Homosexualita v NR SR

Pred pár dňami som si aj ja prečítala návrh zákona o registrovanom partnerstve, ktorý 24. augusta 2012 predložili poslanci NR SR zo strany Sloboda a Solidarita Lucia Nicholsonová, Juraj Droba a Martin Poliačik. Ide o zákon celkom stručný a svojim predmetom úpravy – povedzme, že v Európe „moderný“. Podľa priloženej dôvodovej správy jeho cieľom je „upraviť možnosť pre páry rovnakého pohlavia deklarovať medzi sebou a pred spoločnosťou svoj trvalý zväzok“. Toto partnerstvo sa má podľa predloženej zákonnej úpravy považovať za rodinný stav a má požívať podobnú právnu ochranu ako manželstvo muža a ženy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (104)

V celosvetovo zaužívanej symbolike by sme si to mohli znázorniť asi takto:

A) súčasná právna úprava

♂♀ ­≠ ♂♂, ♀♀

Každé dieťa sa narodí so svojou sexuálnou identitou ako muž ♂ alebo žena ♀ a má svojich rodičov ♂♀. Vo všeobecnosti má muž ♂ potenciál stať sa otcom a žena ♀ matkou a vytvoriť spolu rodinu. Zákon chráni manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy ♂♀, ktorého účelom je vytvoriť harmonické a trvalé životné spoločenstvo, ktoré zabezpečí riadnu výchovu detí – synov a dcér ♂,♀. Deklaruje, že rodičovstvo je spoločnosťou mimoriadne uznávaným poslaním ženy a muža.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

B) navrhovaná právna úprava

♂♀ = ♂♂, ♀♀

Muži, ktorí si nemôžu alebo nechcú zvoliť takúto formu spolužitia so ženou sa cítia byť diskriminovaní, lebo nemajú legálne právo si vymeniť ženu za muža ♂♀ → ♂♂ a ženy, ktoré si nemôžu alebo nechcú zvoliť takúto formu spolužitia s mužom sa cítia byť diskriminované, lebo nemajú legálne právo si vymeniť muža za ženu ♂♀ → ♀♀. Tvorcovia predkladaného zákona považujú túto výmenu za prejav osobnej slobody a rovnosti.

Celá koncepcia navrhovaného zákona je postavená na tom, že občan SR by si na Slovensku mohol legálne vybrať, či bude žiť s osobou opačného alebo rovnakého pohlavia. Podľa toho majú byť upravené aj vzájomné práva a povinnosti partnerov, pričom sa zachováva výkon rodičovských práv k vlastným deťom v plnom rozsahu:

Skryť Vypnúť reklamu

§7 ods. 2 „O uspokojovanie potrieb partnerov sú povinní starať sa obaja partneri podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Uspokojovaním potrieb podľa predchádzajúcej vety je aj osobná starostlivosť o dieťa jedného z partnerov a domácnosť.“

Napríklad by sa tak rozvedená žena po neúspešnom manželstve s mužom mohla rozhodnúť vstúpiť do partnerstva so ženou a starať sa naďalej o svoje deti z predchádzajúceho manželstva alebo by mohli vzniknúť mnohé iné variácie.

Trošku viac som sa pozastavila pri predkladanej úprave zániku partnerstva. Nie preto, že by bolo zložité, práve naopak, zdá sa byť veľmi jednoduché a formálne. Jedna možnosť by bola taká, že pre zánik by stačilo len spoločné vyhlásenie partnerov pred matričným úradom o tom, že nechcú zotrvať v partnerstve.

Skryť Vypnúť reklamu

To, čo ma však zarazilo, a čo by mohlo viesť k určitej podstate veci, je práve druhý spôsob ako možno partnerstvo ukončiť. Ide o rozhodnutie súdu. Súd by mal rovnako ako pri rozvode manželstva skúmať, či sú vzťahy medzi partnermi tak narušené a rozvrátené, že nemožno očakávať obnovenie partnerského spolužitia. A tu to práve je! Prečo by vlastne spoločnosť mala mať v prípade homosexuálnych partnerstiev záujem na tom, aby tieto vzťahy fungovali? Aký je ich účel? Prečo by sme to mali od nich očakávať? Medzi ich zástancami som zatiaľ nenašla žiadne hodnotné argumenty. O tom však, prečo by malo fungovať manželstvo a rodina by sa už dalo veľmi veľa popísať, rovnako ako aj o deštrukcii, ktorá prichádza s rozvodom. Realita 50% rozvodovosti na Slovensku je už asi všeobecne známa. Mám však za to, že súčasná kríza manželstva by nemala popierať hodnotu trvalého manželstva a rodiny, ale skôr poukázať na dôsledky tejto krízy v spoločnosti. Myslím si totiž, že skôr ide o zlyhanie spoločnosti a nie zlyhanie manželstva ako takého. Mladí ľudia, manželia, deti a celé rodiny veľmi potrebujú, aby bolo manželstvo podporované a chránené.

Skryť Vypnúť reklamu

V dôvodovej správe navrhovaného zákona som sa vôbec nedočítala, prečo by sa mal homosexuálny spôsob života stať v našej spoločnosti hodnotou, ktorú by mal právny systém chrániť. Aké sú vlastne argumenty zástancov homosexuálnych partnerstiev, ktoré nás majú presvedčiť o tom, že odmietanie vlastnej sexuálnej identity je dobré a nie zlé? To, že sa už homosexualita neoznačuje ako choroba ešte neznamená, že je to správanie prirodzené a normálne. Stále môže ísť o správanie, ktoré je vo svojej podstate nežiaduce a takému sa práva nepriznávajú.

Monika Fandliová

Monika Fandliová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spravodlivosť vyvyšuje národ, ale hriech je potupou národom. Zoznam autorových rubrík:  VieraSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu