Môjmu mestu

Milujem svoje mesto, svoju Banskú Bystricu tak, ako zrejme všetci jej rodáci. Jej prítomnosť i bohatú minulosť, ktorú máme spracovanú, ako máloktoré mesto na Slovensku vďaka ľuďom, ktorí nám odhaľujú jej známe aj menej známe príbehy cez svoju publikačnú činnosť. K poznaniu nášho jedinečného mesta som chcel prispieť svojou troškou a to ma priviedlo k myšlienke vytvorenia kompletnej interaktívnej mapy Bystrice v Google Earth, ktorá by mapovala súčasné aj minulé krásy mesta, o ktorom sa nie nadarmo hovorí - Za živa v Bystrici, po smrti v nebi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Hneď na úvod chcem vzdať hold ľuďom, ktorým nie je osud ich mesta ľahostajní, ktorí ho milujú natoľko, že jeho poznaniu zasvätili svoju prácu, alebo voľný čas v snahe napomôcť iným s radosťou pátrať po hodnotách na prvý pohľad skrytých v každodennom zhone. Práve vďaka nim môžeme poznať Banskú Bystricu tak, ako málokto iný svoje mesto. Je fascinujúce, že v dnešnej dobe vychádza pravidelne časopis oboznamujúci v pútavej forme o historických zaujímavostiach a dávno zabudnutých udalostiach. Tým časopisom je Bystrický permon a my Bystričania naň môžeme byť právom hrdí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veduta mesta z roku 1676.

Nepoznám žiadne iné mesto okrem Banskej Bystrice a Bratislavy, v ktorom by vychádzalo také množstvo skvelých publikácií. V prípade Bystrice spomeňme len rôzne monogafie jej mestských častí, ako napr. tú o Radvani, alebo Sásovej a Rudlovej. Keď k nim pridáme knihy, ako Domy starej Bystrice, Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica (pdf), Pamätníky a pamätné tabule v meste Banská Bystrica (pdf), či knihu spomienok starých Bystričanov, vydanú Nadáciou Zdravé mesto pod názvom Spomienky na moju Bystricu (pdf), vytvoríme si obraz o komplexnosti publikácií dostupných pre verejnosť. Čo oceňujem ešte viac je fakt, že sa nezabúda ani na mladú generáciu, čoho dôkazom je fascinujúci sprievodca mestom pre deti Moja Banská Bystrica (pdf), ktorý nemá na Slovensku zrejme konkurenciu. Najmenší od 4 do 8 rokov budú zas nadšení z hier pripravených pre nich v tenučkej brožúrke Hravá Bystrica.

SkryťVypnúť reklamu

Informácií a materiálov je neúrekom, ich jediným problémom ostáva roztrieštenosť a nutnosť ich neraz pracného vyhľadávania. Práve to stálo za mojou myšlienkou vytvorenia komplexnej interaktívnej mapy mesta, v ktorej by jej užívatelia, našli všetko potrebné na jednom mieste v pútavej a prehľadnej forme. Čudujem sa, že takéto mapy už nie sú bežnou súčasťou mestských webov nielen pre turistov, ale aj ich obyvateľov. Zo svojho skromného prieskumu webov slovenských miest som zistil, že dynamická interaktívna mapa nie je súčasťou ani jedného.

Náhľad mapy z väčšej vzdialenosti.

Na tvorbe mapy Banskej Bystrice a okolia pre prostredie Google Earth som intenzívne pracoval dva týždne a rád by som sa s ňou s vami podelil. Všetko, čo na jej prezeranie potrebujete je nainštalovaný program Google Earth a stiahnutý súbor s mapou (súbor vo formáte .kmz si stiahnete tu).

SkryťVypnúť reklamu

Čo mapa ponúka? Okrem tematických vrstiev, ako sú napr. domy a kaštiele, cirkevné pamiatky, mestské opevnenie, pamätníky, sochy a fontány, prírodné atrakcie, pramene a turistické značené trasy, sú jej súčasťou aj dnes už neexistujúce miesta, či pamiatky (napr. všetky mestské bašty, brány, mestské hradby), ktorých lokalizácia je neraz komplikovaná a ktoré časom už takmer úplne vymizli z povedomia obyvateľov. Ak by ste sa chceli preniesť v čase a nasať atmosféru rokov dávno minuých, môžete tak učiniť cez ikonky malých fotoaparátov, po kliknutí na ktoré si môžete prezrieť fotogalériu historických fotografií, pohľadníc, či kresieb danej lokality.

SkryťVypnúť reklamu

Ukážka "informačnej bubliny" pre dnes už neexistujúce miesto.

Každý na mape vyznačený bod obsahuje stručný popis a odkazy na weby, kde sa dozviete ešte viac. Snahou bola komplexnosť mapy, preto sú v nej vyznačené a opísané aj menej známe domy historického centra mesta, či prírodné atrakcie v jeho okolí. Zaujímavou súčasťou mapy je aj možnosť zapnúť si prekryvnú vrstvu plánu mesta z roku 1587 a porovnať ho so súčasnosťou (vrstva nie je automaticky zapnutá po spustení mapy).

Prekryvná vrstva historického plánu mesta z roku 1587, ktorej priehľadnosť sa dá nastavovať.

Aby sa predošlo k "zahlteniu" mapy obsahom - množstvom vyznačených prvkov cez ikony a ich popis, mapa je dynamická, čím bližšie zoomujete, tým viac vyznačených miest sa pred vami odkrýva. Zaujímavou možnosťou pre turistov je jednoduché vyobrazenie výškového profilu ľubovoľnej značenej turistickej trasy (klik pravým tlačítkom myši na názov trasy v bočnom menu a voľba "zobraziť profil výšky".

Výškový profil žltej značenej turistickej trasy z Kremničky na sedlo Tri kríže.

Je asi zbytočné ďalej sa rozpisovať o možnostiach interaktívnej mapy, nech sa páči pozývam Vás na jej preskúmanie. Prajem Vám príjemné virtuálne potulky, ktoré budú viesť k hlbšiemu poznaniu Banskej Bystrice, alebo Vás motivujú k návšteve. Istotne neoľutujete.

Okolie Banskej Bystrice je plné záhadných miest ...

Mapa ešte stále nie je kompletná a bude priebežne dopĺňaná a prehlbovaná. Privítam od vás akékoľvek tipy na zaujímavé a povšimnutiahodné miesta, ktoré by v nej nemali chýbať. V blízkej budúcnosti by som rád k mape vytvoril súbor edukačných aktivít a zadaní, ktoré by boli využiteľné na geografii, dejepise, alebo regionálnej výchove pre žiakov z Banskej Bystrice, alebo okolia.

PS: Na záver si dovolím doplniť niekoľko hudobných tipov spojených s Banskou Bystricou. Mesto je už notoricky spájané s piesňou od Honzu Nedvěda, ktorého tvorbu úprimne povedané nemusím, i keď jeho Nad Banskou Bystricou ma ozaj berie. Oveľa menej známejšou a pritom s mestom historicky previazanejšou je skladba s názvom CIVITATIS NEOSOLIENSIS MILITARE MARSCH, alebo Pochod občanov mesta Banská Bystrica od trubačského majstra menom Anton Július Hiray, ktorý ju skomponoval v roku 1798 pri príležitosti návštevy palatína Jozefa Antona, syna cisára Leopolda II. v Banskej Bystrici. Hudobnou vychytávkou spojenou s mestom je aj dnes už historická pieseň Darinky Rolincovej Školská láska, ktorej videoklip sa nakrúcal práve v Banskej Bystrici, dokonca aj na mojej Bernolákovej ulici v Radvani :)

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu