Debata o budúcnosti EÚ sa môže konečne začať

Prejav britského premiéra Davida Camerona sa nedá vnímať inak ako zásadný. Je to prvá reálna alternatíva vývoja EÚ, ktorá zaznela od skutočne „ťažkej váhy“ v európskej politike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Medzi európskymi politickými elitami až doteraz silne dominoval len jeden prúd myslenia vo vzťahu k EÚ. Vízia stále bližšej únie – ever closer union. Myšlienka, že EÚ sa musí stále viac harmonizovať a centralizovať, aby bola úspešná a že je to vlastne jediná možnosť, inak by sa rozpadla.

Všetci, ktorí toto odmietali doteraz nikdy neboli braní vážne. Jednak preto, lebo ich nebolo dosť veľa, alebo preto, lebo nemali dostatočne silnú koncepciu. Na politikov ako napríklad Nigela Farragea alebo Václava Klausa sa pozeralo ako na exotov, boli hanlivo označovaní za euroskeptikov, prípadne, ako Cameron spomína, boli videní ako kacíri.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tým, že sa britský premiér de facto postavil na túto stranu, sa všetko zmenilo. On totiž navrhol aj reálnu alternatívu - víziu, ktorú sa bude snažiť presadiť v najbližších rokoch. Hlavnými myšlienkami je zníženie regulácie, väčsia flexibilita a takisto revolučná požiadavka navrátenia istých právomocí naspäť národným parlamentom. Samozrejme, že bol za to silne kritizovaný a najväčšia kritika išla podľa predpokladov z Francúzska.

Ako Cameron spomínal, EÚ pre Britániu nie je cieľ sám o sebe, ale prostriedok k dosiahnutiu prosperity. Ako dosiahnuť prosperitu a ekonomickú kompetitívnosť sú zrejme najdôležitejšie myšlienky celého prejavu.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tu však EÚ začina byt prekážkou, nie pomocníkom pri rozvoji. Spoločný trh je obmedzovaný veľkým počtom zbytočných ideologických regulácií, ktoré je často krát veľmi nákladné dodržiavať, v ešte horšom prípade vychádzajú v ústrety ekonomicky zameraným lobistickým skupinám.

Obrovská regulácia a byrokracia brzdia ekonomický rozvoj. Je potrebné, aby eurokomisárka Viviane Redingová presadzovala kvóty, ktoré povinne nariaďujú štyridsaťpercentné zastúpenie žien v top manažmente podnikov? Alebo je nutné, aby sa chovali ošípané podľa prísnych regulácií, ktoré nútia chovateľov nákladne prestavovať farmy? Najnovší výmysel Bruselu je zakázať počítače Mac Pro kvôli tomu, že ich chladiče môzu zraniť užívateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka pre slovenskú politickú scénu je, ako sa k daným návrhom postaví. Miroslav Lajčák sa už vyjadril, že členstvo v EÚ nie je jedálny lístok, z ktorého sa dajú vyberať len tie jedlá, ktoré nám vyhovujú.

Toto je chyba. Je v záujme Slovenska a aj celej EÚ, aby sa daná debata otvorila. A bolo by ešte lepšie, keby by sa Británii podarilo presadiť aspoň niektoré zo svojich cieľov. Pretože, ako Cameron správne spomína, veľa problémov spojených s nízkou kompetitívnosťou si EÚ spôsobila sama.

Brusel sa až príliš začal starať do vecí, do ktorých sa už starať nemusí a táto aktivita je kontraproduktivna. Slovensko by sa tak malo minimálne zamyslieť a prípadne aj podporiť víziu pochádzajúcu z Veľkej Británie, pretože mnohé z týchto myšlienok môžu byť v národnom záujme Slovenskej republiky.

Radovan Eugel

Radovan Eugel

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podporujem Novú väčšinu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu