Hrátky s Google Street View, alebo kde to sakra sme?

Písmo: A- | A+

Keď som bol malý chlapec a plný údivu prechádzal očami v atlase, občas som si predstavoval, aké by to bolo razom sa teleportovať na náhodné miesto na Zemi. Vedel by som rozpoznať, kde som sa to ocitol, alebo by som musel doputovať k prvému obydliu a pýtať sa miestnych ľudí, prekvapených vystrašeným, strateným dieťaťom?

Vďaka viacerým aplikáciám využívajúcim službu Google Street View, sa dnes môžeme náhodne premiestňovať svetom hoci aj do zblbnutia. Opäť sa môžeme stať zvedavým deckom, alebo si celkom seriózne preskúšať naše schopnosti čítať z krajiny a spájať dokopy naše naučené alebo zažité poznatky geografickej povahy. Možno budete prekvapení, poďla akých rôznych znakov by ste rozpoznali krajinu, v ktorej vás práve vyhodili zo zadných dvier dodávky s dovtedy zaviazanými očami.

Tak kde to bude tentokrát páni? :)

Práve pre rozvoj, alebo overovanie geografickej gramotnosti sú "teleportovacie" Google street view weby užitočným miestom, pri ktorom je príjemné a poučné sa nachvíľu zastaviť. Ideu som použil aj pri jednom z kôl dobrovoľnej geografickej súťaže pre svojich študentov, kde mali len na základe fotografií určiť krajinu ich pôvodu. Náhodne si aspoň virtuálne povyraziť po svete, však môže byť aj príjemná kratochvíľa.

Asi najznámejším nástrojom pre "náhodné premiestňovanie sa" je www.mapcrunch.com, kde si môžete polietať po celom svete, alebo si vybrať len vami želanú oblasť, či štát. Výhodou je možnosť prechádzania sa v režime street view so štartovacieho bodu ľubovoľne dlho a ďaleko. Ak by ste nechceli dumať nad lokalitou a okamžite vedieť, kde to sakra vlastne ste, stačí si nechať políčko "stealth" neodškrtnuté. Takisto si môžete vybrať teleport len do urbánnych lokalít. Súťaživo založeným bude možno chýbať počítanie bodov, či správnych odpovedí.

Spomínanú chybičku odstránil www.locatestreet.com, kde vaša hra pozostáva vždy s dvadsiatich náhodných teleportov a úspešnosť vašich tipov je zaznamenávaná bodmi. Oproti mapcrunchu tu máte na výber vždy zo štyroch ponúkaných možností a nemôžete sa v režime street view presúvať voľne, len v okruhu štartovacej pozície. Ak by ste boli už načisto v koncoch, stále vám môžu pomôcť nápovedy - "clues". Váš tip musíte v prípade správnej odpovede ešte aj umiestniť na mapu daného štátu.

Novším prírastkom do rodiny hier založených na Google Street View je aj Spacehopper, v ktorom máte na výber z predvyznačených miest na mape sveta. Po uhádnutí správnej odpovede sa hráčovi ukáže bližší opis lokality.

Spoznať vybrané svetové mestá náhodne a nie podľa vopred pripraveného programu cestovky, môžete s pomocou sympatického robota Fláneura a jeho webu. Robot vás v prednastavenom režime presunie do iných končín mesta každých 30 sekúnd, ak mu nepoviete inak.

Ak by ste zatúžili aj po náhodných potulkách interiérmi, výhliadkami, kostolmi, múzeami apod., sú tu pre vás tajné dvere The secret door a ich teleport. Nebojte sa vstúpiť, kto slušne zaklope, tomu sa otvoria. Reálne cestovanie to síce nenahradí, ale ako ukazuje krátky a emotívny filmík Address is approximate, v niektorých situáciách môže aj virtuálne cestovanie napĺňať šťastím.

Doteleportovania priatelia!

 

PS: Môj najnovší objav hry pracujúcej na podobnom princípe je aj zaujímavo vyzerajúci Geo Guessr, ktorý sa oplatí rozhodne vyskúšať.

 

---

Zdroj obrázku: http://1.bp.blogspot.com/-JXLUEbdosL8/TjWpzxGK5iI/AAAAAAAAAik/IoYimphOlV4/s1600/teleport.jpg

 

Skryť Zatvoriť reklamu