Satelity na satelitoch

V poslednom čase sa téma prímestských satelitov stala opäť mediálne zaujímavou. Starosta Chorvátskeho Grobu sa kvôli nemožnosti regulácie výstavby v obci dokonca vzdal svojho mandátu. Vo viacerých článkoch sa objavuje kritika tohto typu urbanizmu, poukazujúca na objektívne nedostatky slovenských developerských projektov. Pozrime sa na proces suburbanizácie cez satelitné snímky. Neraz povedia viac ako fotografie z reklamných billboardov realitných kancelárií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)

Snaha ľudí vyhnúť sa rušnému životu v meste nie je otázkou posledných rokov. Svoj odchod za mesto si pochvaľuje už autor viet napísaných na hlinených tabuľkách adresovaných perzskému kráľovi v roku 539 pred n.l., keď píše: Naše bývanie sa zdá byť najkrajším na svete. Je tak blízko Babylonu, že si užívame všetky výhody mesta a zároveň sme preč od jeho hluku a prašnosti po návrate domov (zdroj).

Začiatok suburbanizácie, sťahovania ľudí za mesto a vznik tzv. prímestských satelitov sa datuje do 19. storočia a súvisí s rozvojom dopravy, ktorá umožňovala rýchly a bezpečný presun väčšieho množstva obyvateľov na väčšie vzdialenosti. Neskôr sa stáva naplnením sna o vlastnom bývaní pre vyššiu strednú vrstvu, ktorá v suburbs nachádza útočisko pred hustým zaľudnením v jadrách miest. Chudobnejší ostávajú bývať v rozľahlých výškových obytných blokoch, ktoré boli odpoveďou na túžbu po modernom bývaní najmä po druhej svetovej vojne. Téme rastu miest do výšky sa venujú aj vynikajúco spracované interaktívne dokumenty A Short History of the Highrise z dielne The New York Times.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko zasiahla vlna suburbanizácie a vzniku prímestských satelitov v porovnaní s USA, či západnou Európou o desaťročia neskôr (Satelity - dokument ČT). Zdá sa však, že poučiť sa z chýb druhých buď nedokážeme, alebo jednoducho nemáme záujem. Súčasná výstavba v Čiernej vode (komentár) sa v mnohom ponáša práve americkému typu satelitov a podobá sa na boom výstavby veľkých obchodných domov na okrajoch našich miest z nedávnej minulosti. Je zaujímavé, že i keď máme odlišnú históriu, ráz krajiny aj urbanizmus, láka nás viac americká ako európska cesta výstavby.

Paneláky sú škaredé a uniformné? (Čierna voda - Street view)

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenským špecifikom pri novopostavených domoch nielen v satelitoch sú múry. Našu posadnutosť ohradzovaním sa, si už za jeden deň na Slovensku všimol môj nedávny hosť - cyklista z Nemecka, ktorý prešiel celou Európou, ale nikde nič podobné nevidel. Asi sa držíme hesla môj domov, môj hrad so všetkým, čo k tomu patrí. Priznám sa, že nerozumiem ľuďom, čo sa presťahujú "na vidiek", utečú zo zovretia panelákov a dobrovoľne sa izolujú hradbou. Jedna anonymita strieda druhú. Kdeže sú časy starých plotov, ktoré boli často jedinečnou ukážkou ľudovej tvorivosti, na ktorú sa snaží upriamiť pozornosť Ján Turzo na svojich fotografiách.

Skryť Vypnúť reklamu

Hosť do domu, Boh do domu ...

Infraštruktúra nášho "nového vidieka" býva po vystavaní žalostná, neraz chýbajú chodníky, napriek výstavbe na zelenej lúke absentujú cyklocesty, sociálna infraštruktúra a školy, do ktorých budú rodičia svoje deti voziť do miest, z ktorých unikli. Reklamy na bývanie v satelitoch hovoria o krásnom prostredí, osobne je pre mňa nepekným, čo i len na prechádzku, nieto ešte na trvalé bývanie. Uniformitu panelákov nahrádza uniformita prefabrikovaných domov z katalógov, ktorých architektúra nemá s našou tradičnou nič spoločné. Aké odlišné od prímestských satelitov v Británii, Belgicku alebo Nórsku, kde si aj nové domy zachovávajú aký-taký štýl. Život v suburbii nemá so životom na vidieku veľa spoločného, okrem priestoru o ktorý ho oberá. Je to mačkopes. Rovnako ako bytovka na Hrochoti, ktorej obyvatelia si však nemyslia, že žijú v meste.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako geografa ma však suburbanizácia aj fascinuje. Súkromné ulice obohnané plotom a chránené kamerovým systémom vyrástli pri všetkých väčších a ekonomicky lepšie prosperujúcich mestách u nás. Ich rast je rýchly, no postupný a tak si naň navykáme. Výraznejšie je viditeľný prostredníctvom satelitných snímkov územia z rôznych časových období. Pomocou historických snímkov v Google Earth tak môžeme skúmať zmeny aj na malých plochách, nielen tie odohrávajúce sa v Dubaji, Amazónii alebo Las Vegas (projekt Timelapse).

Z viacerých v súčasnosti rastúcich satelitov u nás, som sa zameral na Čiernu vodu (Chorvátsky Grob), Studené (Most pri Bratislave), Kalinkovo a Rusovce, ktoré dopĺňa notoricky známa lokalita Jaroveckého ramena s pribúdajúcimi "čiernymi" hausbótmi. Prezrite si satelitné snímky a nájdite niekoľko rozdielov.

Čierna voda v roku 2005 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Čierna voda v roku 2009 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Čierna voda v roku 2011 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Čierna voda v roku 2013 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Slovenský Grob v roku 2005 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Slovenský Grob v roku 2011 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Studené v roku 2003 (zdroj: Google Earth).

Studené v roku 2013 (zdroj: Google Earth).

Kalinkovo v roku 2003 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Kalinkovo v roku 2013 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Rusovce v roku 2002 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Rusovce v roku 2013 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Jarovecke rameno v r. 2005 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Jarovecke rameno v r. 2011 (snímka nie je orientovaná na sever, zdroj: Google Earth).

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

5 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu