reklama

Šťastnú cestu Elwood

Sú neznámi hostia z ktorých sa razom stanú priatelia na celý život. Jedným z nich pre nás bude aj cestovateľ Elwood, ktorý za posledné mesiace navštívil viacero škôl na Slovensku a zapísal sa do sŕdc žiakov aj učiteľov. Tento článok mu venujem na rozlúčku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Keď koncom septembra prijal americký učiteľ Doug Hand moje pozvanie Elwoodovi a z ničoho nič sa táto neopakovateľná živá bábka objavila pokrčená po dlhej ceste cez oceán v balíku u mňa v Skalici, netušil som, že mi prirastie k srdcu až natoľko, že lúčenie s ním bude ťažké, ako lúčenie sa s ozajstným priateľom s ktorým ste veľa prežili. Keď som o jeho príchode písal prvý článok, nemohol som tušiť, že okrem mňa samotného, nakazí svojou nevysvetliteľne chytľavou pozitívnou energiou všetkých tých skvelých ľudí, s ktorými sa na svojej ceste Slovenskom stretol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Elwood sa na Slovensku cítil už prvý deň ako doma.

Vekom môj rovesník, vzrastom však večný desaťročný chlapec v džínoch, mikine a teniskách toho už počas svojho života stihol precestovať neúrekom. Jeho milióny míľ prekonajú aj takého Waldermara Matušku a určite aj legendy cestovania páni Zikmund a Hanzelka by zbledli závisťou. Všetky tie Elwoodove stretnutia so známymi ľuďmi tohto sveta nie sú preňho však dôležitejšie, ako stretnutia s bežnými deťmi na celom svete. Elwood je vyslanec viery vo sny, vzájomného porozumenia a búrateľ nezmyselných bariér, ktoré stoja medzi objatím rôznych národov a kultúr.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vrátnikom skalickom gymnáziu.

Elwoodova cesta Slovenskom začala na skalickom gymnáziu, kde sa veľmi rýchlo udomácnil a vzbudil zaslúženú pozornosť. Osmelil sa a okrem krátkej služby na vrátnici, trávil väčšinu času v školských laviciach spolu so študentmi, pričom sa okrem geografie priučil aj iným predmetom a bol hosťom v reportáži školskej televízii TV Gym. V ošemetnom čase učiteľského štrajku sa s nami rád podelil o skúsenosti s úspešným štrajkom učiteľov z Chicaga, ktoré leží neďaleko jeho rodného Rock Falls v štáte Illinois.

Elwood si rozumie aj so staršími študentmi.

Štúdium mu nie je vôbec cudzie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Elwood sa zúčastnil aj na bláznivej imatrikulácii gympláckych bažantov.

V Skalici stihol Elwood navštíviť okrem gymnázia aj súkromnú ZŠ Štvorlístok, kde bol síce len krátko, no decká jedni nešťastné sa na neho vypytovali ešte aj po mesiaci, vždy keď ma videli. Kde je Elwood a kedy sa vráti? Aj za krátku návštevu tu toho však stihol dosť, prednášku pred do široka otvorenými okáľmi najmenších, šachovú partiu s borcami z miestneho šachového krúžku a dobrodružný výlet za gaštanmi vlakom do susedného Holíča. Veru v meste so zámkom bývalej kráľovnej ešte nebol.

Elwood rozpráva o stretnutí s americkým prezidentom a časoch vo väzení :)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nikdy nie je neskoro naučiť sa hrať šach od mladších no skúsenejších.

Na ceste za gaštanmi vo vlaku zo Skalice do Holíča.

V národnom parku Veľká Fatra. Elwood bol nadšený vynaliezavosťou našich predkov pri prieskume vodného žľabu Rakytovo.

Ako vravel, bol už všelikde, ale také čosi ako Špania Dolina ešte jakživ nevidel. Awesome! :)

Počas návštevy u mňa v Banskej Bystrici si išiel Elwood oči vyočiť najmä z prírody vo Veľkej Fatre, vodný žľab Rakytovo ho úplne dostal. Návšteva nádhernej Španej Doliny však nebola o nič menším zážitkom. Stavím sa, že aj stretnutie s kráľovnou Alžbetou nebolo takým zážitkom, ako cesta vlakom z Bystrice do Martina, ktorú absolvoval s pani učiteľkou zo súkromnej školy BellAmos z Martina. Práve v Martine zažil veci neslýchané i pre svetobežníka jeho formátu. Veď uznajte, naučiť sa ľudové tance v kroji, hrať na píšťalku, navštíviť rozprávkovú republiku a stretnúť sa s Jankom Hraškom nie sú zážitky zo súdka každodennosti. Okrem toho navštívil Elwood aj divadlo a osobne ho spolu so žiakmi prijal dokonca aj pán primátor mesta Martin. Učitelia a žiaci BellAmosáci sa o neho postarali priam kráľovsky za čo im patrí obrovská vďaka. Všetko, čo Elwood v Martine zažil si môžete pozrieť v online fotogalérii.

Tancuj tancuj vykrúcaj / Milé stretnutie

Nestačí len miestnu kuchyňu ochutnať, prečo sa ju rovno nenaučiť!

Pomocník v redakcii školského časopisu. Výmena skúseností, ako má byť :)

S novým priateľom Jankom Hraškom.

So školskými rozprávkovými bytosťami a strašidlami.

Z Martina viedla Elwoodova cesta do Novák, kde sa ho už nevedeli dočkať na miestnej základnej škole. S členmi školského fotografického krúžku navštívil okrem iného aj Bojnický zámok a nezmohol sa ani na slovo. V tak výstavnom a rozprávkovom zámku nikdy nebol a obáva sa, že rozprávania o ňom mu jeho žiaci na škole v Rock Falls hádam ani neuveria. Nemohol uveriť, že v ňom nežije kráľ s kráľovnou a s princeznami. Ako správny cestovateľ sa okrem kultúrnych pamiatok živo zaujímal aj o tie technické a hospodárstvo regiónu. Preto mu návšteva miestneho banského múzea prišla vhod. Ako čestný hosť si mohol dokonca vyskúšať tradičnú banícku uniformu. Nováky rocks! :)

V kráľovstve Bojníc a banskom múzeu.

Elwood na konferencii o školstve v Novákoch.

Z Novák nie je dlhá cesta do Bošian, o ktorých bude svojim ďalším hostiteľom v ďalekých krajinách istotne len v superlatívoch rozprávať. Slovenská pohostinnosť sa tu ukázala opäť stále živou. Stať sa súčasťou života jednej (ne)obyčajnej školy je úžasné! Elwood dokonca slávnostne prestrihával pásku na novej interaktívnej tabuli v triede 3.A.

Mňam polievka! To nie ako tá suchá strava u nás doma :)

Who is this suspicious-looking guy? :)

Až kosti praskali :)

Bojovník proti byrokracii / Kamošky tety kuchárky.

Zistil som, že decká sa nielen radi učia, ešte radšej učia druhých!

Kde to len v tých USA bývam?

Where on the map we can find Bošany? Aha... Bo-sha-ny :)

Hmm .. čo sa to dnes učíme?

Škola hrou aneb Balada o princeznej.

Elwood zajtra odchádza na ďalšiu dlhú cestu a my už dnes vieme, že nám bude chýbať. Šťastnú cestu priateľu a nezabudni od nás pozdravovať na Novom Zélande, deti Stredozeme sa tam na teba už určite tešia! :)

---

Slideshow celého fotoalbumu dobrodružstiev Elwooda na Slovensku na Flickr.

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu