Priznanie na Súdnej rade - ide o naše deti!

Súdna rada nechce, aby boli sudcovia vyberaní v otvorenej súťaži. Namiesto toho sa majú sudcami po troch rokoch praxe opäť stať mladí právnici. Záujem rady o návrat starých čias však nemusí byť nestranný. Zrušenie čakateľov sa „dotklo kopy ľudí, kopy našich detí, iných detí", priznala členka Súdnej rady.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Pred štyrmi rokmi viedla cesta k sudcovskému taláru cez justičných čakateľov. Vybraní mladučkí právnici, často tesne po škole, si po troch rokoch obliekli talár na celý život. „Justícia klonuje samú seba", varovala vtedy ministerska spravodlivosti Lucia Žitňanská. Rodinu v súdnictve našla pri takmer každom druhom čakateľovi.

Obrázok blogu

Dnes musí budúci sudca vyhrať súťaž, do ktorej sa môže prihlásiť ktokoľvek, aj starší skúsený právnik. Súdnej rade sa to nepáči, podľa nej sú noví sudcovia slabí. Na januárovom stretnutí ministrovi Borecovi odkázala, že chce čakateľov späť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Členka rady: zrušenie čakateľov sa dotklo našich detí

„To viem, pretože som si to veľmi vážne odsledovala, pretože sa to dotklo kopy ľudí, kopy našich detí, iných detí", vysvetľovala Gabriela Šimonová na Súdnej rade svoj záujem o osud čakateľov. Šimonová bola v minulosti predsedníčkou Krajského súdu Bratislava.

((simonova_sr))

„Viem, že som musela na základe tohto ten inštitút právne inak realizovať. (...) Deti inde dať, pretože justiční čakatelia patrili pod Krajský súd Bratislava. Bolo to treba prerozdeliť na okresné súdy", povedala.

Deti mala na súdoch tretina Súdnej rady

V čase, keď Šimonová ‚prerozdeľovala deti', bol na Okresnom súde Bratislava V justičným čakateľom aj jej syn Radoslav. Dodnes tam pracuje ako vyšší súdny úradník.

SkryťVypnúť reklamu

Šimonová však nie je jediná. Starosť o deti mohla mať tretina dnešnej Súdnej rady. Justičnými čakateľmi boli aj deti Štefana Harabina, Márie Bujňákovej, Imricha Volkaia a Jany Bajánkovej.

Namiesto odbornej diskusie podozrenia z rodinkárstva

Súdna rada chce tento kontroverzný spôsob výberu sudcov späť. Odbornú diskusiu, aká bola napríklad v Česku, však neponúkla. Niektorým členom rady to vadilo.

„Členovia súdnej rady neboli oboznámení s informáciami obsahujúcimi závažné argumenty proti uvedenému inštitútu, preferujúcemu tzv. kariérneho sudcu", upozornili Dušan Čimo a Rudolf Čirč. Chýba im aj analýza výhod a nevýhod.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusia namiesto toho pripomenula podozrenia z rodinkárstva, pre ktoré boli justiční čakatelia zrušení.

Zasadnutie Súdnej rady z 27. januára si môžete vypočuť tu.

Pavol Lacko Ak na článok chcete upozorniť ostatných, môžete tak urobiť hlasovaním na:

Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu