Ako sa darilo Poórovým firmám v tendroch za Fica a Radičovej?

Vladimír Poór sa v polovici augusta čudoval, keď dostal otázku, či 13 miliónová dotácia na trnavský štadión nesúvisí s jeho kontaktmi na politikov SMERu. „Prečo by mala súvisieť“, pýtal sa novinárov. Aliancia Fair-play hľadala odpoveď.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Pozreli sme sa na to, ako sa kľúčovým firmám Poórovho impéria darilo v tendroch za rôznych vlád. Podobné porovnanie sme pred nedávnom robili pri firmách Juraja Širokého. 

Obrázok blogu

Zlatými časmi bola pre Poórove firmy prvá Ficova vláda. Od štátnych železníc, ktoré patria pod Ministerstvo dopravy, dostali zákazky za desiatky miliónov eur. Nikdy potom tak úspešné neboli.

Rezortu dopravy vtedy šéfoval Ľubomír Vážny zo strany SMER, ktorý s Poórom pôsobil v Nafte Gbely. O Poórovi hovorí ako o svojom kamarátovi, s ktorým sa viac bližšie nestretáva, aby ich spolu nespájali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minimálne jedna z Poórových kľúčových firiem navyše dlhodobo žije najmä z verejnej kasy. Väčšinu obratu Železničných opravovní a strojární Zvolen tvorili v rokoch 2008 až 2011 zákazky pre štát. Najviac na ňom firma visela v roku 2009 – za ministra Ľubomíra Vážneho.

Obrázok blogu

Ficova vláda podala pomocnú ruku niekoľkým ďalším firmám, ktoré patria Poórovi, alebo sú s ním spojené.

V máji odklepla 11,6 miliónovú investičnú pomoc pre Poórové sklárne Poltár Crystal & Steel. Ešte minulý rok našla pre Slovenský futbalový zväz 45 miliónov eur na 22 nových štadiónov – takmer tretina zo sumy pôjde do Trnavy. Poór sedí v dozornej rade City-Arény, ktorá nový štadión stavia. Spoluvlastní aj miestny klub. 

SkryťVypnúť reklamu

Keď je pri moci Fico, firmám okolo Vladimíra Poóra sa darí. Firmám toho Poóra, ktorý má dlhoročné kontakty na vládnych politikov a v údajnom spise Gorila figuruje ako jeden z akcionárov strany SMER. Existuje teda dobrý dôvod, prečo sa pýtať, či to spolu nesúvisí. Vladimír Poór by sa tomu čudovať nemal. 

Pavol Lacko

Ak na článok chcete upozorniť ostatných, môžete tak urobiť hlasovaním na: vybrali.sme.sk

Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.

Súvisiaci blog: Koľkokrát sa dá pomôcť Poórovi 

 

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu