Zo štátnej kasy tiekli státisíce, faktúry ostali skryté

Štát platí príspevkovým organizáciám milióny eur, kontrola je však deravá. Porušovanie zákona si úradníci nevšimli mesiace až roky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Centrum vzdelávania sa chváli tým, že naučí ľudí dobre komunikovať. Kurz krízovej komunikácie je v ponuke školení označený heslom „náš tip." Kto ho absolvuje, bude vedieť „oznamovať zlé správy", sľubuje leták.

Obrázok blogu

S otázkou, či zverejňuje objednávky a faktúry, malo však Centrum problém. Hoci mu to prikazuje zákon, Aliancia Fair-play na webe nič nenašla. Centrum najprv deň neodpovedalo. Neskôr odkázalo na Ministerstvo práce, pod ktoré patrí.

Richterov rezort, ktorý Centru posiela státisíce eur, nereagoval ani po dvoch týždňoch. Vyhol sa aj otázke, prečo si nezverejňovanie nevšimol. Na webe medzičasom pribudli faktúry za rok 2013, ktoré predtým chýbali. Roky 2011 a 2012 tam nie sú doteraz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

AFP sa pozrela na 68 príspevkových organizácií a zistila, že problém nie je ojedinelý. Informácie, ktoré sú kľúčové pre verejnú kontrolu, nezverejňovali štyri z nich. Niektoré mesiace, iné dokonca roky. Štát to prehliadal a posielal peniaze, akoby sa nič nedialo.

Štát mlčí, prečo platil, no nekontroloval

Ministerstvá majú problém vysvetliť, prečo boli voči porušovaniu zákona tak dlho slepé. Na otázku neodpovedalo ani jedno.

Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič hovoril po prvých sto dňoch v úrade o potrebe „zmien smerom ku kvalite, efektivite, transparentnosti, ale aj poriadku". Domov Speváckeho zboru slovenských učiteľov, ktorý pod neho patrí, si pritom povinnosti neplní dodnes. Na webe chýbajú faktúry za posledné tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii uviedlo, že „ďakuje za upozornenie". Neustriehlo Inštitút vzdelávania veterinárnych lekárov, ktorý so zverejňovaním prestal v roku 2011.

„Minister zváži, akú mieru zodpovednosti voči riaditeľke vyvodí", napísal rezort kultúry. Maďaričovi úradníci zistili až po dvoch rokoch, že Literárne informačné centrum nedodržiava infozákon. Predtým mu poslali státisíce eur.

Objednávky a faktúry sú už na webe

Väčšina organizácií pochybenie po upozornení napravila. Vysvetľovali ho nedostatkom peňazí a slabou technikou.

Domov Speváckeho zboru uviedol, že mal „do októbra 2013 v prevádzke webovú stránku, ktorá neumožňovala pridávať dokumenty." Zmluvy, faktúry a objednávky vraj už skenujú: "v čo najkratšom čase budú zverejnené na webe."

SkryťVypnúť reklamu

„Odborní pracovníci sú dlhodobo plne vyťažení a tak sa stalo, že uvedenú povinnosť sme nedopatrením opomenuli", napísal šéf Inštitútu vzdelávania Jozef Pokorný. Objednávky a faktúry nechal doplniť. Povinnosť si dodatočne splnilo aj Literárne informačné centrum.

Verejnosť môže štátu pomôcť šetriť, potrebuje však informácie

Štát môže mať v občanoch silných spojencov, ktorí mu pomôžu šetriť. Vďaka nim sa Ministerstvo školstva dozvedelo napr. o šafárení s limuzínami. Kauza viedla k výpovediam a trestnému oznámeniu. Len v kauzách, ktoré už boli medializované, napočítali odborníci plytvanie za vyše 150 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Aby občania mohli upozorňovať na plytvanie, musia mať informácie. Ministerstvá dokázali zabezpečiť nápravu nedostatkov, neposkytli však záruku, že sa nezopakujú. Systémové riešenie ohlásilo iba jedno. „Budú prijaté opatrenia, aby sa podobná situácia neopakovala", uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva.

Určite by pomohlo, keby štát organizáciám neposielal státisíce eur bez toho, aby si overil, či dodržiavajú zákon.

Pavol Lacko Ak chcete na článok upozorniť aj ostatných, môžete zaň hlasovať na:

Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu