
Bol raz jeden lekár....
V rodine, v ktorej pani Siracká vyrastala nebol nikto lekárom, ani nemal podobné ambície. Inšpiráciou sa jej však stal rodinný lekár, ktorého obdivovala. Medicína jej teda učarovala a rozhodla sa ju študovať i ona.
Po skúške dospelosti viedli jej cesty na akademickú pôdu a Lekársku fakultu Univerzity Komenského. Po skončení štúdia sa stala prvou ženou na Slovensku, ktorá sa venovala problematike rádioterapie. Významné skúsenosti získala i na Karolinska Instutet v Štokholme.
Onkológia - Osud
Možno povedať, že výskum a liečba nádorových ochorení sa pre pani Sirackú stala skutočne osudom. Práve na spomínanom štokholmskom inštitúte ju táto oblasť zaujala a neskôr sa jej, až do roku 1991, venovala na Ústave experimentálnej onkológie SAV.
Motivácia a poznatky z medzinárodnej spolupráce ju priviedli aj k ďalším prospešným myšlienkam. Bolo ňou založenie ligy proti rakovine na Slovensku. To sa podarilo 19. januára 1990 a následne v marci vytvorenie klubu Venuša, ktoré i v súčasnosti pomáha ženám po operácii prsníka dostávať sa naspäť do aktívneho života.
Slovenská Liga proti rakovine (LPR) je súčasťou významných organizácií akými sú Európska asociácia líg proti rakovine a Medzinárodnej únie proti rakovine. A to práve vďaka zásluhám tejto ženy s veľkým Ž.
Hoci je výskumná a osvetová činnosť neoceniteľnou prácou mimoriadneho významu, predsa sa dostalo pani Sirackej viacero ocenení a uznaní. Spomedzi nich je možno jedným z tých najvýznamnejších zaradenie medzi 65 popredných lekárov sveta, ktoré získala od Svetovej medicínskej asociáce WMA, v roku 2006.
Ako členka exekutívneho výboru Európskej asociácie líg proti rakovine reprezentuje východnú a strednú Európu.
No a aby bola cesta osudu dokonalá, láska k onkológii ju priviedla dokonca i k skutočnej láske a jej manželom sa stal lekár - onkológ.
Deň ľudskej spolupatričnosti - Deň narcisov
Krátko po založení Ligy proti rakovine sa tím okolo lekárky Sirackej rozhodol rozbehnúť pomoc onkologickým pacientom čo najintenzívnejšie a ideu vzájomnej pomoci dostať nenásilne do povedomia širokej verejnosti. A to sa podarilo vďaka symbolike narcisu. Ten je už 16. rok neodmysliteľnou súčasťou boja proti rakovine a prostredníctvom verejných zbierok získava nemalé finančné prostriedky na realizáciu aktivít LRP.
Pani Eva Siracká je dôkazom toho, že sila vytrvalosti a objavenie poslania vo svojej profesii dokážu veľa.
Na Deň narcisov však stačí málo a podporíme veľkú vec. Stačí trochu „zaloviť" vo svojich vreckách resp. peňaženkách a podľa ich hĺbky niečo z nej venovať do pokladničky Ligy proti rakovine.