O mapách

S príchodom internetu sa okrem iného zmenili aj mapy. Môžeme uprednostňovať starý dobrý papier, na ktorom vytlačené mapy sa snáď tak skoro nevytratia, prednosti digitálnych máp, ktoré "nepremoknú" sú však evidentné. Pozrime sa na známe aj menej známe zdroje máp na webe a ich uplatnenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Od najútlejšej mladosti som pociťoval nutkanie cestovať do vzdialených zemí, európanmi zriedka navštevovaných. Štúdium máp a cestopisov vo mne vyvolávalo tajnú fascináciu, ktorá bola niekedy až neodolateľnou. (Alexander von Humboldt)

Je jedno, či sú pre vás mapy pomocníkom v práci, alebo ich využívate pri plánovaní vašich ciest a dovoleniek. Podstatné je, aby boli presné a hovorili jazykom, ktorému rozumiete. S presnosťou už problém nie je, horšie je to so schopnosťou ľudí mapám správne rozumieť a používať ich. Deti si už oddávna kreslili tajné mapy k pokladom, u dospelákov bola tvorba máp nanajvýš tak zvláštnym koníčkom. Ako študenti geografie na univerzite, sme ešte pred pár rokmi kreslili mapy ručne na pauzák. Rysovacie pero, šablónka, pravítko, kružidlo a hodiny po večeroch, ktoré sa dali krajšie stráviť v krčme. Mapové podklady k školským zadaniam sa pracne zháňali po úradoch, kde sa ich pracovníci tvárili, akoby strážili štátne hmotné rezervy. Úsmev vzbudzujúce spomienky v dnešnej záplave voľne dostupných máp na internete. Na začiatok si predstavme mapy pre bežné (alebo špecifickejšie) použitie. V ďalšom blogu si spoločne vytvoríme vlastnú online mapu, ktorá dokáže oveľa viac, ako už všeobecne známa made by Google maps.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mapové zdroje na internete si najprv roztrieďme. Podľa zásady Komenského pôjdeme od známeho k neznámemu a od blízkeho k vzdialenému.


Mapy, čo pozná aj vaša stará mama

Google maps

Čo už len nové napísať k najpoužívanejšej mapovej aplikácii súčasnosti? Prehľadný slovenský návod nájdete aj na oficiálnej help stránke spoločnosti Google. Je zaujímavé, že napriek relatívne chudobným možnostiam je práve web Google maps tak populárny. Za úspechom stojí pravdepodobne silná podpora samotného Google, tradícia a akési priekopníctvo v satelitných mapách, ktoré boli donedávna verejnosťou len sporadicky využívané a niekto si snáď spomenie aj na ich slovenský názov ortofotomapy. Satelitný mapový podklad vyzerá atraktívne, človek má pocit letiaceho vtáka nad krajinou, mapa vyzerá esteticky. Horšie je to už s jej praktickým využitím, ak sa práve nezaujímate o funkčné využitie krajiny alebo o farbu strechy na dome vášho virtuálneho priateľa z Facebooku. Na satelitnej vrstve mapy si môžete zvýrazniť cesty a názvy sídiel pre lepšiu orientáciu, vodné toky však uvidíte len ťažko (pri väčšom priblížení, alebo podľa lužných lesov). V čom vám satelitná vrstva mapy nepomôže vôbec je nadmorská výška. Krajina na mape vyzerá plocho, o prevýšeniach si môžeme len domýšľať. Nie celkom praktické pri plánovaní turistiky alebo cyklovýletu, mohlo by to veru nepekne dopadnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá mapová vrstva, ktorú Google maps ponúka nesie minimalistický názov Mapa. Výhodná pre orientáciu v meste, o nadmorskej výške nám však opäť nenapovie. Google maps má samozrejme aj svoje vychytávky. Snáď ako prvá mapa mala možnosť pridávania a zdieľania lokalizovaných fotografií (geotagged photos) a fascinujúceho režimu Street view, pomocou ktorého sa môžete virtuálne prechádzať vybranými miestami sveta (Slovensko v príprave). K samozrejmostiam Google maps patrí aj vyhľadávanie trasy medzi vami zvolenými bodmi, vyhľadávanie ľubovoľných miest na mape podľa názvu a geografických súradníc. To je však už bežnou súčasťou prevažnej väčšiny všetkých mapových webov. Google maps vám po prihlásení sa, umožňuje aj tvorbu jednoduchých máp, pričom si váš mapový výstup môžete poľahky umiestniť (embed maps) na vašich webových stránkach. Tvorbe máp sa v tomto blogu pre krátkosť času však venovať nebudeme.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme predošli nedorozumeniu, že trpím averziou voči satelitnej mapovej vrstve, uvediem na záver pojednania o Google maps, zaujímavé využitie časozberných satelitných snímok (prienik s Google Earth) na pochopenie procesu odlesňovania v oblasti Amazónie. Satelitné mapy sú vynikajúcou pomôckou, nie však pre každodenné účely.

PS: Dodatok na základe diskusného príspevku od užívateľa "gorbach". Google maps obsahuje aj mapu vrstvy "terén", ktorá síce nie je detailná ako topografická mapa, obsahuje však vrstevnice a teda aj dostupné informácie o nadmorskej výške. Za toto pozabudnutie sa ospravedlňujem.

Google Earth

SkryťVypnúť reklamu

Nie tak celkom mapa, ako skôr model. Záleží na mierke v ktorej sa na zemský povrch pozeráme. Priekopník v zobrazení Zeme, sci-fi v našich počítačoch. Narozdiel od stále dvojrozmerného Google maps je jeho mladší súrodenec 3D a umožňuje nám vidieť Zem tak, ako nikdy predtým. Terén je zobrazený plasticky, čím odpadá problém Google maps s jeho zobrazením, obyčajným prechodom kurzoru máte hneď dostupné informácie o geografickej polohe a nadmorskej výške vami prechádzaného miesta. Google Earth obsahuje množstvo aplikácií, ktoré by si zaslúžili ďalšie dva blogy. Nateraz je však zbytočné písať o niečom, čo je prehľadne rozpísané na oficiálnej stránke Google Earth. Skoro som zabudol na dôležité, Google Earth nie je web stránka, ale voľne stiahnuteľný software. Ako ukážka, čo všetko program dokáže nám poslúži návod na nahrávanie vlastnej tour, ktorú môžete uložiť ako video a neskôr poslať priateľom.

Bing maps

Najväčší konkurent Google maps od firmy Microsoft sa v zásade veľmi nelíši. Pri detailnejšom pohľade však objavíme prekvapivé rozdiely. Satelitná vrstva mapy sa tu skrýva pod názvom Aerial. Oproti Google maps vyzerá o niečo čistejšie najmä so zapnutým režimom dopravy (traffic). Výhodou Bing maps je možnosť rýchleho a jednoduchého prepnutia do vrstvy Bird´s eye, ponášajúcej sa na 3D zobrazenie Google Earth. Jej jedinou nevýhodou je, že nie je spracovaná pre všetky lokality. Známejšie mestá sveta si v nej však istotne vychutnáte z výborného uhla. Tými sa takisto, ako aj v Google maps môžete poprechádzať - funkcia Streetside.

mapy.atlas.sk

Asi najznámejším slovenských mapovým webom ostáva stále mapy.atlas.sk. Výhoda tejto mapy sa ukazuje najmä v jej zameraní na cestnú dopravu v SR. Ideálny web na plánovanie cesty, či vyhľadávanie rôznych inštitúcií. Osobne s ním ako nevodič, však nemám veľa skúseností.


Mapy o ktorých vaša stará mama už asi nepočula

OpenStreet Map

Narozdiel od predošlých mapových serverov sa jedná o projekt založený na koncepcii open source, čo znamená, že je priamo editovateľná užívateľmi. Na OpenStreet map potešia najmä viaceré mapové vrstvy, ktoré nie sú vo vyššie spomínaných webov dostupné. Na výber sa ponúkajú celkovo štyri Štandartná, Cyklomapa, Dopravná mapa a MapQuest Open. Štandartnej chýbajú vrstevnice, obsahuje však kóty a slušne zobrazenú cestnú sieť aj s lesnými cestami. Cyklomapa je mojou vôbec najobľúbenejšou, základ vrstvy tvorí topografická mapa s vrstevnicami, čo ju robí pri detailnejšom zoome veľmi podrobnou a prehľadnou (obrázok nižšie). Samotných cyklotrás je tu však vyznačených pomenej. Na OpenStreet mapách založený web www.opencyclemap.org ich však ponúka dostatok, i keď práve na Slovensku je na údaje chudobnejší. Cykloturistov smerujúcich na dlhšie potulky do Európy by však sklamať nemal. Osobne som ho využil pred svojou cyklo cestou na Pobaltie, keďže väčšina diaľkových európskych trás Eurovelo je vyznačených.

Freemap.sk

Obsahuje mnohé vynikajúce mapové vrstvy Slovenska. Web funguje na princípe open source, ako aj OpenStreet Map, ponúka však oveľa viac. Ako základné vrtvy sa vám na výber ponúkajú Autoatlas, Turistická a Cyklomapa. Turistická vyzerá prakticky rovnako, ako bežná tlačená turistická mapa na aké sme zvyknutí, má však akýsi mierny nádych 3D nadhľadu. Praktickou možnosťou všetkých základných vrstiev je pri nich možnosť aktivovať doplnkové vrstvy ako napr. hrady, geocaching a najmä lyžiarske trasy, ktoré v zime iste potešia všetkých bežkárov. Freemap.sk je na Slovensku zrejme najuniverzálnejšou voľbou pri hľadaní tej správnej mapy, ktorú potrebujete. Okrem iného poteší aj kompatibilita mapových vstupov a výstupov so zariadeniami GPS. 

Mapy.hiking.sk

Rozhodne číslo 1. pre účely pešej turistiky. Niet jej prakticky čo vytknúť, prehľadné a príjemné užívateľské prostredie, možnosť voľby dvoch základných mapových vrstiev satelitná a terén, pri väčšom priblížení turistická mapa SHOCart, ktorá je snáď lepšia od bežnej turistickej mapy. Skvelou možnosťou je zapínanie a vypínanie mapových prvkov, ktoré potrebujete jedným klikom. Postupne pribúdajú stále nové, najpraktickejšími sú pravdepodobne lavínové dráhy, chaty, chalupy, útuľne, pramene, pralesy. Mapy.hiking.sk nás potešia aj príjemnou help sekciou, či legendou mapy. Každý turista ocení aj zabudovanú funkciu Hikeplanner pomocou ktorej si môžete naplánovať trasu medzi vami zadanými, ľubovoľnými bodmi. Svoju trasu nielenže uvidíte prehľadne vyznačenú na mape, ale je aj doplnená o výškový profil. Viac niet čo dodať, povinná jazda pred každou vašou túrou!

www.cykloserver.cz/cykloatlas

Najlepšia voľba pre cykloturistov u nás a našich západných susedov, prehľadný cykloatlas bývalého Československa. Okrem cyklotrás obsahuje aj tie pre pešiu turistiku. Je zaujímavé, že ani tu nenájdeme všetky slovenské existujúce cyklotrasy, až nadobúdam pocit, že niečo ako ich centrálna evidencia ani neexistuje. Výhodou ich zobrazenia je indikácia o kvalite ciest a ich povrchu. Samozrejmosťou cykloatlasu je návrh vlastnej trasy s meraním vzdialeností a tvorbou jej výškového profilu. Treba vyskúšať!

Na internete je možné nájsť istotne nepreberné množstvo digitálnych online máp. Cieľom blogu nebolo vám priblížiť všetky. V diskusii sa poteším akýmkoľvek vašim pripomienkam k mnou spomenutým zdrojom mapových informácií, takisto ako aj vašim tipom. V najbližšom blogu si na paškál vezmeme ďalšie, tentoraz mierne vychytávkové mapy, ktoré sa vymikajú z rámca bežných užívateľských máp. Verím, že sa v nich spoločne nestratíme. Nateraz mapy skladám a želám šťastnú cestu aj bez nich priatelia!

Mapový fail na záver :)


Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu