Pred štyrmi rokmi viedla cesta k sudcovskému taláru cez justičných čakateľov. Vybraní mladučkí právnici, často tesne po škole, si po troch rokoch obliekli talár na celý život. „Justícia klonuje samú seba", varovala vtedy ministerska spravodlivosti Lucia Žitňanská. Rodinu v súdnictve našla pri takmer každom druhom čakateľovi.

Dnes musí budúci sudca vyhrať súťaž, do ktorej sa môže prihlásiť ktokoľvek, aj starší skúsený právnik. Súdnej rade sa to nepáči, podľa nej sú noví sudcovia slabí. Na januárovom stretnutí ministrovi Borecovi odkázala, že chce čakateľov späť.
Členka rady: zrušenie čakateľov sa dotklo našich detí
„To viem, pretože som si to veľmi vážne odsledovala, pretože sa to dotklo kopy ľudí, kopy našich detí, iných detí", vysvetľovala Gabriela Šimonová na Súdnej rade svoj záujem o osud čakateľov. Šimonová bola v minulosti predsedníčkou Krajského súdu Bratislava.
((simonova_sr))
„Viem, že som musela na základe tohto ten inštitút právne inak realizovať. (...) Deti inde dať, pretože justiční čakatelia patrili pod Krajský súd Bratislava. Bolo to treba prerozdeliť na okresné súdy", povedala.
Deti mala na súdoch tretina Súdnej rady
V čase, keď Šimonová ‚prerozdeľovala deti', bol na Okresnom súde Bratislava V justičným čakateľom aj jej syn Radoslav. Dodnes tam pracuje ako vyšší súdny úradník.
Šimonová však nie je jediná. Starosť o deti mohla mať tretina dnešnej Súdnej rady. Justičnými čakateľmi boli aj deti Štefana Harabina, Márie Bujňákovej, Imricha Volkaia a Jany Bajánkovej.
Namiesto odbornej diskusie podozrenia z rodinkárstva
Súdna rada chce tento kontroverzný spôsob výberu sudcov späť. Odbornú diskusiu, aká bola napríklad v Česku, však neponúkla. Niektorým členom rady to vadilo.
„Členovia súdnej rady neboli oboznámení s informáciami obsahujúcimi závažné argumenty proti uvedenému inštitútu, preferujúcemu tzv. kariérneho sudcu", upozornili Dušan Čimo a Rudolf Čirč. Chýba im aj analýza výhod a nevýhod.
Diskusia namiesto toho pripomenula podozrenia z rodinkárstva, pre ktoré boli justiční čakatelia zrušení.
Zasadnutie Súdnej rady z 27. januára si môžete vypočuť tu.
Pavol Lacko Ak na článok chcete upozorniť ostatných, môžete tak urobiť hlasovaním na:
Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.