Veselo medzi maskami

Obdobie, keď zima vrcholí, vyvoláva u ľudí často doslova potrebu spoločnosti. Slnka je málo, dni sú ešte stále krátke. V tele máme viac hormónu spánku – melatonínu, preto sa nám chce viac spať. Jeho zvýšenú tvorbu v nás odbúra obyčajné slnečné svetlo. V Škandinávii, kde pre polárnu noc majú slnečné svetlo iba niekoľko hodín do dňa, to majú ešte horšie. Preto vo Švédsku využívajú miestnosti so špeciálnym umelým slnkom. Fíni zas pochmúrne zimné dni „rušia“ alkoholom. Je tam akosi spoločensky rešpektované to, že si zamestnanci niekedy zoberú aj viac dní voľna, aby to „išli zapiť“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Uvedomili ste si niekedy, že fašiangy (trvajúce od Troch kráľov do Popolcovej stredy) sú zasadené práve do tohto šedého zimného času? V minulosti boli v našich zamepisných šírkach jedným z najveselších období roka. Je to tak trochu paradox. A možno ani nie. Na dedinách bolo v zime odrazu roboty menej, preto si ľudia zámienku na spoločné stretnutia našli pri priadkach, zakáľačkách či muzike. Konali sa rôzne zábavy, pri ktorých v niektorých regiónoch nechýbali masky. Aj svadieb bolo odrazu viac. V mestách zas rôzne cechy remeselníkov usporadúvali sprievody mestom, počas ktorých sa tovariši predbiehali v originalite a často aj v prehnanej výstrednosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes si už na fašiangové sprievody slovenskými mestami nepamätáme (väčšina týchto zvykov zanikla pred 1. svetovou vojnou). V hlave sa mi skôr vynárajú spomienky na prvomájové sprievody, keď aj naším mestečkom prechádzali alegorické vozy miestnych družstevníkov. Ja ako iskrička mávatko v ruke, československá vlajka (v tom lepšom prípade) v druhej a sánka zvesená dole... Ak si dobre spomínam, na vozoch boli aj živé zvieratá. Všetko bolo pompézne, každý nejako organizovaný. Komunisti zaviedli v teplejšom máji nové, na prvý pohľad podobné sviatky, ale od tradičných fašiangov to malo ďaleko.

Náhoda ma však s mojimi priateľmi minulý rok zaviedla do epicentra jedného fašiangového sprievodu v dolnorakúskom Mödlingu. Toto mestečko v tesnej blízkosti Viedne sme si síce vytypovali už pred cestou, ale to, čo sme tam zažili, sme naozaj neplánovali. To, že je posledná fašiangová nedeľa, sme zistili tiež len dodatočne. V mestečkách pri jazere Neusiedler, ktoré sme cestou navštívili, sme z auta videli deti v karnevalových maskách sediace na vlečke traktora a o čosi neskôr tety s prehnane fialovými vlasmi idúce z kostola.

SkryťVypnúť reklamu
Väzni v policajnom aute
Väzni v policajnom aute 

Keď sme dorazili do Mödlingu, bolo podozrivo rušno. Čím viac sme sa približovali k historickej časti mesta, tým viac ľudí sa nám plietlo do cesty. No a keď sme videli väzňov v čierno-bielom pásikavom oblečení, ako sedia v policajnom aute, nebolo všetko s kostolným poriadkom.

Hipisáci v Mödlingu
Hipisáci v Mödlingu 

Punkeri v Mödlingu
Punkeri v Mödlingu 

Veselý fašiangový sprievod
Veselý fašiangový sprievod 

Preplnené centrum
Preplnené centrum 

Obrázok blogu

Fašiangový sprievod v Mödlingu

V starých uličkách bizarných postavičiek v maskách na prapodivných vozoch a vozidlách iba pribúdalo. V mestečku s niečo vyše 23 tisíc obyvateľmi sme videli „mödlingskú historickú električku“ (v skutočnosti tu kedysi jedna jazdila až do Viedne) aj vláčik. Ani jeden z týchto dopravných prostriedkov akosi nepotreboval koľajnice. Nasledoval orchester klaunov, pištoľník na drevenom koni, ktorého ťahala kosačka, hipisáci na aute pomaľovanom pestrofarebnými kvetmi, muž v preoblečení za starenu stojaci na motore traktora, punkeri a rockeri, westernové postavičky... Množstvo ďalších masiek a vozov som ani neidentifikoval. Bolo to všetko fascinujúce už len preto, že mnohí miestni obyvatelia či už na preplnených uliciach alebo v oknách mali masky tiež. Deti sa tešili, dospelí to zas viditeľne brali ako milú tradíciu. Mne sa pre nedostatok miesta podarilo dokonca v istej chvíli skončiť na jednom súsoší.

SkryťVypnúť reklamu
Masky nemali len deti
Masky nemali len deti 

Námestíčko
Námestíčko 

Obrázok blogu

 

Ulice a námestia plné masiek

Nielen tradíciami je Mödling stále živý. Zaujme aj svojimi pamiatkami. V podvečer sme preto nechali preplnené námestia a vybrali sme sa do kopca. Kostol sv. Otmara z 15. storočia je celkom slušnou gotikou a je odtiaľ dobrý výhľad. Cesta k nemu tak trochu pripomína našu Banskú Štiavnicu. Špitálsky kostol, ktorému od Otmara vidno vežičku pochádza z približne rovnakého obdobia. V uličkách sa nedá prehliadnuť radnica. Po šľachtickej rodine Babenbergerovcov tu údajne ostali ruiny hradu, tie sme však nevideli. V minulosti obyvatelia Mödlingu pestovali vinič, zaoberali sa remeslami a obchodom, prežili morové epidémie i pustošenie Turkov. Po Hitlerovom anšluse Rakúska mestečko stratilo samostatnosť a bolo súčasťou jedného z viedenských okresov. Niekoľko rokov po vojne sa stal Mödling opäť samostatným a tak je to dodnes. Blízkosť rakúskeho hlavného mesta ho však poznačila. Pre našinca je známy tým, že je tu obrovské obchodné centrum s 10 tisíc parkovacími miestami. Keďže som tam nebol, nepočítal som. Historické mestečko však vrelo odporúčam. Aj keď fašiangy nám nadobro skončili, dlhá zima ešte nie. Docestovania!

SkryťVypnúť reklamu
Radnica v Mödlingu
Radnica v Mödlingu 

Radnica v Mödlingu

Kostol sv. Otmara z uličky v Mödlingu
Kostol sv. Otmara z uličky v Mödlingu 

Kostol sv. Otmara 

Špitálsky kostol
Špitálsky kostol 

 

Špitálsky kostol

Adrián Eštok

Adrián Eštok

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som na jednej veľkej ceste. Niekedy je to diaľnica, inokedy makačka do kopca. Ale kým je s kým, je dobre. Zoznam autorových rubrík:  MestečkáSúkromnéCestovačkyČítaníčkaZ minulostiNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu