Vďaka Veľvyslanectvu USA na Slovensku a bratislavskej Galérii Z v Bratislave sa po Košiciach dá aj v našom hlavnom meste stretnúť so vzácnymi fotografiami výstavy Posvätný odkaz zo zbierky Christophera G. Cardoza. Ich autorom je spomínaný Edward S. Curtis.

Bol to zaujimavý chlapík. Keď mal dvanásť rokov zostrojil si vlastný fotoaparát. A urobil dobre, keďže nakoniec sa fotografovaním živil. V Seattli si založil vlastný ateliér. Ale nesedel len na zadku. Rád fotografoval na otvorených priestranstvách Severnej Ameriky, kde zachytával tradičný spôsob života starých Američanov.
Od roku 1906 cieľavodome vytváral 20-zväzkový súbor ručne tlačených a viazaných kníh s názvom Severoamerický Indián. Keď si uvedomíme, že jeden zväzok sa skladá z vyše 2200 fotiek, tak ide o naozaj rozsiahle dielo. Curtis makal na projekte takmer štvrťstoročie a prišiel kvôli nemu o zdravie, rodinu i peniaze.
Fotil najprv na Veľkých pláňach, teda na území migrujúcich bizónov. Žili tam kmene Lakota, Apsaroke a Piegan. V juhozápadných štátoch Arizona a Nové Mexiko ho zas zaujímali kmene Hopi, Navaho a Apačovia. Všímal si najmä silnú zviazanosť týchto Indiánov k zemi ako dedičstvu po svojich predkoch.

Najlepšie sa Curtis cítil medzi kmeňmi na severozápadnom pobreží Severnej Ameriky. Ich príslušníci vďaka bohatým prírodným zdrojom nemuseli veľmi riešiť existenčné problémy, preto viac času venovali rôznym obradom, pri ktorých sa používali najrôznejšie masky a totemy. Istý čas prežil aj u Eskimákov na Aljaške. Zaznamenával ich bežný život, lov zvierat či spôsoby spracovania potravy.

Ak máte radi staré indiánske kultúry, nenechajte si aktuálnu výstavu fotografií úsjsť. Napodstatnejšia informácia na záver, výstava Posvätný odkaz v Galérii Z v Zichyho paláci na Ventúrskej 9 v Bratislave potrvá do 1. decembra 2007.
Fotografie uverejnené s láskavým súhlasom riaditeľa Galérie Z Viktora Hulíka.