Európa potrebuje stred

Písmo: A- | A+

Ani geografický, ani názorový, ale náš. Kríza na Ukrajine pekne ukazuje, kam sme sa po páde železnej opony dostali. Z ľavého extrému sme sa dostali v rokoch po revolúcii do extrému pravého. A zas názormi mierime ako jojo na východ... Sú to naozaj naše jediné možnosti?

Začalo to prílivom neuveriteľného množstva spotrebného tovaru. Teraz je len úsmevné ako sme vtedy považovali šuštiaky a igelitku za niečo strašne módne :). Inu, je to normálne. Ak by mi niekto povedal, že odteraz až do neviem kedy nemôžem jesť žiadnu zmrzlinu, a dostala by som sa k nej o niekoľko (pár desiatok) rokov neskôr, obžrala by som sa do bezvedomia. Skrátka vždy chceme, čo nemôžeme mať. Takisto ale, čoho je veľa, to sa preje. Začíname sa obzerať inam. Vlastne ani nie veľmi inam, ale úplne na opačnú stranu.

Nech ste američano(západo)fili alebo ruso(východo)fili, kríza na Ukrajine a to ako na ňu reagujeme je veľmi pekné zrkadlo tohoto vývoja. Vyzerá to, že polovica z nás ostala ďaleko na západe a polovica preskočila zo západu na východ - a zas priďaleko. A ja sa pýtam - kde sme nechali stred?

Aby ste to pochopili, tento článok nie je o kríze na Ukrajine, ani o jej riešení. Len ma to prinútilo zamyslieť sa. Stále mi totiž nejde do hlavy, že prečo sme zabudli na stred. Prečo sa teraz, keď to je možné viac ako kedykoľvek inokedy, nespájame s našimi severnými a južnými susedmi? Prečo nestaviame medzinárodne diaľnice a rýchlostné vlakové dráhy medzi Českom, Poľskom, Rakúskom, Maďarskom, Rumunskom, Slovinskom, Bulharskom, Litvou, ... ? Prečo sa médiá nezaujímajú o dianie v týchto regiónoch? Prečo viac nepodporujeme vzájomný obchod, turizmus, kultúrne aktivity, výmenné projekty...? My všetci (vrátane tých ostatných krajín) sa radšej bijeme o to, či sme "rusofili" alebo "západofili".

Akosi všetko, čo je z bývalého východného bloku Európy nie je pre nás dostatočne dobré. Ešte 25 rokov po revolúcii. Buď ich ignorujeme (slovinci sú tí, s ktorými si nás pletú, a to je asi tak všetko čo o nich vieme), alebo sme z nejakého dôvodu presvedčení, že sme lepší. Lepší ako "podvodníci" poliaci, lepší ako "nacistickí a rozťahujúci sa" maďari, lepší ako rumuni (božechráň aby sme neboli lepší ako tí "chudobní zlodeji"), lepší ako "nafúkaní" česi... a tí všetci si to asi myslia o nás a navzájom o sebe. Len tak, veď musíme byť lepší ako niekto iný, nie? Je to taký syndróm školníka... Vtipné, lebo presne pre to ten pomyslený stred Európy neexistuje.

Propaganda beží z oboch strán - každý veľký hráč - prirodzene - ťahá za svoj koniec. Tieto pravoľavé konflikty ale nerobia nič iné, len že nás rozptyľujú a odkláňajú od nášho naozajstného potenciálu. Skúste sa nad tým zamyslieť - nemali by sme sa radšej sústrediť viac na nás? Čo nie sme dosť dobrí, aby sme vybudovali niečo aj sami? Necháme sa preťahovať zľava doprava, až kým nás neroztrhnú (metafora)? Prestaňme sa sťažovať na "zlý" západ a "zlý" východ, a začnime od seba.

Tým nechcem povedať, že máme vystúpiť z EÚ, NATO, či ignorovať zahraničnú politiku, prípadne sa v nej neangažovať. Pozor, o tom tento článok nie je. Ale presne preto, že v týchto organizáciách sme a preto, že sme ešte stále po revolúcii zraniteľní, by sme nemali zabúdať na seba a nemali by sme ignorovať ostatné krajiny z bývalého východného bloku. Veď ony jediné nám naozaj rozumejú, lebo si prešli tým istým ako my a potýkajú sa s tými istými problémami.

Ja preto nie som ani ruso(východo)fil ani američano(západo)fil. Ja som stredofil.

Skryť Zatvoriť reklamu