Braňo Rác alias BlogDon.net vytvoril web komunity Slovenských bloggerov.
„Zatiaľ je to len taký nápad a vo veľmi rannej testovacej prevádzke. Dúfam, že sa mi podarí ho rozbehať. Web beží na web2 službe Post282 a zatiaľ len skúmam možnosti . Detaily prinesiem neskôr. Pôvodná myšlienka kedysi vznikla pri rozhovore s Martinom Fraňom cez Skype. Až teraz sa však objavilo vhodné riešenie“
Nemám o tom žiadne bližšie informácie a neviem sa k tomu celkom presne vyjadriť, ale nedá mi napísať k tomu zopár myšlienok. Nechápte ma zle, ale komunita blogerov má okrem počiatočného nadšenia zakladateľov a ľudí, ktorí si myslia, že je to ďalšia príležitosť na propagáciu, aj niekoľko silných negatív.
Čo som tu na SME blogu, som žasol ako sú ľudia schopní odhodiť blog, VIP status, alebo štrajkovať kvôli komunitným banálnostiam. Ľudia sa namiesto písania blogov rozčuľujú ako to že nie sú vo výbere, ako to že sú vo výbere, ako to že nemajú karmu, ako to že majú karmu, ako to že niekto iný píše o pedofilií a kvôli tomu prejdú na iný blogerský portál, kde je stopercentne viac pedofilov, len ich nemajú ako sledovať. Sú tu veci verejné, klasifikované, dokonca aj supertajné, ktoré v podstate sú úplne banálne. Ubíjajú ma úvahy o dôvere či to, že akákoľvek kritika bude braná asi osobne. Ľudia sa tu poznajú a ak sa niečo stane, je to osobné.
Inou vecou je nedostatok vzájomnej previazanosti - bežne ak niečo prebehne svetovou blogosférou, každý bloger v danej oblasti, napíše k tomu komentár a hodí to do svojho blogu spolu s linkami na predchádzajúce a v mnohom to pripomína diskusiu. Tu to moc nefunguje. Nefunguje to práve preto, že je to komunita. Komunita píšuca články na titulku. Blogy nie sú ostrovy, bašty vlastného života, komentárov na myšlienky druhých voľne prepojené navzájom linkami.
Je to chyba komunity...spôsobu akým managuje svoje aktíva a ako ovplyvňuje mienku o čom majú blogeri písať. Čo je žiadúce a čo nie. Ak tu niekto napíše napr. o novom firefoxe, je seriózne faux pas napísať o tom istom a dať to na titulku. Choďte na tech.memeorandum.com. Vidíte tam tie linky discussion? Nájdite mi tu na blogu dva články, pri ktorom sa jeden odvoláva na druhý. Viete prečo to tak je? Titulka. Vidina tisícich čitateľov, neustále pokusy o unikátne výtvory. Vonku to takto nefunguje, potrebujete sa odkazovať na druhých a potrebujete aby sa druhí odkazovali na vás. Potrebujete byť aktuálny. Ak vás niečo v blogosfére zaujme, hneď o tom napíšete a svojich čitateľov tam pošlete. Nehovorím, že to je vyslovene zlé, ale ....
Na Profiblogu som našiel nedávno zaujímavú úvahu o dvoch typoch blogerov - referenčnom a článkovom blogerovi. Istým spôsobom som v mnohom referenčný bloger, píšem síce články, ale vždy niekde nájde zdroj, na ktorý sa nezabudnem odkázať. Nelámem si hlavu či som prvý, vidím že na profiblogu už je napr. článok o Feedburner-i, o ktorom som už dva dni chcel napísať, a hádam sa k tomu tiež dostanem. Komunita istým spôsobom má tendenciu ničiť referenčných blogerov. Tesná komunita zviazaná titulkou dokonca odradzuje od možných variácií názorov na jednu tému.
Áno, samozrejme sila komunity je, že v komunite máte väčšiu... čítanosť, lepšiu podporu, sponzorov... atď. A menšiu šancu byť sebou. Ak z komunity odídete, veľmi rýchlo sa nájde niekto, kto vaše miesto nahradí. Nikdy žiadnym diamantom nebudete. Ak vás ľudia nájdu, nedajú si do bookmarkov vás ale komunitu. Teda pokiaľ nie ste niečo diametrálne odlišné...
Vezmite si napr. Výber SME. V konečnej podobe oseká tých slabších autorov a ak by bol úspešný, tak ľudia si do RSS čítačky dajú skôr výber ako samostatné blogy, čo je presne to, čo autori nechcú.
Inou vážnou vecou je že komunita má spoločný cieľ. A verte mi, vždy dojde k bodu, kde vaše ciele budú iné ako ciele iných. Neverím v širokozamerané komunity. Vec že úzko zameraná asociácia, zväz alebo hocičo iné je efektívna nepopieram. Ale široko zameraná komunita? Neverím... pretože to má nábeh brzdenia veľkého počtu ľudí. Dobrí ľudia zapadnú pod menom komunity a ich samozrejme vyššie nároky nebudú pravdepodobne splnené.
V čo ale verím je sociálna sieť (social network(ing)). Sociálna sieť je štruktúra, nie centralizovaná komunita. Sú to linky v blogoch, sú to bookmarky v delicious, či iných službách, váš status je čisto výsledok priazne iných ľudí. Do sociálnej siete sa nehlásite, nie je to súťaž a dokonca ani rebríček, niekto položí infraštruktúru a jej užívatelia vám dajú status ktorí chcú. Vás sa to netýka. Vás blog má pre vás karmu nula, ale tí čo ho objavili ho môžu odporučiť ďalej. Sociálna sieť je o hľadaní. Komunita o hľadaní nie je.
Sociálna sieť chce architekta. Chce to premyslieť dostupné zdroje a využiť ich tak aby mienka veľa ľudí sa čo najlepšie transformovala do cieľov jedinca. Sociálna sieť je budovaná na jedincovi-užívateľovi, jeho ciele sú vrchol, neexistujú komunitné ciele. V sociálnej sieti nemá zmysel podvádzanie, je to ako keby si v last.fm sa snažil prehovoriť všetkých že všetci počúvajú len to čo ty. Načo? Nie naopak, ty chceš niečo iné. Teba nemusí trápiť svetový rebríček pesničiek, hlavne že dostaneš to čo chceš. V komunite dostaneš len to čo je pre komunitu spoločné. SME blog je typická komunita, úplne každá funkcia je typicky komunitná - je tu globálny (komunitný) rebríček, je tu globálny SME výber, sú tu globálne témy. SME nezbiera čo chceš čo globálne ľudia chcú, nepreženú to cez filtre a každému nejakým spôsobom nevrátia to čo sa mu najlepšie hodí. No zaručujem vám, že to raz bude. Stači pozerať ako v online verziách novín pribúda viac a viac sociálnych vecí...
Ak je dobrá sociálna sieť, nepotrebujem byť súčasťou ničoho, ak ma ľudia chcú pridajú si ma, ja o tom nerozhodujem, zviditeľňujú ma druhí. V komunite toto chýba.
To je dôvod prečo som skeptický. Ok, vybudujte infraštruktúru a zaraďte ma. Vysvetlite mi ako to bude fungovať a čo z toho kto bude mať. Komunita? Načo? Je memeorandum komunitou?
Aj napriek tomu želám blogerskej komunite všetko najlepšie a nech sa im darí. A pevne dúfam, že to bude viac než len púhou komunitou blogerov.Tags: blogosphere