O mapách IV.

V ďalšom pokračovaní potuliek po svete máp sa pozrieme na zaujímavý prienik mapovej tvorby s umením. Všetky mapy sú krásne, niektoré sú však krajšie. Ak si myslíte, že mapy vás už nemajú čím prekvapiť, je čas zmeniť názor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak by ste si mysleli, že v minulosti sa v mapách kládol dôraz na informácie a ich estetická stránka sa zanedbávala, ako nepodstatná pridaná hodnota, mýlili by ste sa. Je to pravdepodobne presne naopak. Historické mapy v ničom nezaostávajú za ornamentálne zdobenými starými knihami, ozdobné prvky tu tvorili snáď ešte dôležitejšiu zložku obsahu než u kníh. Každá historická mapa bola pochopiteľne originál, umelecké dielo, dieťa svojho autora, ktorý do nej vkreslil svoje umelecké DNA.

Osobitnú kategóriu máp tvoria tzv. antropomorfné mapy, pri ktorých už ich názov napovedá, že mapové prvky si na seba vezmú ľudskú alebo zvieraciu podobu a celková mapa bude niesť ľahko rozoznateľný tvar tela alebo jeho častí. V prípade antropomorfných máp nekladú autori dôraz na presnosť geografických informácií, skôr na jasné posolstvo, ktorým neraz v minulosti kartografia poslúžila pre účely tej ktorej veľmoci. Medzi najznámejšie antropomorfné mapy patrí bez pochýb Belgický lev (Leo Belgicus) zobrazujúci súčasné územie Holandska, Belgicka a Luxemburska. Za autora motívu, ktorý sa v neskorších storočiach zobrazuje vo viacerých obdobách sa považuje rakúsky kartograf Michael Aitzinger, ktorý svoju mapu vydal v roku 1583. Motív bol inšpirovaný erbami viacerých nizozemských miest, na ktorých sa lev vyskytoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

<1> Leo Belgicus od Kaeriusa z roku 1617

Ako ďalší príklad zaujímavého prevedenia antropomorfnej mapy nám môže poslúžiť Europa regina. Prvá mapa Európy zobrazenej ako kráľovná, bola uverejnená v prvej polovici 16.storočia. Najznámejšou mapou Europa regina je mapa od švajčiarskeho kartografa Sebastiana Munstera z roku 1570. Na jej prevedení je očividný symbolizmus, zobrazujúci rozrastajúcu sa moc Habsburgovcov, ktorú symbolizuje koruna v Španielsku alebo srdce (les) v Čechách (Bohemia). Učebnicový príklad "zneužitia" kartografie na mocenské účely.

<2> Europa regina od Sebastiana Munstera z roku 1570

Medzi novšie a všeobecne známe antropomorfné mapy hraničiace s komiksovým žánrom patrí určite Humoristická mapa Európy z roku 1870, ktorá bola (ak sa nemýlim) dokonca súčasťou slovenskej učebnice dejepisu. Vynikajúcim zdrojom pozoruhodných antropomorfných máp Európy z obdobia prvej svetovej vojny je tento web. Prebiehajúce konflikty v Európe zachytávajú mapy s tak absurdnou ľahkosťou, až z toho behá mráz po chrbte.

SkryťVypnúť reklamu

<3> Humoristická mapa Európy z roku 1870

<4> Kill that Eagle (1914)

Satirické a komiksové mapy sa dnes už netešia ich niekdajšej popularite, občas sa však v médiách objavujú, keďže sú stále funkčným nástrojom zdieľania posolstiev v skratke. V prevažnej väčšine zosmiešňujú a krajiny zobrazujú v pejoratívnom prevedení, niekedy však dosahujú aj vyšších kvalít. Ako príklad môže poslúžiť napr. mapa Izraela, ako šatky na hlave Araba. Aké posolstvo mapa nesie, čo chce povedať? Vynára sa hneď niekoľko interpretácií a tak by to v dobrom umení malo byť.

<5> www.yaf.ps/ya/image.php?image=posters/1111333.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Opustime nateraz tému antropomorfných máp a posuňme sa ďalej pri hľadaní prieniku kartografie s umením. Literatúra by nám zaiste poskytla viacero príkladov snúbenia sa slov a príbehov s mapami, či už ide o mapy reálne, ako napr. tá znázorňujúca cestu Jacka Kerouaca z jeho slávneho románu Na ceste, alebo fiktívne medzi ktorými je dozaista najznámejšou mapa Stredozeme z trilógie Pán prsteňov. Práve na zažltnuté mapy Stredozeme sa ponáša aj reverzná mapa sveta zobrazená nižšie od Vlada Gerasimova, ktorá ukazuje, akoby vyzeral svet, ak by sa súš vymenila s vodou.

