú donžon. Prvým známym kastelánom v službách Karola Róberta bol Filip Druget. Po ňom to boli Bebekovci a Mikuláš Forgáč. Keďže uhorský kráľ Ľudovít I. viedol nákladnú výbojnú politiku, chcel sa odvďačiť svojim prívržencom za podporu. A tak sa pôvodne kráľovský hrad dostal do vlastníctva šľachticov Cudarovcov, ktorým patril až do vymretia rodu po meči. Matej Korvín v 15. storočí daroval hrad i priľahlé panstvo šľachticom z Rozhanoviec, ktorých však postihol taký istý osud ako predchádzajúcich vlastníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Donžon z juhu
Donžon z juhu 

Donžon zvnútra
Donžon zvnútra 

Donžon

Časť donžonu
Časť donžonu 

Detail z donžonu
Detail z donžonu 

Časti donžonu

Hrad potom často menil svojich majiteľov, až nakoniec pripadol pánom z Torysy. A ako to už v živote býva, niekedy sa v ťažkých časoch treba rozhodnúť, na ktorú stranu sa postaviť. Noví majitelia v boji o uhorský trón podporovali Jána Zápoľského a keďže ten ako najväčší nepriateľ Habsburgovcov zomrel, kráľom v tejto časti dnešného Slovenska sa stal Ferdinand Habsburský. Pamäť mu slúžila dobre a tak páni z Torysy museli dať hradu definitívne zbohom. Namiesto nich dostali hrad za verné služby kráľovi v boji proti Turkom, ktorí stále okupovali juh Uhorska, Šerédyovci. Pre Makovicu nastala zlatá éra.

SkryťVypnúť reklamu
Vnútorné opevnenie od západu
Vnútorné opevnenie od západu 

Vnútorné opevnenie od západu
Vnútorné opevnenie od západu 

Bašta vnútorného opevnenia na severovýchode
Bašta vnútorného opevnenia na severovýchode 

Bašta vnútorného opevnenia na juhozápade
Bašta vnútorného opevnenia na juhozápade 

Časť vnútorného opevnenia
Časť vnútorného opevnenia 

Vnútorné opevnenie hradu

Vnútorné a vonkajšie opevnenie
Vnútorné a vonkajšie opevnenie 

V popredí vnútorné, v pozadí vonkajšie opevnenie hradu

Vďaka talianskym majstrom sa z pôvodne gotického hradu stala dômyselne vystavaná renesančná pevnosť s tromi nádvoriami. Hradu zabezpečovala bezpečnosť ďalšia fortifikácia, pribudli bašty a strielne a pod vonkajším opevnením z vnútornej strany tiež hospodárske budovy. Po vymretí Šerédyovcov po meči, menila Makovica viacerých pánov. Na začiatku 17. storočia ho kúpili sedmohradskí magnáti Rákociovci. Jeden z ich príslušníkov, František I. Rákoci, spoluorganizoval Vešeléniho sprisahanie proti cisárovi Leopoldovi I. To však bolo odhalené. Poprave unikol len vďaka vysokému výkupnému, nakoniec však pomerne mladý zomrel. 

SkryťVypnúť reklamu

Po smrti Františka I. Rákociho sa jeho manželka Helena Zrínska vydala druhý raz, tentokrát za vodcu protihabsburského stavovského povstania, o štrnásť rokov mladšieho kniežaťa Imricha Tököliho. Makovica tak pripadla jemu. Spočiatku sa Tökölimu vďaka spolupráci s Turkami darilo ovládnuť väčšiu časť Slovenska. Keď bol však jeho spojenec v bitke pri Viedni roku 1683 porazený, strácal mesto za mestom, hrad za hradom. Jeho povstanie bolo neúspešné a lepšie neobstál ani Zborovský hrad. V októbri 1684 ho ako miesto protihabsburského odboja dobyli cisárske vojská generála Schultza.

Časť paláca
Časť paláca 

Palác 

Okno paláca
Okno paláca 

Okno paláca
Okno paláca 

Okná paláca  V boji bola pevnosť značne poškodená a odvtedy chátra. Poslednú ranu utržila v prvej svetovej vojne v bojoch medzi rakúsko-uhorskými a ruskými vojakmi. Dnes je Makovica obľúbeným výletným miestom. Aj keď je zrúcaninou, nie je to žiadna hŕba kameňov. Sú z nej prekrásne výhľady na obec Zborov, priľahlé údolie a najmä okolitú hornatú prírodu. Makovica nie je makovica.

Výhľad z hradu
Výhľad z hradu 

Výhľad z hradu na juh
Výhľad z hradu na juh 

Výhľady z hradu

Adrián Eštok

Adrián Eštok

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som na jednej veľkej ceste. Niekedy je to diaľnica, inokedy makačka do kopca. Ale kým je s kým, je dobre. Zoznam autorových rubrík:  MestečkáSúkromnéCestovačkyČítaníčkaZ minulostiNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu