Čo to znamená tag?

Čo znamená keď sa povie tag a otagovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Dostal som niekoľko otázok čo to znamená tag a tagging, na čo je to dobré a ako to urobiť, tak tu je odpoveď.

Tag po anglicky znamená menovka, nálepka, tagging znamená označiť, opatriť štítkom. Otagovať teda znamená opatriť menovkou. Tag je jednoducho inak povedané kategória. "Opatriť menovkou" môžete čokoľvek. Svoju mamu napríklad nálepkou "milá", a súčasne "práve nervózna", svojho psa ako "hnedý" a fotku z egypta etiketami "egypt", "pyramídy", "brat" (ak je na fotke)... Fantázií sa medze nekladú. Tagovanie predstavuje spôsob ako triediť údaje.

Aj napriek tomu, že tagovanie je mimoriadne intuitívne, veľmi dlho u počítačoch prevládalo triedenie do samostatných zložiek. Všetko ste mohli niekde zaradiť ale len do jednej kategórie - adresára - fotku z rodinnej dovolenky z Egypta alebo do adresára DOVOLENKA alebo RODINA no nie do oboch súčasne (len ak urobíte kópiu). V poslednej dobe sa ale karta obrátila a na Internete prevládol (aj hlavne vďaka prístupnosti vyhľadávacích služieb) systém "nálepkovania" a s tagmi sa dá stretnúť v každej novšej webaplikácií.

A čo to má spoločné s blogom? Otagovať môžete aj svoj blog ako napr. "umenie", ak píšete o umení a pridať k tomu tag "veda" ak sa v ňom z času na čas budete venovať aj vede. Ľudia ktorí budú hľadať blogy o umenií a veda, vás podľa tejto menovky pravdepodobne nájdu.

Tagovanie má ale väčší zmysel pre články, ktorých sa časom kopí a stráca sa v nich prehľad. Aj keď píšete články napr. výlučne o prírode, veľa článkov bude zdieľať pár atribútov, napr. napíšete článok o kŕmení sýkoriek, o mesiac neskôr o kŕmení srniek a potom o tom ako zasiahla vtáčia chrípka sýkorky, a vyskytne sa aj správa o mŕtvych labutiach. Nech sa rozhodnete rozdeliť články do akýchkoľvek rubrík, najviac by sa hodilo, kebyže článkom ide priradiť niečo ako menovky typu "vtáky", "sýkorky", "vtáčia chrípka", "kŕmenie", "srnky", "labute" a podľa nich to aj nájsť. A ešte lepšie by bolo, kebyže vyhľadávače registrujú váš článok práve pod týmito slovami.

Tagovať články ide rôznymi spôsobmi , mnoho blogových služieb priamo podporuje tagy a implementuje tagy pomocou category systému v RSS. Ak systém category váš blog nepodporuje, na tagy môžete použiť linky - do blogu dáte linky s atribútom rel="tag" (ak neovládate html kód, tak krátky úvod: linka sa vytvára tak že text, ktorým ukazuje niekde sa obalí <a href="adresa niekde"> a </a> v prípade tagu to je <a href="specialna adresa" rel="tag"> a </a> ):

<a href="http://technorati.com/tag/ [meno tagu] " rel="tag"> [meno tagu] </a>

Meno tagu je relevantné slovo vyjadrujúci váš článok. Priraďte si ich hneď niekoľko. Linka nemusí byť na technorati, len musí mať formát:

<a href="http://nejaka adresa/ [meno tagu] " rel="tag"> [meno tagu] </a>

Takmer všetky webové služby tento formát podporujú napr. môžete urobiť tagy, tak aby sa odkazovali na Wikipediu

<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/ [meno tagu] " rel="tag"> [meno tagu] </a>
ako napr. <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity" rel="tag">Gravity</a>

alebo na obrázky s rovnakými tagmi na Flickr-y ako napr.
<a href="http://flickr.com/photos/tags/chihuahua" rel="tag">Chihuahua</a>

Vrelo odporúčam aj linky na bookmarkové služby, ktoré čitateľovi poskytnú ďalšie linky, ktoré rovnako otagovali iný.
<a href="http://del.icio.us/tag/ [meno tagu] " rel="tag"> [meno tagu] </a>

Ak chcete linkou na tag zobrazit všetky vlastné články, môžete to urobit podobným trikom ako ja: pre svoje články som si urobil samostatné konto na del.icio.us a odkazujem sa na tagy spojené s mojím kontom, takže mi automaticky linka na tag zobrazuje všetky moje články s rovnakým tagom. Delicious je navyše tak milý že pre blog poskytuje aj tagroll, ktorý nájdete u mňa v pravom stĺpci (pod Moje članky - tagy).

Tags: tag, blog, technologie

Vít Fargaš

Vít Fargaš

Bloger 
  • Počet článkov:  169
  •  | 
  • Páči sa:  1x

a.k.a. Tristan (alebo mac)dobrodruh každodenného života, krčmový filozof, potulný rytier, bandita, hackr vlastného blogu...Homepages:Words (starý experiment)Google ProfileStatistics by: Zoznam autorových rubrík:  ---- TECHLOG ----Web 2.0 servicesTech Notes/NewsNetculture, social networkingDeveloper stuff---- OTHER ----Zen of scienceSociety/culture outside net---- ART & PERSONAL ----Philosophy, attitudesLyrics of momentsJournal/notesMy residual self image

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu