Cestná mapa vám povie všetko, okrem toho ako ju zložiť (autor neznámy).
Mapa sveta na ktorej nenájdete Utópiu, nie je hodná ani letmého pohľadu, keďže vynechala jediné miesto, kde je ľudskosť trvalo prítomná (Oscar Wilde)
Mapy nie sú len pomocníkmi v snahe bezpečne sa dostať z miesta A do miesta B, sú to knihy plné faktov, pútavých zápletiek a najvycibrenejšieho jazyka. Neraz nám prezradia o krajine viac, ako tisíc stranová monografia s vyčerpávajúcimi kapitolami o jej prírodných a kultúrnych pomeroch. Mapa ako zdroj informácii, ako zdroj potešenia a objavných výprav do neznáma.
Atlas krajiny SR
To najlepšie, čo doma máme. Vrcholné dielo slovenskej mapovej tvorby vydané v roku 2002, kartografická biblia. V tlačenej forme najväčšia kniha mojej knižnice, pre ktorú je každá polička primalá. Atlas spolu obsahuje až 428 máp mierky od 1:500 000 po 1:40 mil. a je len malá šanca, že tu nenájdete mapu, ktorú práve potrebujete. Obsah atlasu rozdelený do desiatich kapitol dáva tušiť, že skôr ako o atlas pre bežného užívateľa, ide o publikáciu určenú najmä vedeckým pracovníkom a nadšencom kartografie. Atlas vyšiel okrem tlačenej verzie aj v digitálnej verzii na CD. Nás internetových fanatikov poteší najmä jeho dostupná online verzia. Atlas je ideálnym zdrojom mapových dát pre učiteľov a študentov geografie, ak mu raz prepadnete, máte program na dlhé hodiny.
Mapa sobášnosti a rozvodovosti v okresoch SR.
www.maps-for-free.com
V porovnaní s Google maps alebo Bingom obsahuje Maps for free pre geografa viacero vylepšení. Na výber sa nám okrem už známych vrstiev, ako je satelitná, terén a OSM, ponúka aj vrstva reliéf, ktorá sa vzhľadovo ponáša na klasickú fyzickogeografickú mapu s farebne odlíšenou nadmorskou výškou povrchu zeme. Oproti klasickej FG mape má však 3D nádych, veľkou výhodou v porovnaní s GM a Bing je dokonalá viditeľnosť riečnej siete. Práve toto je výhoda, ktorú istotne ocenia učitelia a študenti geografie. V dodatočných vrstvách je možnosť zapnúť si sídla, lesnú pokrývku, hranice administratívnych jednotiek apod.
Earth pulse (NG)
Mapová aplikácia od National Geographic s názvom Earth pulse ponúka viacero zaujímavých možností. Tvorcovia ju opisujú, ako živú mapu na porovnávanie globálnych trendov, pričom je jej obsah prepojený s článkami, fotogalériami a grafmi. Príjemnou funkciou je možnosť prekrytia viacerých vrstiev na jednej mape, čo umožňuje hľadať súvislosti. Stojí za preskúmanie.
Map Maker Interactive (NG)
Ešte lepšia voľba, ako predchádzajúca možnosť od National Geographic. Map maker umožňuje nielen prezeranie si rôznorodých tematických vrstiev, ich prekrývanie, ale najmä obsahuje aj jednoduché nástroje na tvorbu vlastných máp. Práve tento nástroj je ideálnym pre školské projekty, či domáce úlohy. Samozrejmosťou je možnosť uložiť si vami vytvorenú mapu.
d-maps.com
Dokonalý zdroj ľubovoľných obrysových (slepých) máp prináša web d-maps.com. Viacerí z vás si možno pamätajú využitie obrysových máp na hodinách školského zemepisu, niektorí ich milujú, iní nenávidia. Na precvičenie orientácie sú bez debaty výborným pomocníkom, po vytlačení sa okrem iného dajú využiť aj na tvorbu akýchkoľvek tematických alebo hravých máp podľa vašej ľubovôle. Vaše deti si môžu napríklad mapy štátov vyplniť ich vlajkami. Skúste a sami nebudete veriť aké množstvo obrysových máp tu nájdete, napríklad aj o Slovensku.
www.malovanemapy.sk
Mapy, čo prinášajú potešenie zmyslov a ich prezeranie je estetickým zážitkom. Ručne maľované mapy Slovenska pravdepodobne poznáte v tlačenej podobe, menej známym je však ich web, na ktorom nájdete nielen maľované mapy regiónov ale aj miest Slovenska.
Seismic monitor map
Staňte sa seizmológom z pohodlia vášho počítača! Tento vynikajúci web amerického výskumného ústavu seizmológie prináša mapu sveta zemetrasení a výbuchov sopiek v reálnom čase. Možno budete prekvapení, koľko zemetrasení a výbuchov sopiek je na dennom poriadku, mediálne slávnymi sa stane len nepatrný zlomok z nich.
Globaia.org
Fascinujúci web prinášajúci mapy budúcnosti, ktoré sa venujú vplyvu človeka na planétu Zem. Inovatívna vizuálna stránka máp zaujme snáď každého milovníka kartografie. Vitajte v antropocéne!
www.flightradar24.com
Premýšľali ste niekedy, odkiaľ a kam letia všetky tie lietadlá nad našimi hlavami? Ak áno, práve tento web vám ponúkne odpovede. S live mapou leteckých liniek môžete sledovať pohyb na nebesiach. Sám som bol prekvapený, ako sme ho kompletne zasvinili.
Mapping Stereotypes
Na záver si oddýchnime pri mapách, ktoré sa v žiadnom prípade nesnažia byť seriózne, tobôž nie politicky korektné. Projekt dizajnérov Mapping Stereotypes zo skupiny Alphadesigners opäť dokazuje, že mapy nie sú nudné a že kartogafia má ešte stále neobjavené možnosti.A to sme ešte ani zďaleka neskončili, nabudúce pokračuje ďalšími mapovými vychytávkami. Dovtedy si všetko preštudujte a vytvorte aspoň štyri vlastné mapy ... :)