<6> www.vladstudio.com/wallpaper/?worldinversed

SkryťVypnúť reklamu

Aké spojenie môže mať kartografia s výtvarným umením nám ukazuje vynikajúci webový projekt Slovenskej národnej galérie webumenia.sk, na ktorom okrem zdigitalizovaných zbierok slovenského maliarstva, fotografie, sochárstva a úžitkového umenia vo výbornej kvalite, nájdete aj cez aplikáciu Umapper vyhotovenú mapu vrchov a hradov. Na mapách ide o skvelý nápad lokalizácie slávnych obrazov vrchov a hradov na mapu Slovenska. Mapa prináša o to väčšiu radosť, že ide o počin zo Slovenska. Keď sme už pri výtvarnom umení, bolo by chybou nespomenúť absolútne skvostné dielo a mladšieho brata Google Earth s názvom Google Art Project, kde si môžete nielen prezerať diela svetových autorov, ale sa aj virtuálne poprechádzať po celkovo pätnástich galériách sveta. Jednoducho paráda, Streetview ala Google maps priamo z miestností a chodieb svetových galérií. Nedá sa nenadchnúť ...

<7> Náhľad na mapu vrchov v aplikácii Ummaper.

Ak vychádzame z tvrdenia, že umenie má okrem krásy provokovať a prinášať aj nové pohľady na svet, tak súčasná kartografia je ním bez pochýb. Pohľady na svet, ako ho nepoznáme nám môžu mapy sprostredkovať viacerými spôsobmi. Jedným z najradikálnejších je zmena mapového zobrazenia, ktoré sa od bežne používaných značne odlišuje. Ako príklad poslúžia mapy z Worldmapper, kde nájdete obrovské množstvo máp rôznorodého zamerania a tém. Ich zvláštnosťou je, že veľkosť plochy štátov v nich nezávisí od ich skutočnej rozlohy, ale od hodnoty nami zadaného kritéria. Toto vyobrazenie nám dáva vizuálne atraktívnu možnosť porovnávať rozdiely medzi regiónmi či štátmi sveta. Predstavu o tom, ako taká mapa vyzerá si možete vytvoriť z obrázku nižšie, ktorý štátom sveta prisudzuje rozlohu na základe ich počtu obyvateľov. Zaujímavou funkciou webu je aj spustenie animácie pri vybraných mapách, na ktorých vidíme postupnú zmenu "štandardnej" mapy na "kartogramovú" mapu ala Worldmapper. Vysvetľujúci článok k spomínanému kartografickému zobrazeniu je dostupný napr. aj tu.

<8> Mapa sveta podľa počtu obyvateľov vytvorená vo Worldmapper

Zo zmeny kartografického zobrazenia mapy vychádza aj moja obľúbená mapa prinášajúca odpoveď na dnes tak horúcu otázku, kto má ropu? Jednoduchá mapa o pár farbách povie neraz viac ako veľa slov, či rozsiahle tabuľky. Okrem iného napovedá, prečo je saudský kráľ Abdulláh priateľom demokratov z USA aj napriek tomu, že sa s ľudskými právami dodnes nespriatelil.

<9> Kto má ropu?

Od ropy ako energetickej suroviny, nie je ďaleko k výrobe elektriny. Ak vás niekedy zaujímalo z akých zdrojov pochádza vo svete (alebo na jednotlivých svetadieloch) vyrobená energia, mohla by vás upútať interaktívna mapa Global electricity outlook od National Geographic. Je zábavné sa s ňou trochu pohrať, postupne vypínať kapacity jednotlivých typov elektrární a sledovať, ako sa nám Zem bez nich zatemňuje. Vypnite všetky a svet zhasne. Ako nám "pekne" svieti v noci si môžeme pozrieť na obľúbenej nočnej mape sveta, ktorá napriek svojej skromnosti prináša množstvo informácií o hustote osídlenia, ekonomickej sile alebo technologickej vyspelosti jednotlivých oblastí sveta.

<10> Nočná mapa sveta. Kto bude odchádzať posledný, nech zhasne.

V noci je ticho, až počuť Zem dýchať. A nielen v noci, vďaka Breathing Earth jej dych počuť kedykoľvek. Pýtate sa, mapa dýchajúcej Zeme, aký to nonsens?! Tento web vás však vyvedie z omylu, zobrazuje množstvo vizuálne zaujímavo podaných informácií, ktoré nie sú bežne, ľahko a prehľadne dostupné na jednej mape sveta. Rozhodne stojí za vyskúšanie. Ak by ste však boli sklamaní a zaujímali vás najmä informácie o ekonomickej vyspelosti regiónov sveta a mali by ste chuť ich porovnávať z hľadiska rôznych materiálnych statkov, nech sa páči - interaktívna aplikácia The World of Seven Billion od National Geographic, obsahujúca okrem mapy aj rozsiahle infografiky, vás dá isto dole. Ak by vás len predsa vyčerpala a vy by ste už načisto nevedeli, či je noc a či deň, zistite si to na webe daylightmap.com. K štúdiu niektorých máp netreba dokonca ani svetlo, stačí hmatať prstami na ich vystúpivom povrchu, ktorý bol vytvorený za účelom poskytnutia zážitku z máp aj slepým - tzv. Brailove mapy.

<11> Náhľad interaktívnej mapy od National Geographic

Mapy nie sú všetko, povedali si niektorí tvorcovia a skrížili ich s grafom. Ako takýto "oriešok" vyzerá môžeme vidieť nižšie na príklade "mapografu" rozloženia svetovej populácie v jednotlivých geografických šírkach. Pôsobivé, čo poviete?

<12> www.radicalcartography.net (voľne šíriteľné)

S prekrývaním mapových vrstiev sme sa už počas našich výprav do sveta máp stretli, vždy sa však jednalo o rôzne tematické vrstvy na jednom území. Ako však využiť vrstvy pri porovnávaní veľkosti rôznych štátov, oblastí alebo kontinentov? Veľmi jednoducho, spravte si predstavu na obrázku nižšie.

<13> www.radicalcartography.net (voľne šíriteľné)

Čo vravíte? Že stále vám tie mapy nič nehovoria, že sa rýpu v detailoch a ignorujú dôležité poznatky pre každodenný život? No počkajte, ja vám ukážem! Predstavte si, že cestujete a beriete si so sebou vašu elektroniku, prídete do hornej či dolnej a tu zrazu zistíte, že váš pyštek nie a nie vôjsť do lokálnej dierky. Nepríjemná situácia, ktorej sa dá ľahko predísť bližším zoznámením sa s posolstvom nižšie vyobrazenej mapy rôznorodosti elektrických zásuviek (alebo zástrčiek?) sveta. Paráda, všakže?

<14> Mapa používaných zásuviek vo svete

Že ani elektrina a rôzne diery vás netrápia? Nuž, tak to si potom asi radšej vypijete. Pitie na úrovni si však vyžaduje prehľad a pri spoločnom holdovaní alkoholu s cudzincom, padne vždy vhod vedieť z akých pomerov dotyčný pochádza. K tomu vám buď pomáhaj Boh, alebo táto vysoko praktická mapa alkoholických pásiem Európy. Snáď každý z vás by správne hádal chýbajúcu legendu. Modrá je pásmo vodky, hnedá sú pivári a červená nie sú komunisti, ale labužníci dobrého vína. Tak nazdravie, nech už pijete kdekoľvek!

<15> Alkoholické pásma Európy

Pri pití si dávajte pozor na Írov, znesú toho dosť a ich pivo nie každému chutí. Za žiadnych okolností ich nenazvite Britmi ani Angličanmi, i keď hovoria angličtinou (sic!:) sú to hrdí patrioti. Nasledovnú "panáčikovskú" mapu im radšej neukážte, mohla by v nich vyvolať národnú depresiu. Poliaci sa jej naopak celkom potešia.

<16>Ako by rozprávalo Írsko, ak by malo 100 obyvateľov

Ak by ste však stále nevedeli prísť mapám na meno, nezúfajte, sú aj iné pekné koníčky a s radami od GPS vo vašom smartfóne sa hádam aj tak nestratíte. Mapy nám na mená prišli už dávno, minimálne američanom, ktorých menám sa venovala mapa najrozšírenejších priezvisk v jednotlivých oblastiach USA od National Geographic. Je zaujímavé, koľko nám toho o obyvateľstve oblastí USA vedia povedať len obyčajné mená.

<17> Výrez z interaktívnej mapy najrozšírenejších priezvisk v USA

Prescrollovali ste sa až na samé dno článku a verím, že máp už máte plné zuby. Autor sa takisto unavil, to však nemení nič na tom, že sa na Vás opäť teší pri ďalšom pristavení sa pri mapách. Tak sa netraťme!

------

Zdroje použitých máp:


<1> http://en.wikipedia.org/wiki/File:1617_Leo_Belgicus_Kaerius.jpg

<2> http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Europe_As_A_Queen_Sebastian_Munster_1570.jpg

<3> http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Humoristische_Karte_Europa_1870.jpg

<4> http://users.humboldt.edu/ogayle/hist111/WWICaricatureMaps.html

<5> www.yaf.ps/ya/image.php?image=posters/1111333.jpg

<7> www.vladstudio.com/wallpaper/?worldinversed

<8> www.worldmapper.org/animations/wm01to02.html

<9> www.energybulletin.net/node/37329

<10> www.energybulletin.net/node/37329

<11> http://ngm.nationalgeographic.com/2011/03/age-of-man/map-interactive

<14> http://bigthink.com/strange-maps/538-just-my-plug-socket-map-of-the-world

<15> http://bigthink.com/strange-maps/442-distilled-geography-europes-alcohol-belts

<16> www.cainteoir.com/Default.aspx?alt=eire100

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu