Začiatkom októbra sedel Róbert Fico na žilinskej Radnici a vysvetľoval, prečo vláda odpustí mestu 17 miliónový dlh. Pomohlo vraj, že „primátor je súčasne aj poslancom parlamentu, ale aj to, že sme spoločná politická štruktúra”. Premiér tak vlastne priznal, že pri pomoci zo štátnej kasy ide aj o to, kto do akej strany patrí.
Starostovia: pomáha lobing, vzťahy aj strana
O tom, že na získanie peňazí vždy nestačí len dobrý projekt, hovoria starostovia dlho. Keď dostala Rožňava miliónovú dotáciu na priemyselný park, primátor Vladislav Laciak (SMER-SD) povedal, že to bolo „určite aj stranícke rozhodnutie“. Podobných príkladov sú desiatky.
Starostovia a úradníci o dotáciách
“My sme museli lobovať na ministerstve životného prostredia, inak by ich (autobusy) neboli dostali.” Exprimátor Banskej Bystrice Ivan Saktor, 2010
„T. Polák otvorene hovorí, že projektu Galanty pomohol okrem kvality lobing na správnych miestach. Bez toho to podľa neho v eurofondoch nejde. Pripúšťa, že je to aj o osobných väzbách a politike.” Exprednosta MsÚ Galanta Tibor Polák, 2006
„To, že mesto Rožňava, teda aj okres, ktorý ešte nenašiel náhradný program po tisícročnej histórii baníctva, dostalo podporu 170 miliónov korún od vlády na priemyselnú zónu, čo bolo určite aj stranícke rozhodnutie, je správne.” Exprimátor Rožňavy Vladislav Laciak, 2008
Aliancia Fair-play sa preto pozrela na desiatku rôznych dotácií, ktoré obce dostávali v rokoch 2002 – 2010 a zisťovala, či pri ich získavaní zavážila aj farba politického trička. Zavážila – a nie málo.
Stranícke knižky pomáhajú - no nie všade.
Politiku bolo cítiť najmä pri peniazoch od Ministerstva financií. Obciam pomáhajú zvládať havárie, vynoviť osvetlenie, či opraviť kultúrne domy. Aj za modrej aj za červenej vlády sa k nim však ľahšie dostávali starostovia z vládnych strán.
Vládni starostovia mali bližšie aj k rezerve vlády a premiéra. Tak za Dzurindu ako aj za Fica mali dvakrát väčšiu šancu získať pre obec peniaze z rezervy ako ich opoziční súperi.

Inak to vyzerá pri eurofondoch. Pri pohľade zhora sú si koaliční aj opoziční starostovia v prístupe k európskym peniazom takmer rovní. Mnohí z nich však hovoria, že hoci peniaze nevybavujú po politickej linke, lobovať musia – len inak.
Kauzy ako „Star EU“ ukazujú, že podozrivé dotácie nemusia stále ísť len cez politické tričko starostu. Tajná služba pri eurofondoch pravidelne upozorňuje na korupciu. Niektorí analytici provízie odhadujú na 20 percent z konečnej ceny.
S dotáciami pre obec sa voľby vyhrávajú ľahšie
Dotácie podľa straníckej knižky sú problémom aj pre férovú súťaž vo voľbách. Peniaze pre obce totiž pomáhajú starostom udržať si kreslá. Keď nejaké získajú majú väčšiu šancu, že na čele obce ostanú ďalšie štyri roky.

Aj preto by premiér nemal hovoriť a ani si myslieť to, čo povedal v Žiline. A už vôbec nie pred voľbami.
Pavol Lacko, Daniel Bundala
Pozrite si ako sme prišli na čísla spomenuté v blogu (.pdf)
Pozrite si dáta v Dataneste Aliancie Fair-play
Ak na článok chcete upozorniť ostatných, môžete tak urobiť hlasovaním na vybrali.sme.sk
Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.