Konflikty? Nie?

V poslednej dobe sa dve svetové veľmoci nejak príliš často názorovo líšia. Vzniká stále viac a viac problémov, na ktoré sa riešenia hľadajú veľmi ťažko. Chcem len vypísať malý zoznam toho, čo som si osobne všimol. V diskusii môžete doplniť, ak Vás napadne niečo ďalšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nespomenul som však o koho ide. Pochybujem, že niekoho prekvapím, keď budem menovať Čínu a Spojené štáty americké. Tu je jednoduchý zoznam problémov, ktoré som v poslednej dobe zaregistroval s ich malým popisom.

1. Menový dumping - Čína dlhodobo a zámerne drží svoj juan naviazaný na dolár, čím narušuje tržnú rovnováhu. Američania však reagujú vysokými importnými clami na niektoré predmety, napríklad pneumatiky. V nedávnej minulosti prebehlo a i v súčasnosti prebieha na toto téma živá diskusia a medzinárodný tlak na Čínu v tejto otázke stúpa. Problému vôbec nepridáva fakt, že Čína je najväčším držiteľom amerického vládneho dlhu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Predaj Zbraní Tchaj-wanu - Američania mienia predať Tchai-wanu helikoptéry BlackHawk a protivzdušné systémy Patriot. To sa samozrejme Pekingu vôbec nepozdáva, skôr to vzala ako zámienku pre zvýšenie výdajov do vývoja nových zbraňových technológií a ďalšieho nákupu zbraní.

3. Stretnutie Obamu a Dalajlámu - Opäť v podstate nevinne vyzerajúce stretnutie vyvolalo obrovskú vlnu nevôle v Pekingu. Viacero čínských vládných predstaviteľov si neodpustilo odmietavé komentáre. Napriek tomu, že Dalajláma je duchovným vodcom hlavne duchovne orientovanej tibetskej spoločnosti.

4. Prítomnosť US Army v oblasti - Síce v súčasnosti americká armáda plní iné ciele, avšak faktom je existencia línie leteckých základní, ktorá nápadne pripomína obranný val k prístupu na všetky ropné polia, ktoré sa nachádzajú na územiach Iráku, Iránu a Afganistanu. Táto línia sa tiahne cez územia Pakistanu, Afganistanu, Tajikistanu, Kirgizska a Uzbekistanu. Analytici pro obranu sa taktiež obávajú rastúcej kooperácie medzi USA a Indiou v oblasti budovania vojenského potenciálu.

SkryťVypnúť reklamu

5. Odchod Googlu - Myslím si, že v tomto bode sa nemusím nijak zvášť rozpisovať. Kvôli neprimeranej cenzúre a zasahovaniu do slobôd tejto celosvetovej nadnárodnej spoločnosti vzniklo ďalšie pole nezhôd.


Vymenoval som len päť problémov, ktoré ma v tomto okamžiku napadli. Dovolím si však tvrdiť, že to nie sú jediné. Pevne verím, že počet novovzniknutých problémových oblastí nebude väčší, než počet vyriešených. Nerád to priznávam, ale keď som urobil veľmi hrubý výpočet všetkých otvorených konfliktov, ktoré v ľudskej histórii nastali, vyšlo mi, že za posledné 2 tisícročia ľudstvo kvôli niečomu bojovalo v priemere každé dva roky. Síce pevne verím v ľudskú evolúciu, avšak pri istých ľudských vlastnostiach, ktoré skoro hraničia z reflexom, ostávam skeptikom.

Peter Fedorik

Peter Fedorik

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu